Προς το περιεχόμενο

Tips for a right AIRFLOW.....?


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθούσα τις προάλλες να βρώ τον καλύτερο δυνατό τρόπο τοποθέτησης των fan ετσι ώστε να ρίξω λίγο ακόμα τις θερμοκρασίες μέσα στο case από τότε που πήρα και καινούρια ψύκτρα για τον επεξεργαστή(την XP90C) και μου έριξε την θερμοκρασία 11C ενώ σε κάτι φιλαράκια την έριξε 15-17C!

Ένα πρόχειρο σχήμα του case φαίνεται παρακάτω:

case1mb.th.jpg

Έλεγα να βάλω τον 1 απο τους 2 πίσω ανεμιστήρες να βάζει αέρα μιας και τώρα τους έχω βάλει και τους δύο να βγάζουν,πράγμα που πιστεύω είναι λάθος(αφήνουν λίγο αέρα στο ανεμιστηράκι της CPU) μιάς και ο ανεμιστήρας πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή τραβάει αέρα και τον πετάει πάνω στον επεξεργαστή!Επίσης έχω ανοίξει όλες τις θύρες PCI πάνω στο CASE για να φεύγει λίγος ζεστός αέρας από εκεί!Λέω να βάλω και κανένα ανεμιστήρα εκεί(κάτω από την VGA) να βάζει αέρα όπως φαίνεται στο σχήμα!Στο πλαινό ανεμιστήρα (σκούρο κόκκινο) είπα να αλλάξω φορά και να τον βάλω να βγάζει τον ζεστό αέρα από την VGA.

Τέλος σκέφτηκα το εξής:Να αλλάξω την φορά του αέρα ---> δηλαδή αντί να μπαίνει από μπροστά και να βγαίνει από πίσω να μπαίνει από πίσω και να βγαίνει από μπροστά και αυτό γιατί μπροστά το κουτί επικοινωνεί πιο πολύ με το περιβάλλον που είναι ζεστό ενώ πίσω ο αέρς είναι πιο κρύος(δεν είναι κλειστός ο πίσω χώρος)!

Τι λέτε εσείς;

Περιμένω ιδέες και συμβουλές!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Biull:

 

Endiaferon to thema sou! Loipon h dikia mou apopsi einai h exsis....

A) Einai lathos na baleis k tous 2 pisw anemisthres epeidi etsi den exoume kalo airflow...Ti ennow...? An de baleis toulaxiston ena fan brosta na sprwxnei ton aera pros ta pisw...ta pisw fan de douleuoun swsta. Epeidi mono an exoun kati na sprwxnei ton aera tote mono tha bgazoun swsto aera kai tha ananewnetai o aeras sto case anti apla na anakuklwnetai....

B) Oso afora to VGA an baleis ena fan na bazei aera pisteuw oti den tha kanei douleia. Isa isa tha sou xalasei to airflow sou. Edw erxetai to brostino fan to opoio tha sprwxnei ton aera mesa sto pc wste na exoun kali psuxi ola ta exsartimata. De xreiazesai ekei fan pou les...

C) Oi PCI slots poy exeis anoixsei...de feugei aeras...alla bainei...Epeidi ta pci slots einai xamila sto case sto pc, ekei bainei kruos aeras....epeidi o zestos anebainei panw.

 

Genika to kalutero aiflow einai to exsis:

Ena fan brosta na sprwxnei ton aera wste na exoume kalutero airflow kai gia na bazei fresko aera.

Ton anemistira sto plagia pali k autos na bazei aera gia tous logous opws k tou brosta.

Ena fan pisw na bgazei ton aera kai na exsagei ton aera. Auto to fan to pisw den pnigei ton anemistira tou CPU. Apla ti ginetai....o brostinos fan dinei aera. Zestainetai o aeras anebainei psila..to fan tou CPU pairnei oso aera xreiazetai k ton upoloipo ton exsagei o pisw fan.

Meta exeis k to fan tou trofodotikou poy bgazei k auto aera.

To kalutero airflow tha htan na exeis k ena fan panw sthn orofi tou koutiou na bgazei aera wste na eixame ton kalutero tropo na bgazoume exsw apo to kouti to zesto aera.

 

Auto poy les peri anastrofi twn fan de nomizw na einai kali idea....epeidi o zestos aeras panta paei pros ta panw....k o kruos menei xamilas...Esu pws ta boreseis na bgaleis zesto aera ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το case εχει τρεις ανεμιστηρες. εναν μπροστα που βαζει, εναν πισω που βγαζει και εναν στο πλαι που παλι βαζει. idle θερμοκρασια αυτη τη στιγμη ειναι 26. αν ο πλαινος εβγαζε και αυτος θα ηταν καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενικη ιδεα και η ολη θεωρια βασιζεται στα περισσοτερα fans να βγαζουν αερα απο το case και σε λιγοτερα να βαζουν. Το αδειασμα του case απο το θερμο (ή χρησιμοποιημενο) αερα ειναι πιο σημαντικο απο το γεμισμα. Να θεωρεις οτι το case σου δεν ειναι αεροστεγες αρα απο παντου "μπαζει" φρεσκο αερα με την προυποθεση οτι στο εσωτερικο του case υπαρχει κενο για να γεμισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως η θεωρια του Biull ειναι η πιο σωστη. Ο επεξεργαστης βρισκεται πολυ πιο κοντα στον πισω ανεμιστηρα και αν αναλογιστουμε οτι η θερμοκρασια του θα ειναι και πιο ψυχρη τοτε σιγουρα θα ηταν καλυτερο ο αερας να μπαινει απο πισω και (πιο ψυχρος και πιο κοντα στη CPU) και να φευγει απο μπροστα.

