Προς το περιεχόμενο

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Ccna , Help!!


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Την προηγούμενη εβδομάδα με έψησε ένας φίλος να αρχίσουμε μαζί σεμινάρια για το CCNA.Λέω και εγώ ,σημαντικό σεμινάριο αλλά έλα που η εταιρεία μου καλύπτει μόνο 400 € και το σεμινάριο έχει 3500 € .Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι άν μπορείς να διαβάσεις μόνος σου και να πας να δώσεις.Χωρίς δηλαδή να πρέπει να κάνεις σεμινάριο.Και please αν ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο site Που να μπορώ να κατεβάσω κάποιο ebook με την ύλη για το CCNA

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις. Εαν εχεις επαφη με το αθλημα, μην πεταξεις λεφτα στα σεμιναρια. Ειδικα αυτο το Academy προγραμμα με τα 3.500ε ειναι τσαμπα κοπος/χρονος. Εφοσον θες ντε και καλα μαθημα, καλυτερα κοιταξε λυσεις αλλων εκπαιδευτικων κεντρων που κανουν το σεμιναριο σε 2 βδομαδες (φαινονται λιγες αλλα ειναι υπεραρκετες,ειδικα για το CCNA, πιστεψε με) με λιγοτερα λεφτα (2.400ε)

 

Ενα καλο forum για υλικο ειναι το http://www.sadikhov.com

 

καλη αρχη και καλο διαβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εταιρεία μου καλύπτει μόνο 400 ? και το σεμινάριο έχει 3500 ?.

 

Γιατί σου καλύπτει μόνο 400?????????????

Τα σεμινάρια αυτά επιδοτούνται απο τον ΟΑΕΔ, με 33? ανά ώρα. Που σημαίνει ότι αν κάνεις την πράξη, όχι μόνο δεν πληρώνει 400 ευρώ, αλλά ειναι εντελώς δωρεάν ΚΑΙ για την εταιρία.... ΚΑΘΕ εταιρία πληρώνει το χρόνο αναγκαστικά ένα ποσοστό επί του τζίρου της, το οποίο πάει προς εκπαίδευση των εργαζομένων. Εαν αυτό δεν χρησιμοποιηθεί, χάνεται. Που σημαίνει ότι η εταιρία σου έχει ΗΔΗ πληρώσει για τα σεμινάρια αυτά............................... Τα οποία τώρα αν κανεις εσυ θα είναι με τη μορφή της επιδότησης.

 

 

Ετσι κανω και εγω και ξεκινάω σύντομα. Αναφέρομαι σε αυτά των 2 εβδομάδων.

Ψάξε το καλύτερα, και ρώτα την εταιρία που τα κάνει τα σεμινάρια να σου πει αναλύτικά και ΕΓΓΡΑΦΩΣ τί παίζει με ΟΑΕΔ.

 

Μην το αφήσεις έτσι, απτην στιγμή που μπορείς να τα κάνεις μ'αυτον τον τρόπο, και με τα 400? που θα σου δίνανε, να τους πεις να πάρετε τα βιβλία & να πληρώσουν και για την εξέταση που είναι λίγο ακριβούτσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την επιδοτηση του ΟΑΕΔ, υπαρχει ενας λογαριασμος ο οποιος λεγεται 0,45% ΛΑΕΚ. Καθε μηνα καθε εργοδοτης, μαζι με τις ασφαλιστικες εισφορες του εργαζομενου, δινει και ενα μικρο ποσο που παει στον λογαριασμο αυτο.

 

Το ποσο απο το ΛΑΕΚ που μπορει να παρει η καθε εταιρεια για εκπαιδευση εξαρταται απο το συνολο των χρηματων που εχει δωσει για ΟΛΟΥΣ τους εργαζομενους της.

 

Οποτε εαν δουλευεις σε μια εταιρεια με 300-400 εργαζομενους μπορει να σου καλυψει περισσοτερα χρηματα απο το αν δουλευεις σε μια με 30-40.

