Προς το περιεχόμενο

Ποιο case είναι το καλύτερο;;;


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρεται ένα φιλαράκι(και εγώ αλλά αργότερα) για case!

Λέω για κανένα lianλι!Τι λέτε;

Αυτό που ζητάμε είναι πολλλλύύύύ χώρο, ποιότητα(όσο το δυνατόν καλύτερη) και καλό airflow!

Πιστεύω οτι σε αυτά τα χαρακτηριστικά ταιριάζει μόνο το Lianλι!

Εσείς τι προτείνετε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό LianLi ρε συ Biull; Γίνε πιο συγκεκριμένος...

Αυτή τη στιγμη τα Stacker 810 και 830 σε καλύπτουν.

Ειδικά το καινούριο από εμφάνιση είναι πολύ ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Biull mia xara einai to case sou :P asto na iremisei to kakomiro :P

 

to lianli sketo den leei kati gia to megethos einai analoga to modelo ;)

fisika einai oti kalitero iparxei stin agora

to epomeno vima se simvivasmo gia ta fraga einai to Stacker...an den se kaei to xrimatiko full LianLI

kai to stacker 830 mono an saresei i fatsa tou (emena den me trelenei) giati alios me 300 varas lian ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά είναι:

1) να πάρει αλουμινένιο κουτί,

2) να το δει επιτόπου πόσο εύκολα μπορεί να καθαριστεί το μπροστινό (και όποιο άλλο φίλτρο) ανεμιστήρων,

3) να μετρήσει τον εσωτερικό χώρο, καλύτερα να ρίξει μια ματιά στις οδηγίες εγκατάστασης αν υπάρχουν,

 

Προσωπικά πριν από ενάμιση έτος πήρα της Lian-Li PC-70 full-tower.

- Το μόνο κακό ήταν πως ακόμη στην αγορά δεν κυκλοφορούσαν πολλά κουτιά με 120άρι ανεμιστήρα μπροστά και έτσι αυτό ήταν με 80άριδες.

- Επίσης, είναι πολύ εύκολο να το αποσυναρμολογήσεις εντελός, χωρίς καν να έχεις οδηγίες. Τις προάλλες με ένα dremmel ένα κόφτη μετάλλων και ένα blower (απλά εργαλεία και φτηνά), έκατσα και αφάιρεσα ότι κομμάτια του δεν χρειαζόμουνα., όπως τα προστατευτικά των ανεμιστήρων και κάτω από το τροφοδοτικό (μιας και τα τροφοδοτικά έρχονται με προστατευτικό από την κατασκευή τους). Η δουλειά έγινε στην βεράντα σύντομα και εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό LianLi ρε συ Biull; Γίνε πιο συγκεκριμένος...

Αυτή τη στιγμη τα Stacker 810 και 830 σε καλύπτουν.

Ειδικά το καινούριο από εμφάνιση είναι πολύ ωραίο.

Φίλε μου έχεις δίκιο!Σόρρυ!

Ο φίλος μου που του έδειξα αυτό:http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=10776τρελάθηκε!Του άρεσε πολύ!Θέλει κάτι τεράστιο και καθόλου extreme!Επίσης θέλει κάποιο κουτί που μέσα να μπορεί να τακτοποιήσει τα πάντα και να μήν γίνεται χαμός!Το θέμα είναι οτι σε κανένα χρόνο θα αλλάξει PC και θέλει το κουτί που θα πάρει να κάνει και για το καινούργιο PC!Από ότι κατάλαβα θα έχει τα πάντα το νέο PCaki: SLI και δεν συμαζεύεται!Οπότε θέλει πολύ χώρο!Επίσης ασχολείται με την μουσική και έχει 2 κάρτες ήχου πάνω και 4 σκληρούς....θέλει πολύ χώρο....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχεις δίκιο!Σόρρυ!

Ο φίλος μου που του έδειξα αυτό:http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=10776τρελάθηκε!Του άρεσε πολύ!Θέλει κάτι τεράστιο και καθόλου extreme!Επίσης θέλει κάποιο κουτί που μέσα να μπορεί να τακτοποιήσει τα πάντα και να μήν γίνεται χαμός!Το θέμα είναι οτι σε κανένα χρόνο θα αλλάξει PC και θέλει το κουτί που θα πάρει να κάνει και για το καινούργιο PC!Από ότι κατάλαβα θα έχει τα πάντα το νέο PCaki: SLI και δεν συμαζεύεται!Οπότε θέλει πολύ χώρο!Επίσης ασχολείται με την μουσική και έχει 2 κάρτες ήχου πάνω και 4 σκληρούς....θέλει πολύ χώρο....!

κοίτα βασικά να το πάρει

αν θέλει να βάλει αρκετούς δίσκους.από ηχομόνωση τί λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα βασικά να το πάρει

αν θέλει να βάλει αρκετούς δίσκους.από ηχομόνωση τί λέει

Δεν θέλει θόρυβο!Για αυτό και του διάλεξα κουτί με 2 12άρηδες!

Τώρα που το ξαναβλέπω στα χαρακτηριστικά του το HAC λέει ATX και όχι Full-ATX!

Το θέλει τεράστιο το κουτί αυτός!Δεν θα του κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει θόρυβο!Για αυτό και του διάλεξα κουτί με 2 12άρηδες!

Τώρα που το ξαναβλέπω στα χαρακτηριστικά του το HAC λέει ATX και όχι Full-ATX!

