Προς το περιεχόμενο

Mandriva 2006 + Ellinika...please help!


funkyshit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Geia xara. Sorry gia ta greeklish alla to provlima einai pws den mporw na grapsw ellinika. Sygkekrimena:

 

Ekana install to Mandriva 2006. Sto installation dialeksa ws glwssa English (US). Meta (apo to install software) ekana install kai to support gia thn ellhnikh glwssa. Sth synexeia ekana add thn ellhnikh glwssa sto systhma (KDE - Country, Region And Language Settings). Telos phga sta keyboard layout settings kai ekana add to ellhniko layout. To problima einai pws parola auta to systhma den grafei ellhnika. O keyboard layout indicator katw deksia mou deixnei "err" otan epilegw ellhniko layout. Paizei mia xara me to aggliko (us). To idio problhma paramenei kai otan gyrisw olo to systhma (menu ktl.) sta ellhnika. Pali den mporw na grapsw. Oute se efarmoges KDE, oute se alles (Open Office px.)

 

Antimetwpise kaneis to idio problima? Exei kaneis kamia idea ti mporei na paizei? Se ena allo pc exw Suse Linux 10 kai ta ellhnika paizoun mia xara me tis idies rythmiseis sto KDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antimetwpise kaneis to idio problima?

Hahaha, olos o kosmos, dioti yparhei bug. O hristis trizoni edw mesa ehei lysei to provlima kai krataei to eptasfragisto mystiko sta heria tou...:mrgreen:

Ela file (trizoni) pes mas ti ekanes kai tha sou anapsw mia lambada ston agio Fanourio!!! (Plaka kanw, giati stamatisa tin mandriva...an itan mono to ell. pliktrologio...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου δώσετε λουκουμάκι που θα σας το πω εγώ? ΧΑΧΑ...trizoni σ'έφαγα!!! :P

 

Για να διορθωθεί το εν λόγω πρόβλημα κάνουμε τα εξής:

1. Ανοίγουμε μια κονσόλα ως root ή γράφουμε "su" πατάμε enter και δίνουμε το κωδικό του root.

2. Γράφουμε "kwrite /etc/X11/xorg.conf" και πατάμε enter.

3. Το σημείο InputDevice πρέπει να διορθωθεί ως εξής:

Section "InputDevice"

Identifier "Keyboard1"

Driver "kbd"

Option "XkbModel" "pc105"

Option "XkbRules" "xorg"

Option "XkbLayout" "us+el"

Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

EndSection

 

Το σημαντικό είναι να προστεθεί η γραμμή Option "XkbRules" "xorg" και να αλλαχθεί το "us,el" σε "us+el".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι,μάλλον μια Lambrghini με ένα γκομενάκι μέσα θα'ταν καλύτερο απ'τα λουκουμάκια!!! :)

Δεν κάνει τίποτα Insomnix.Απλά έτυχε να βρω τη λύση νωρίτερα από σένα,άλλη φορά θα βοηθήσεις εσύ εμένα και ούτω καθ'εξής!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι' date='μάλλον μια Lambrghini με ένα γκομενάκι μέσα θα'ταν καλύτερο απ'τα λουκουμάκια!!! :)

Δεν κάνει τίποτα Insomnix.Απλά έτυχε να βρω τη λύση νωρίτερα από σένα,άλλη φορά θα βοηθήσεις εσύ εμένα και ούτω καθ'εξής!!! ;)[/quote']

Ftou, gmt, den eprepe na desmeftw legontas: o,ti thes egine...

Alla gomenakia ehei dyo o funkyshit sto avatar tou. Xerw gw...borei na...

Egw alloste den hrisimopoiw mandriva pleon, kai einai kai i ypohrewsi mikroteri :mrgreen: (Eides pws paw na ti skapoularw? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το αποσπασμα του δικου μου αρχειου xorg.conf

Οπως βλεπετε δεν υπαρχουν οι αλλαγες που ανεφερε ο xaxa1982

 

Section "InputDevice"

Identifier "Keyboard1"

Driver "keyboard"

Option "XkbModel" "pc105"

Option "XkbLayout" "us,el(extended)"

Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,compose:rwin"

EndSection

 

παμε παρακατω...

 

1)ανοιγουμε τον καταλογο

/etc/X11/xkb/symbols/pc/

και δημιουργουμε ενα ακριβες αντιγραφο του αρχειου gr με το ονομα el

 

2) ανοιγουμε το αρχειο

/etc/X11/xkb/rules/xfree86.lst

και στα layout προσθετουμε εκτος σπο το gr Greece και το

el Hellas

σωζουμε φυσικα το αρχειο

 

3) Ανοιγουμε το "configure your computer" απο το μενου του KDE και ως διαταξη πληκτρολογιου επιλεγουμε τις Αγγλικη ΗΠΑ (us) και Hellas (el) προσεχοντας οταν ειναι επιλεγμενη η Hellas (el) να ειναι τσεκαρισμενο και το Συμπεριληψη λατινικης διαταξης. Τσεκαρουμε το "ενεργοποιηση διαταξεων πληκτρολογιου" καθως και ολες τις υπολοιπες επιλογες που επιθυμουμε στις υπολοιπες καρτελες.

Παταμε "Εφαρμογη" και τελειωσαμε!

 

Με τον τροπο αυτο οταν εκκινει ο KDE εχουμε αρχικα προεπιλεγμενη διαταξη την Αγγλικη. Με Alt+Ctrl+K αλλαζουμε σε διαταξη Hellas (μας προειδοποιει το αναμα του led S/LOCK για αυτο) και εναλλασουμε μεταξυ ελληνικης και αγγλικης γλωσσας με Alt+Shift (ετσι το εχω ορισει εγω δηλαδη).

 

 

(Παρολα αυτα ειδα οτι υπαρχει και αλλος τροπος!!! Πολλαπλες επιλογες λοιπον στο mandriva :-))) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πολλά ευχαριστώ σε όλους. Αλλά επειδή η υπομονή δεν είναι από τα βασικά χαρακτηριστικά μου, το Mandriva το πέταξα και έβαλα Suse 10. Πριν πάντως δοκίμασα καποιες αλλαγές στο xorg.conf που διάβασα σε κάτι άλλα φορουμ, αλλά τίποτα.

 

@xaxa1982 και insomnix...οι κοπέλες είναι οι αδερφές μου οπότε...μόνο σοβαρές προτάσεις! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...