Προς το περιεχόμενο

σύνδεση laptop με pc


h1k1k0m0r1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα laptop και επιχείρησα να το συνδέσω με υπολογιστή αλλά τζίφος.

στα εικονίδια που έχει κάτω αναγράφει πως δεν έχει συνδεθεί το καλώδιο. Παρότι είναι συνδεδεμένο και στους 2 υπολογιστές. Κάνω και restart και πάλι προκοπή καμία.

Γενικά τι ρυθμίσεις πρέπει να φτιάξω ώστε να μπορέσω να συνδέσω 2 υπολογιστές σε τοπικό δίκτυο? (βασικά μεταφορά δεδομένων θέλω να κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα συνδέεις με καλώδιο UTP (το κουμπώνεις στις ethernet κάρτες τους) και μετά πας στις ιδιότητες της σύνδεσης σε κάθε υπολογιστή και δίνεις IP διευθύνσεις, πχ 192.168.0.1 το pc και 192.168.0.2 το laptop.

Αυτά! Έτσι θα έχεις ένα τοπικό δίκτυο με τους 2 υπολογιστές να βλέπονται και θα μπορείς να ανταλαζεις αρχεία μέσα από network places ή από ftp server που θα στήσεις στο 1 pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το καλώδιο γράφει πάνω UTP άρα υποθέτω πως είναι το κατάλληλο.

Όσο για το αν γράφει stranded, όχι δεν το πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι πως πάω στο network setup wizard, κάνω τις ρυθμίσεις αλλά μετά εξακολουθώ να μην βλέπω τίποτα στο My network places.

Η πλάκα είναι πως έχω ανοιχτά και τα Pc, συνδεδεμένα με το καλώδιο, και παρ' όλ' αυτά στο ξεκίνημα του setup βγάζει συνεχώς μήνυμα "ignore disconnected network hardware"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το καλώδιο γράφει πάνω UTP άρα υποθέτω πως είναι το κατάλληλο.

Όσο για το αν γράφει stranded' date=' όχι δεν το πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι πως πάω στο network setup wizard, κάνω τις ρυθμίσεις αλλά μετά εξακολουθώ να μην βλέπω τίποτα στο My network places.

Η πλάκα είναι πως έχω ανοιχτά και τα Pc, συνδεδεμένα με το καλώδιο, και παρ' όλ' αυτά στο ξεκίνημα του setup βγάζει συνεχώς μήνυμα "ignore disconnected network hardware"[/quote']

 

an den exei endiamesa kana switch to kalodio prepi na ine cross-over

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...