Το θέλει τεράστιο το κουτί αυτός!Δεν θα του κάνει;

με τα νέα

καλώδια ide που είναι κυλινδρικά και τα sata και sli και κάρτες πολλές να βάλλει δεν υπάρχει πρόβλημα ροής του αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αφού τον ενδιαφέρει ο θόρυβος τότε να είναι έτοιμος να το πειράξει το κουτί αρκετά. Το καλό είναι πως στο πλάι (στο PC-70 μου, μάλλον και σε αυτό) έχει αρκετό κενό για 2-3cm πάχους ρικοφόν.

 

- Το κακό βέβαι με την αγορά εδώ είναι πως δεν βρίσκεις εύκολα διαθέσημα, ίσως και αν θα βρεις, ποικιλία ηχομονωτικών υλικών όπως είχα πάρει στην Αγγλία από το quietpc.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αφού τον ενδιαφέρει ο θόρυβος τότε να είναι έτοιμος να το πειράξει το κουτί αρκετά. Το καλό είναι πως στο πλάι (στο PC-70 μου' date=' μάλλον και σε αυτό) έχει αρκετό κενό για 2-3cm πάχους ρικοφόν.[/b']

 

- Το κακό βέβαι με την αγορά εδώ είναι πως δεν βρίσκεις εύκολα διαθέσημα, ίσως και αν θα βρεις, ποικιλία ηχομονωτικών υλικών όπως είχα πάρει στην Αγγλία από το quietpc.com.

Στο site της η εταιρία λέει οτι έχει ηχομονωτικό το κουτί από μόνο του (Special Sound insulated fOAm inside)!

Επίσης να τονίσω οτι ο φίλος μου δεν πρόκειται να το πειράξει καθόλου!Δεν θέλει και δεν του αρέσει κίολας να πειράζει τα κουτιά(ούτε κοψίματα,ούτε προσθήκες,τίποτα)!

Εγώ του είπα αυτό να πάρει το οποίο μου αρέσει πιο πολύ απ'όλα και νομίζω οτι είναι και το πιο μεγάλο!Επίσης έχει 2 12άρηδες που νομίζω οτι μειώνουν αρκετά το θόρυβο!

http://www.lian-li.com/Product/Chassis/S_V_S_PC-V2100plus.htm

Μια ερώτηση ακόμα:Το EXT ATX M/B (max size: 12"x13") τι είναι;Εγώ ήξερα το Full ATX!Το ΕΤΧ τι είναι;ExtendedTX?Πιο μεγάλες διαστάσιες από το FULL ATX?

Τέλς το airflow στο κουτί είναι καλό;Το λέω γιατί με αυτά που θα βάλει στο καινούριο PCάκι(μάλλον AMD Athlon 64 X2 4800+ με δύο κάρτες ήχου και με δύο κάρτες ""SLI"") θα βαράει 50άρια μέσα στο κουτί η MB!

Πιστεύω πάντως οτι κουτί τα αξίζει τα λεφτά του 350Ε(http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=10776) και με το παραπάνω....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα review για το μικρότερο κουτί(αν και ο φίλος μου ενδιαφέρεται για το Full tower) της Lian-Li αλλά δείχνει κάποια πράγματα για το ποιά είναι η Lian-Li!

http://www.guru3d.com/article/content/200/

Εάν μπορεί κάποιος και ξέρει μπορεί να μου απάντησει στα προηγούμενά μου ερωτήματα;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το Lian li v2000. Δεν πήρα το 2100 γιατί είναι σπαστική η πόρτα. Πίστεψέ με. Κατα την γνώμη μου είναι και πιο άσχημο το 2100:mrgreen: Το 2000/2100 πέρνουν atx μητρικές οι οποίες τοποθετούνται ανάποδα. Oι ανεμιστήρες που έχει πάνω του για μένα είναι αρκετά θορυβώδεις με αποτέλεσμα να χρειαστεί να τους αλλάξω. Το airflow δεν μπορώ να το διαπιστώσω μιας και έχω υδρόψυξη (δεν είδα δηλ μείωση θερμοκρασιών) αλλα νομίζω ότι είναι καλό. Να ξες ότι το blower που μπαίνει για να βγάζει τον ζεστό αέρα στην περιοχή που μπαίνουν οι pci θα σου παρει τα αυτιά. Κατα τα άλλα είναι πολύ ωραίο κουτί και νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του. Μην περιμένεις όμως και κάτι το τέλειο...

 

ps to 2100 απο το 2000 διαφέρουν μόνο στο πορτάκι και στην ηχομώνοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το Lian li v2000. Δεν πήρα το 2100 γιατί είναι σπαστική η πόρτα. Πίστεψέ με ειδικά όταν χρησιμποποιείς τα drives. Κατα την γνώμη μου είναι και πιο άσχημο το 2100:mrgreen: Το 2000/2100 πέρνουν atx μητρικές οι οποίες τοποθετούνται ανάποδα. Oι ανεμιστήρες που έχει πάνω του για μένα είναι αρκετά θορυβώδεις με αποτέλεσμα να χρειαστεί να τους αλλάξω. Το airflow δεν μπορώ να το διαπιστώσω μιας και έχω υδρόψυξη (δεν είδα δηλ μείωση θερμοκρασιών) αλλα νομίζω ότι είναι καλό. Να ξες ότι το blower που μπαίνει για να βγάζει τον ζεστό αέρα στην περιοχή που μπαίνουν οι pci θα σου παρει τα αυτιά. Κατα τα άλλα είναι πολύ ωραίο κουτί και νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του. Μην περιμένεις όμως και κάτι το τέλειο...

 

ps to 2100 απο το 2000 διαφέρουν μόνο στο πορτάκι και στην ηχομώνοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...