Το θεμα ειναι βεβαια οτι το τροφοδοτικο θα στελνει αντιθετα τον αερα και θα χαλαει το air-flow...

Και ας μη ξεχναμε και τη θεωρια της ανωσης του ζεστου αερα. Δεν μπορουμε να κανουμε τον ζεστο αερα να κατευθυνετε προς τα κατω...:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως η θεωρια του Biull ειναι η πιο σωστη. Ο επεξεργαστης βρισκεται πολυ πιο κοντα στον πισω ανεμιστηρα και αν αναλογιστουμε οτι η θερμοκρασια του θα ειναι και πιο ψυχρη τοτε σιγουρα θα ηταν καλυτερο ο αερας να μπαινει απο πισω και (πιο ψυχρος και πιο κοντα στη CPU) και να φευγει απο μπροστα.

Το θεμα ειναι βεβαια οτι το τροφοδοτικο θα στελνει αντιθετα τον αερα και θα χαλαει το air-flow...

Epeidi auto pu les nai men einai swsto alla de borei na ulopoih8ei epeidi ontws tha xalage to airflow to trofodotiko, kapoia cases exoun thiki gia case sta plagia akrivws apenanti apo to CPU. Dld bazeis ena fan sta plagia tou koutiou na bazei aera k logw thesis stelnei katuetheian to fresko aera sto cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟιπόν ενδιαφέροντα τα όσα γράφτηκαν και σας ευχαριστώ όλους!

Έχω να προσθέσω όμως μερικά πράγματα:

1)Το τροφοδοτικό μου πετάει πίσω τον αέρα από μόνο του,δηλαδή ουδεμία σχέση έχει με το case(μόνο αέρα από πίσω πέρνει)

2)Είπα και στην αρχή οτι το fan του επεξεργαστή στέλνει αέρα πάνω στον επεξεργαστή και δεν τον βγάζει όπως τα stock coolers,επομένως χρειάζεται να παίρνει κρύο αέρα.Επίσης όπως φαίνεται και στο σχήμα πιο πάνω τα δύο πίσω fan βγάζουν αέρα στις 2800 στροφές το καθένα πράγμα που μπορεί να οδηγεί στο γεγονός οτι τα 2 αυτά fan παίρνουν πολύ μεγάλη ποσότητα αέρα από το fan της cpu!!

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!Και κάτι άλλο:

Τι θα λέγατε εάν έβαζα τον έναν από τους 2 ανεμιστήρες(αυτόν που είναι πιο κοντά στην ψύκτρα της CPU) να ρίχνει αέρα πάνω στην CPU και τον άλλο ως έχει,δηλαδή ναβγάζει αέρα έξω!

Επίσης το θέμα της άνωσης του ζεστού αέρα το γνωρίζω πολύ καλά και είναι το μοναδικό εμπόδιο......

Βοηθήστε.....thanks...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα έχουν όπως τα περιγράφει ο Hightech.

 

Και για να μη λέμε πολλά πολλά αλλά και για να γινόμαστε πιο πιστευτοί, ας αφήσουμε κάποιον που ξέρει καλύτερα να μας πει:

 

http://www.amd.com/us-en/Processors/ComputingSolutions/0,,30_288_13265_13295%5E13333,00.html#AirFlow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχιζοντας με την λογικη οτι ο θερμος αερας παει προς τα επανω και με δεδομενες τις θεσεις για ανεμιστηρακια που ειχε το κουτι μου εχω 2 12αρια μπροστα που εισαγουν αερα πανω στους 2 σκληρους και μετα προς τα επανω στο CPU ..και πισω εχω παλι 2 18αρια με την προσθηκη μιας σκουπας (ανεμιστηρας καθετος που βγαζει απο τον αερα απο την pci) , και βεβαια το τροφοδοτικο που παλι βγαζει..ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ το κουτι ρουφαει κρυο αερα απο παντου (αλλωστε τα κουτια δεν ειναι αεροστεγει) και ο θερμος αερας βγαινει εξω με την μια!!! τελικα εχω συνεχομενα το πολυ 15c μεσα στο κουτι!!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ CPU cooler ... και δεν εχω κανενα προβλημα!!! το μονο κακο οτι πληρωσα πολλα για τα ανεμιστηρακια που ΔΕΝ κανουν θορηβο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχιζοντας με την λογικη οτι ο θερμος αερας παει προς τα επανω και με δεδομενες τις θεσεις για ανεμιστηρακια που ειχε το κουτι μου εχω 2 12αρια μπροστα που εισαγουν αερα πανω στους 2 σκληρους και μετα προς τα επανω στο CPU ..και πισω εχω παλι 2 18αρια με την προσθηκη μιας σκουπας (ανεμιστηρας καθετος που βγαζει απο τον αερα απο την pci) , και βεβαια το τροφοδοτικο που παλι βγαζει..ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ το κουτι ρουφαει κρυο αερα απο παντου (αλλωστε τα κουτια δεν ειναι αεροστεγει) και ο θερμος αερας βγαινει εξω με την μια!!! τελικα εχω συνεχομενα το πολυ 15c μεσα στο κουτι!!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ CPU cooler ... και δεν εχω κανενα προβλημα!!! το μονο κακο οτι πληρωσα πολλα για τα ανεμιστηρακια που ΔΕΝ κανουν θορηβο!!!

 

Δηλαδή την βγάζεις με ζακετούλα μπροστά στον υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα την ψωνίσουμε εδώ με αυτά που γράφονται 15 βαθμούς το case δηλαδή ρε φιλαράκο το δωμάτιο πόσο έχει 10 βαθμούς?

 

Μη σου πω ότι φοράει μπουφανάκι και σκούφο για να παίξει κανένα παιχνιδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...