Προς το περιεχόμενο

Acer 3003 LMi 624euro από E-Acorn... (αξίζει?)


mindscape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://e-acorn.com/view_product.php?productid=4445&idcat=7&idsubcat=28&idsubsubcat=-1

 

Ψάχνοντας στα ελληνικά κυρίως σαιτς, δεν εχω συναντήσει καλύτερη προσφορά για οικονομικό notebook από τις γνωστότερες εταιρείες... Σχολιάστε αυτή την προσφορά... Αξίζει? Αν όχι, προτείνετε εναλλακτική προσφορά για notebooks μέχρι 750 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Acer και Ελληνικής Κατασκευής. Επειδή το έψαχνα για πολύ καιρό και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. Με αυτά τα λεφτά δεν μπορεις να πάρεις κάτι που θα κρατήσει στο χρόνο (ειδικά τα 512 ΜΒ είναι το απόλυτο μινιμουμ).

 

Σε συμβουλεύω να πάρεις ένα

Toshiba Satellite L20-183

http://openmind.gr/product_info.php?products_id=2340

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό το toshiba είναι άθλιο.. Η δική μου γνώμη, δαγκωτό το Acer!! Παίρνεις και 512MB ακόμη και είσαι άρχοντας (όταν τα χρειαστείς). [με την ευκαιρία αναφέρω ότι δουλεύω πάνω από 2 χρόνια τον Acer μου και δουλεύει συνήθως 24ώρες το 24ωρο, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.. ομοίως κανένα πρόβλημα δεν είχαν φίλοι μου με Acer.. το μόνο γνωστό πρόβλημα είναι με την εγγύηση, αλλά εδώ που τα λέμε, ότι φορητό κι αν πάρεις καλύτερα να μην σου κάτσει η στραβή γιατί αλλιώς τρέχα γύρευε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό το toshiba είναι άθλιο.. Η δική μου γνώμη, δαγκωτό το Acer!! Παίρνεις και 512MB ακόμη και είσαι άρχοντας (όταν τα χρειαστείς). [με την ευκαιρία αναφέρω ότι δουλεύω πάνω από 2 χρόνια τον Acer μου και δουλεύει συνήθως 24ώρες το 24ωρο, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.. ομοίως κανένα πρόβλημα δεν είχαν φίλοι μου με Acer.. το μόνο γνωστό πρόβλημα είναι με την εγγύηση, αλλά εδώ που τα λέμε, ότι φορητό κι αν πάρεις καλύτερα να μην σου κάτσει η στραβή γιατί αλλιώς τρέχα γύρευε)

Άθλιο ως προς τι ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθλιο ως προς τι ακριβώς?

Άθλιο ως προς...

* Τον επεξεργαστή (Celeron... )

* Την κάρτα γραφικών (για γέλια)

 

Επίσης υστερεί ως προς τον Acer...

* Στην οθόνη (15" Vs 15.4" σε αυτά τα χρήματα [low-end], πιθανότατα και οι δύο οθόνες θα είναι μέτριες αλλά η 15.4 θα αποδίδει καλύτερες οπτικές γωνίες)

* Στον σκληρό δίσκο (για 20GB, έστω)

 

αλλά προηγείται με τα 512MB μνήμης.

 

Τι έχουμε λοιπόν εδώ; Ένα toshiba με πολύ κακό επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και (πιθανότατα) οθόνη να πωλείται 225? ακριβότερα από τον Acer... γιατί; επειδή έχει 256mb μνήμης παραπάνω; Δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβή η μνήμη..!! Just kidding. Ο πραγματικός λόγος που το toshiba είναι τόσο ακριβό, είναι ένας: στην Toshiba πλήρωνες και πληρώνεις το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραείναι φτηνός ο acer. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχει 80άρι σκληρό και 128άρα ATI X700. Μήπως υπάρχει κανά λάθος; Εγώ θα τον χτυπούσα και θα του έβαζα απλά λίγη μνήμη παραπάνω. Και ο Toshiba είναι αρκετά καλός για τα λεφτά του αν και σε κανά Κωτσόβολο νομίζω τον είχα δει γύρω στα 800Ε. Εννοείται ότι εγώ χαλαρά θα έπαιρνα τον acer. Ο δικός μου πάντως είναι κάτι παραπάνω από σκυλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα specifications πρέπει να είναι λάθος:

Η Γραμμή δίνει:

CPU AMD SEMPRON 3000+ , RAM 256MB , TFT 15`, HD 40GB , DVD\RW , WLAN , VGA SIS UP TO 64MB

 

και αυτό εγώ θυμόμουνα δηλ ότι δεν έχει dedicated κάρτα.