Φανταζομαι οτι κατι τετοιο συμβαινει και στην περιπτωση του Μανωλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με το ποσοστό επί του τζίρου που καλύπτει η εταιρεία για σεμινάρια των εργαζομένων της μπορεί να μου καλύψει μόνο 405 € σύμφωνα με το ΛΑΕΚ 0,45 . σήμερα παρήγγειλα τα βιβλία και επειδή ξέρω κάποια πράγματα από δίκτυα θα ξεκινήσω να διαβάζω μόνος μου.Η εταιρεία μου όπως είπε και ο φίλος mvar έχει 13 υπαλλήλους.οπότε γι'αυτό είναι και τόσο μικρό το ποσό.ίδωμεν.το ζήτημα είναι να στρωθώ στο διάβασμα.Έχω και 3 pc παλιά στο σπίτι που μπορώ να κάνω και κάποιου είδους πρακτική.ευχαριστώ πάντως όλους για την βοήθεια

Τέλος φίλε polaki θέλω να σε ρωτήσω τι παίζει με τα σεμινάρια 2 εβδομάδων και πως μπορεί να γίνει η πληρωμή.οποιαδήποτε πληροφορία έχεις ( διευθύνσεις κ.α ) στείλε μου σε παρακαλώ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεμιναρια 2 εβδομαδων κανει η newhorizons. Η πρωτη εβδομαδα ειναι τα απολυτως βασικα (INTRO). Το μονο που αξιζει ειναι το subnetting, οποτε εαν γνωριζεις πως γινεται πηγαινε κατευθειαν στο ICND που ετσι κι'αλλιως επαναλαμβανει σε μεγαλο βαθμο αυτα που λεχθηκαν στο INTRO. Εννοειται οτι πρωτα θα διαβασεις θεωρια και μετα θα πας. Φροντισε να εξοικοιωθεις με το OSI Layer γιατι απο δω και στο εξης μονο με αυτο θα λειτουργεις.

Ψαξε για network & router simulators, δεν θα χρειαστεις τιποτα απο εξοπλισμο σπιτι σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά κάθησα και μίλησα με τα αφεντικά μου και τους είπα ότι θα τα δώσω όλα από την τσέπη μου.Και τελικά ως εκ θαύματος από τα 3290 που έχει το σεμινάριο θα δώσει η εταιρεία μου τα 1300 ( 400 από το ΛΑΕΚ και άλλα 900 τα οποία θα φαίνονται σαν πάγιο έξοδο)

Πιστεύω ότι αξίζει να το παρακολουθήσω.άλλωστε είναι σαν να δίνω 200 € το μήνα εγώ.Να είστε καλά και ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.hau.gr/hau/el/edu_cisco_associate.html

 

Koita k auto to link file, vevaia 9 mhnes diarkei to programma. H timh tou course einai 1700 euro k symperilamvanei ta vivlia. Ta eksetastra einai extra k einai epidotoumeno apo ton OAED. Egw proswpika 8a graftw mias k arxizoun ta ma8hmata telh fevrouariou, apo ebooks ama endiaferesai PM. Na sai kala.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά γράφτηκα στην ελληνοαμερικανική και αρχίζω σήμερα.Ξαναγυρνάμε στα θρανία για 10 μηνάκια.αλλά αξίζει τον κόπο.είναι αρκετά σημαντικό χαρτί πιστεύω.

ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανες τη καλυτερη επιλογη για μενα.Αν ειδικα δεν εχεις εμπειρια στο χωρο ειναι απαραιτητο να κανεις αυτο το ακαδημαικο προγραμμα απο το να κανεις τα σεμιναρια που κρατανε ελαχιστο χρονο.Καλη αρχη σου ευχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.hau.gr/hau/el/edu_cisco_associate.html

 

Koita k auto to link file' date=' vevaia 9 mhnes diarkei to programma. H timh tou course einai 1700 euro k symperilamvanei ta vivlia. [/quote']

 

Eisai sigouros oti to kostos einai 1700?? Eixa zhthsei plhrofories prin 4-5 mhnes k mou eixan steilei email opou to kostos anaferotan sta ~3100? (plhn exetasewn).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, τότε γι'αυτό δεν καλύπτουν όλο το κόστος, σκέψου ότι εμείς είμαστε καμιά 400άρα άτομα και συνολικό κόστος σεμιναρίων που κάνουμε κάθε χρόνο (όλη η εταιρία, όχι συγκεκριμένα εγω) είναι δεν θέλεις να ξέρεις, πολλές χιλιάδες ευρώ...

 

Αλλά και πάλι μου φαίνεται πολύ λίγο το ποσό, τέλοσπάντων...

 

Όταν ξεκινήσω τα μαθήματα θα σας γράψω εντυπώσεις, μιας και εμένα ειναι 2 εβδομάδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edo sto belgio, i etairies mas mas plironoun olo to seminarion !

yia paradigma, pou plironiei tora to MSDST to microsoft kai meta sa kano to MCSA.

otan teleioso afta, sa kano kai thn ccna pali pliromenei apo thn company.

 

ccna einai poly diskolh ! kai prepei na exeis 85% ean den kano lasos yia na petixeis.

 

good luck and be assrtive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...