Προς το περιεχόμενο

New GeIL Samples...new IC...cheap price


billpeppas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

geilcodenameemperormodules4yd.jpg

 

Σήμερα το πρωί κατέφθασαν τα samples από μια νέα σειρά Ultra-X της GeIL.

Ωραία...είναι είτε TCCx είτε UTT θα πείτε.

Όχι, πρόκειται για νέα παρτίδα Ultra-X που φοράνε τσιπάκια...άγνωστης μάρκας ( μην ψάχνετε στα γνωστά chips...Mosel...Hynix..Samsung...Winbond...Infineon...Elpida ) η εταιρία δεν φαίνεται να έχει διάθεση να μας πεί κατ' οποιονδήποτε τρόπο τι chips είναι...

 

Τα stick που μου ήρθανε εδώ είναι retail samples, δεν είναι διαλεγμένες κλπ...

Από τους άλλους 9 "testers" του group που πήραν τις μνήμες 2 μέρες νωρίτερα από εμένα ( να ναι καλά η ACS που πήγε τα samples μου βόλτα από τα Καμμένα Βούρλα :D ) τα πρώτα αποτελέσματα είναι...περίεργα...

 

Ακούνε στο ρεύμα, συνήθως ως τα 3,1V.

Παίζουν κατά μέσο όρο 270MHz ( DDR540 ) με 2-3-3-7 και μέτρια λοιπά timings.

Με 2,5-4-3-7 & 3,1V DDR600αρίζουν...

Μιλάμε για Full Stable ( 100% Memtest clear & SuperPi 32M & SP2004 { Prime95 ) Memory Full )...

Και scaleάρουν και κάτι τις παραπάνω με CAS 3.

 

Εγω θα τα βάλω αύριο πάνω στο testbed ( σήμερα δεν βλέπω να προλαβαίνω ).

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε...

 

Edit:

Θα είναι "φτηνά", και μου είπε να υπολογίζουμε τιμή πώλησης στην ευρώπη περί τα 200-240 ευρώ.

Επίσης αύριο λογικά θα έχω λίστα με τα SN/PN για να βλέπετε στην συσκευασία αν είναι με αυτά τα chips...

 

P.S. Τους έδωσαν το κωδικό όνομα "Emperor" ( στα ICs αυτά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πρίν λίγο έκανα μερικές πρόχειρες μετρήσεις-τεστ...

 

Το πρώτο αποτέλεσμα,

 

Op. Freq. 260MHz ( DDR520 )

Vddr = 3V

 

DFI LP nF4 SLI-DR with 704-2BTA BIOS ( yellow slots )

AMD Opteron 146

 

mw7bxi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες samples τι εννοεις; Σου εστειλε η εταιρια δειγματα δωρεαν;

 

Πρόκειται για review samples, δηλαδή δείγματα δωρεάν που στέλνουν οι κατασκευαστές σε κάποια sites που είναι εξειδικευμένα στις δοκιμές & μετρήσεις επιδόσεων του εκάστοτε τομέα.

 

Τώρα επειδή τα...review samples έχουν και κάποιες ιδιαιτερότητες ( αναλόγως ), να κάνω μια σύντομη επεξήγηση σε κάποια πράγματα που ίσως έχω αναφέρει εδώ καμιά φορά:

 

1) Όταν λέω Review Samples / ή Samples σκέτα, πρόκειται για δωρεάν δείγμα από τον κατασκευαστή που έρχεται φυσικά με σκοπό να δοκιμαστεί και να παρουσιαστεί στο site ( review ).

Αυτά τα samples είναι προϊόντα από την γραμμή παραγωγής της εταιρίας.

Δεν είναι διαλεγμένα από το προσωπικό ή οποιονδήποτε...παίρνουν δηλαδή ένα κουτί από το εργ. και το στέλνουν.

Προιόν κανονικό όπως αυτά που θα καταλήξουν στην αγορά.

 

2) Υπάρχει βεβαίως η περίπτωση να είναι "διαλεγμένο εις τα κρυφά" :D το δείγμα, π.χ. να στείλουν στον reviewer ένα ψιλοδιαλεγμένο προϊόν, για να δώσει καλύτερη εντύπωση ( π.χ. να στείλουν κομμάτι ram που να κάνει κάμποσο καλύτερο overclock από ότι ο μέσος όρος του εμπ. προϊόντως )

 

3) Cherry-picked samples, όπου μιλάμε καθαρά για πλήρως διαλεγμένο προϊόν, όπου ελέγχεται μεγάλος αριθμός προΙόντων και στέλνεται το καλύτερο εξ' αυτών.

Φυσικά αυτό το δείγμα δεν έρχεται για review, αλλά για άρθρα ( π.χ. να δωθεί έτσι ένα άρθρο περί του μέχρι που μπορεί να φτάσει μια τεχνολογία, κλπ ) ή για χρήση σε overclocking σκοπούς ( π.χ. να βοηθήσει η εταιρία κάποιον χρήστη στην συμμετοχή του σε overclocking contests...κλπ ).

Το να χρησιμοποιήσει κανείς τέτοιο δείγμα για review, και να μην δηλώσει ότι είναι διαλεγμένο...χμ...θα έπρεπε να τον διώκανε ποινικά :D

 

Συνήθως τα δείγματα τα στέλνουν εταιρίες δωρεάν ή σε χαμηλές τιμές για να γίνουν previews σε sites κτλ έτσι ώστε να διαφημιστεί το προϊόν.

 

Απαντήθηκαν πιο λεπτομερώς παραπάνω.

 

-- Στην ουσία δωρεάν marketing τους κάνουμε...

Βεβαίως αν ο reviewer είναι "καθαρός" και δεν "κ**ώνει" όταν το προϊόν είναι κακό, ή έχει οποιοδήποτε μείον θα το δηλώνει...και έτσι ίσως αντί για marketing να έχουν ζημιά..-δυσφήμηση... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι με αυτά τα chips...μην βιάζεσαι.

Ακόμα δεν έκαναν ship τα πρώτα τεμάχια πρός τους distribs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω κάτι:

 

Είχα από εχθές μερικά requests που ψήνονται για ομαδική παραγγελία για αυτές τις μνήμες.

Αν υπάρξει κάποιο ποσοστό συμμετοχής, δεν έχω πρόβλημα να κανονίσω απευθείας αγορά από την GeIL σε καλή τιμή, κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...