 

Τώρα μήπως ο Toshiba φαντάζει καλύτερος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα specifications πρέπει να είναι λάθος:

Η Γραμμή δίνει:

CPU AMD SEMPRON 3000+ ' date=' RAM 256MB , TFT 15`, HD 40GB , DVD\RW , WLAN , VGA SIS UP TO 64MB

 

και αυτό εγώ θυμόμουνα δηλ ότι δεν έχει dedicated κάρτα.

 

Τώρα μήπως ο Toshiba φαντάζει καλύτερος...?[/quote']

χμμμ τα περισσότερα καταστήματα δίνουν άλλα specs (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907652) Sempron 3000+, 512mb ram, 80gb hd, 15' tft και shared κάρτα γραφικών των 64mb. Οπότε και εδώ μιλάμε για χάλια κάρτα γραφικών. Εντάξει, καλύτερα να έχεις μια x200 (toshiba) από μια sis που παίρνει 64mb, αλλά η σύγκριση αυτή μου φαίνεται αστεία (τι ψάχνουμε, ποια είναι χειρότερη; ουσιαστικά καμία δεν κάνει για 3d, οπότε..). Επομένως το συμπέρασμα μου είναι ότι με την extra μνήμη αλλά χειρότερη κάρτα γραφικών, εξακολουθεί ο Acer να αποτελεί καλύτερη αγορά σε σχέση με τον συγκεκριμένο Toshiba. Η διαφορά των 225€ είναι μεγάλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h timh einai para poli xamilh.min perimeneis omws ipsili piotita kai super othonh...gia karta xlomo na exei thn x700 mias kai einai apo tis akrives kartes gia laptop.an thn exei omws me mia 512ram parapanw tha exeis poli kali apodosh gia ta lefta pou tha doseis.gia axiopistia agnwsto,axizei pandws ws agora me gnomona ta lefta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εγω δε θα τον εχω 24 ωρες την μερα ανοικτο, εχω κανονικο desktop για αυτο το λογο, αλλα το notebook το χρειαζομαι κυριως για να βλεπω dvd, για κανενα παχνιδι χαμηλων απαιτησεων οπως manager και για εφαρμογες word-excel, σχετικα λιγα πραγματα δηλαδη. Οποτε ψαχνουμε την καλυτερη τιμη που μπορουμε να βρουμε, σε ενα αξιοπιστο ομως μηχανημα, το οποιο θα κρατησει το περισσοτερο δυνατο. Τελικως, βρισκετε αυτη την περιπτωση την καλυτερη λυση η να παω προς Turbo-X οπου μπορω να χτισω, αφαιρωντας δηλαδη dvd-rw που θα μουναι αχρηστο και φυσικα τα xp ου θα βαλω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apopsimou na pas se eponimo kai na dwseis kati parapanw se lefta.apla den empisteuomai pc stil turbo-x kai genikotera to plaisio.kai mhn nomizeis oti thasou bgei kai ftrino.to hp sou protathike me mia ram epipleon axioprepes.psaxe sta 700eurw panw katw.tha breis kati axioprepes.des kai se Fs pou exei rixei arketa tis times

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά στα ίδια $$ και επώνυμο.

 

http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=23120&prid=23225

 

To HP Pavilion dv4204EA είναι στις βασικές μου σκέψεις, όπως και το FS L7310 που η Ηλεκτρονική το δίνει 649ευρω.

 

Οσο για το Πλαισιο, στο Ηρακλειο που βρισκομαι υπαρχει μια πολυ καλη προσφορα για το 14WMC Style, μακραν το πιο εμφανισιμο της σειρας, με 700 ευρώ αντι για 799, με Pentium1.7Ghz και 60αρη σκληρο. Χωρις λειτουργικο και VD-RW, συν μια 256αρα Ram, βγαινει περιπου στα 610.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...