Προς το περιεχόμενο

Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα χρειαζεται και πιατο για τους αποκοδικοποιητες αυτους που θα μπορουμε να βλεπουμε τα νεα ελευθερα καναλια που ξεκιναει η ΝΕΤ κλπ ????:confused: :confused: :confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να χρειάζεται. Από ότι διάβασα θα εκπέμπει στην "μπάντα" που είναι και τώρα τα κανάλια και μια απλή κεραία σαν αυτές που έχουμε κάνει. Έχει ψάξει κανείς μοντέλα από αποκοδικοποιητές να μας πει (τιμές κ.τ.λ.)? Θά είναι μόνο για Αθήνα αρχικά, ή θα καλύπτει και άλλες περιοχές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να χρειάζεται. Από ότι διάβασα θα εκπέμπει στην "μπάντα" που είναι και τώρα τα κανάλια και μια απλή κεραία σαν αυτές που έχουμε κάνει. Έχει ψάξει κανείς μοντέλα από αποκοδικοποιητές να μας πει (τιμές κ.τ.λ.)? Θά είναι μόνο για Αθήνα αρχικά, ή θα καλύπτει και άλλες περιοχές?

 

Δηλαδη θελουμε μια ακομα συμβατικη κεραια ή φτανει αυτη που εχουμε ????

http://www.shop21.gr/product/product.hel.asp?pfid=24070&prid=24342

:confused: :confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το δικτυακό χώρο της Ε.Ρ.Τ. :

 

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

 

ΕΚΠΟΜΠΗ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ

 

Η πειραματική εκπομπή ψηφιακού σήματος άρχισε στις 16 Ιανουαρίου 2006 στην Αττική. Από τον Μάρτιο, τουλάχιστον το 65% του ελληνικού πληθυσμού θα έχει τη δυνατότητα ελεύθερης λήψης ψηφιακού προγράμματος από πέντε πομπούς επίγειας ψηφιακής μετάδοσης της ΕΡΤ. Η εκπομπή των πιλοτικών ψηφιακών προγραμμάτων θα καλύπτει τις περιοχές της Αττικής, της Θεσσαλονίκης και της Θεσσαλίας.

 

ΑΤΤΙΚΗ: UHF-ΚΑΝΑΛΙ 48 σε μονοσυχνικό δίκτυο από τους τρεις πομπούς στην Πάρνηθα, τον Υμηττό και την Αίγινα.

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: UHF-ΚΑΝΑΛΙ 56-Χορτιάτης.

 

ΘΕΣΣΑΛΙΑ: UHF-ΚΑΝΑΛΙ 53-Πήλιο.

 

ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΕΣ

 

Η λήψη των προγραμμάτων θα γίνεται ελεύθερα με τη χρήση όμως ειδικών αποκωδικοποιητών ευρωπαϊκών προδιαγραφών που θα πωλούνται στην αγορά.

 

Η τιμή των αποκωδικοποιητών, η οποία μειώνεται συνεχώς στην Ευρώπη όσο αναπτύσσεται η επίγεια ψηφιακή τηλεόραση, στην ελληνική αγορά κυμαίνεται σήμερα από 60 έως 160 ευρό, ανάλογα με τις υπηρεσίες που παρέχουν.

 

Οι πολίτες έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν μεταξύ ενός απλού αποκωδικοποιητή (Zapper set-top box) και του αποκωδικοποιητή πολλαπλών διαδραστικών υπηρεσιών (ΜΗΡ).

 

Η εκπομπή γίνεται στα ήδη υπάρχοντα κανάλια. Οπότε υποθέτω η κεραία που έχουμε τώρα θα κάνει την δουλειά. Εκτός αν απαιτείτε κάποια κεραία με αρκετά μεγαλύτερο "κέρδος" από τις υπάρχουσες, πράγμα πολύ τραβηγμένο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρε εναν αγνωστης μαρκας σημερα απο το mediamarkt, με 64 ευρω ,ενας φιλος μου και πηγα σπιτι του και τον σεταραμε πολυ ευκολα με την υπαρχουσα κεραια.Πιανει τωρα 4 καναλια...

-Sine

-Spor

-Prisma

-RIK Sat

:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη πήρα ακριβώς τον ίδιο κι εγώ σήμερα! (Protek 1021)

Αλλά δεν έχω καταφέρει να δω ακόμη τίποτα :(

Κατ'αρχάς η ΕΡΤ εκπέμπει όλη τη μέρα/νύχτα;

Θυμάσαι μήπως τι ακριβώς ρυθμίσεις κάνατε;

 

Εγώ έχω ορίσει ένα κανάλι με συχνότητα 690MHz (κανάλι 48 δηλαδή) αλλά παρόλο που μου βγάζει Quality περίπου 70%, δεν έχω δει ακόμη εικόνα!!

Πάντως το μενού του είναι αρκετά ασαφές, και μάνιουαλ μόνο στα Γερμανικά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη πήρα ακριβώς τον ίδιο κι εγώ σήμερα! (Protek 1021)

Αλλά δεν έχω καταφέρει να δω ακόμη τίποτα :(

Κατ'αρχάς η ΕΡΤ εκπέμπει όλη τη μέρα/νύχτα;

Θυμάσαι μήπως τι ακριβώς ρυθμίσεις κάνατε;

 

Εγώ έχω ορίσει ένα κανάλι με συχνότητα 690MHz (κανάλι 48 δηλαδή) αλλά παρόλο που μου βγάζει Quality περίπου 70%' date=' δεν έχω δει ακόμη εικόνα!!

Πάντως το μενού του είναι αρκετά ασαφές, και μάνιουαλ μόνο στα Γερμανικά :([/quote']

 

 

Πραγματι απο manual ειναι χαλια.Ουτε Αγγλικο δεν εχει.Αν θυαμαμαι καλα πηγα στην τριτη επιλογη ορισα καναλι 48 οπως λες και επελεξα να κανει scan για καναλια.Μετα πατησα menu και βγηκα και εδειξε εικονα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έεεεεεεπαιξεεεεεεεε!! Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έκανα :mrgreen: έριξα κάτι restore factory settings, έπαιξα λίγο με τις παραμέτρους του συντονισμού και αναγνωρίστηκε το μπουκετάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...