Προς το περιεχόμενο

Υδροψυξη - - - Help!!!


zpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιοπον,θα ηθελα μια μικρη βοηθεια στιν επιλλογη του καταλληλου συστηματος υδροψυξης για το μηχανημα μου...

Το pc μου εχει:

Athlon 64 4000+

DFI LanParty nf4 SLI-DR

Asus En7800GT

2xCorssair 1024

2xMAXTOR 300F0 HDD 300GB - 16MB - SATA2 BULK

 

θα ηθελα να ψυξω επεξαργαστη σκληρους και αν γινεται και την καρτα γραφικον μου....

 

Τι προτεινετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους σκληρούς να μην τους βάλεις νεράκι. Είναι μεγάλη υπερβολή.

 

Υπάρχουν δύο λύσεις. Η μία είναι να πάρεις ένα έτοιμο κιτ στα 150-200Ε και να κάνεις την δουλειά σου. Ούτε μεγαλες αποδόσεις ούτε μεγάλα πράματα.

Αυτό που εγώ προτείνω είναι ένα σύστημα custom made. Δηλαδή διπλό ψυγείο, blocks από skinny13 ή eleven (εδώ ακούγονται πολλά αλλά οι διαφορές είναι ελάχιστες) αντλία Hydor L30 ή την αντίστοιχη eheim σωλήνες εύκαμπτους και λίγο αντιψυκτικό (έτοιμο αραιωμένο).

Αυτά λέω εγώ.

 

Περισσότερα μπορείς να βρεις στις αντίστoιχες ενότητες στα www.thelab.gr , www.octech.gr , www.overclockers.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tin epsaksa tin custom lisi kai pragmatika aksizei alla oso anafora tin karta graficon kati den mou aresei...den tha exei poli baros to olo systima?block,nero,solinoseis?einai krima na petsikarei i karta pano sto mobo kai na paei strafei kai to dfi kai i 7800...

kai apo thema asfaleias???ti paizei ekei?mia stagona einai arketi gia na ginoun ola matso...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) H δικιά μου 6600GT άμα την δεις έχει μια καμπυλότητα σαν την γέφυρα ρίου αντιρίου. Και όχι από το βάρος αλλά από τις βίδες που έσφιξαν πάνω της το μπλοκ.

2)έχει και δικιά μου προσωπική πατέντα για το έξτρα chip που θέλει ψύξη (είναι AGP).

3)Το σφίξιμο των σωλήνων έχει γίνει με δεματικά καλωδίων, δύο σε κάθε ένωση. Τα σφικτηράκια τα μεταλλικά είναι πιστεύω δύσχρηστα.

4)Πάντα αφού στήσεις το σύστημα το δοκιμάζεις στον "αέρα" μέσα σε μια λεκάνη για κανα 8 ωρο και μετά αφού το συνδέσεις στο pc πάλι κανα 2 ωρο για να δεις για ψιλοδιαρροές.

5)Για να μην φοβάσαι σου λέω ότι πρώτη φορά που το έφτιξα και το έβαλα στη λεκάνη έχανε από ΠΑΝΤΟΥ. Ούτε μία σωστή ένωση. Μετά όλα διορθώθηκαν και μόνο μία φορά είχα διαρροή πάνω στην κάρτα ήχου.

6)Βάζεις απιονισμένο νερό ή έτοιμο μίγμα παραφλού που δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμο. Έτσι με ψιλοδιαρροές δεν κινδυνεύει τίποτε.

7)Αν έχεις σκοπό να κρατάς το ίδιο νερό για τουλάχιστον 1-2 μήνες το πολύ πολύ βάλε και λίγη σιλικονίτσα στις ενώσεις. Δεν το συνιστώ.

 

Ενδεικτικά μια φοτο του συστήματος μου...

post-15681-129062929134_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to olo thema ginetai gia logous thoribou afenos kai afeterou giati meta apo eksantlitiko gaming i asus anebazei thermokrasies me apotelesma to pc na kleinei epeidi anebase thermokrasia....gia auto thelo na balo ydropsyksi kai exo pragmatika kollisei!eidika me to thema kartas grafikon afou to baros einai poli opos kai na to kanoume!an do tin karta na arxizei na kanei kourmpa tha trelatho!!!

isos an eftiaxna kamia "skalosia" mesa sto pc na tin krataei apo kato???

thelei psaksimo to thema re gamoto kai to kako einai oti den exo kai poli xrono logo sxoleiou... :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file spirosta ego pantos den diskoleutika katholou me to zalman reserator 1.a kai kati allo pos to allazo to nero tha dialithoun ola kai tha stazei apo pantou...

Χωρίς να ξεσυνδέσω τίποτε έβαλα την αντλία με το tank μέσα σε τάπερ και άνοιξα την αντλία. Άδεισε όλο. Έπειτα έλυσα τα σωλινάκια σε αντλία και tank και έβαλα στο ταπερ λίγο χλιαρό νερό με λίγη χλωρίνη γιατί είχαν λερωθεί τα σωλινάκια. Δούλέψε έτσι για μισή ώρα και καθάρισαν. Ξαναάδεισα το νερό και έβαλα έτοιμο μείγμα αντιψυκτικό για αυτοκίνητα. Προσοχή όχι παραφλού αλλά έτοιμο μείγμα. Με καθαρό παραφλού δεν θα μείνει τίποτε. Έτσι το έχω τώρα 1 μήνα και... Αλλά πάντα καλό είναι να αλλάζουμε νερό κάθε 2 μήνες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...