Προς το περιεχόμενο

agora pc!!! protaseis


bakxaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί το πόσταρες αυτό στο ExtremePC?

 

Τέσπα...

 

Ας το δούμε απο την "extreme" πλευρά το θέμα.

 

Απο κουτί έχω να προτείνω CoolerMaster Stacker, απλά οτι πιο ογκώδες, ευρύχωρο, καλοφτιαγμένο και επεκτάσιμο έχω δει. Κοστίζει περίπου 130 ευρώ. Σηκώνει επίσης πολλές μοντιφιές.

 

PSU οποιαδήποτε επώνυμη και με output μεγαλύτερο των 500Watt (μίνιμουμ για σοβαρό σύστημα σήμερα).

 

Για CPU, M/B κ.λ.π. σηκώνει πολύ σηζήτηση το θέμα και καλύτερα θα ηταν να ποστάρεις στα διάφορα άλλα sections του φόρουμ. Εγώ θα πρότεινα (αν έχεις σκοπό το overclocking) κάποια της DFI (LanParty etc.) και για CPU εναν διπλοπύρηνο AMD64 3800, που με καλό cooling σηκώνεται τρελά.

 

Απο υδρόψυξη τα περισσότερα έτοιμα κιτς ειναι λίγο πολύ μέτρια. Καλύτερα να πας στο http://www.thelab.gr, να γραφτείς στο φόρουμ και να ακολουθήσεις κάποια απο τα guides που υπάρχουν εκει για να φτιάξεις μόνος σου ενα watercooling σύστημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα σου και με components της επιλογής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KOYTI? οτι σου αρεσει εμφανισιακά, και χωροταξιακά χωρις ακρότητες. 80-100 το πολύ. to stacker εχει προβλημα με τους δισκους. ειναι σε ενα κλoυβί, και για να προσθέσεις περισότερους θέλεις κι αλλο κλουβί. κοινώς γδύσιμο.

 

PSU? ενα μάρκας κι ας ειναι 450w: tagan ,enermax, chieftec, klp το πολυ 100. απο πλασματικά watt και πλασματικές "απαιτήσεις" εχω χορτάσει.

 

M/B? 939, nf4 ultra, no sli.

CPU? amd64, 3500, 3700 or 3800+ = 200-290

RAM? 2x512, το πολύ των 50χ2=100 ευρω

KATRA GRAFIKON? απο 6600gt εως 6800gs

HD-80.(EXO IDI ENAN 120)? ... sata seagate 250 γίγα

YDROPSIKSI? όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

case---------------Thermaltake Shark Black VA7000BWA

PSU----------------550W

MB------------------DFI LANPARTY NF4 SLI-DR EXPERT S-939:???:

MB------------------DFI LP UT nF4 SLI-DR - Socket 939:???:

MB------------------DFI LP UT nF4 SLI-D - Socket 939:???:

CPU----------------AMD 3800+ x2 64bit

RAM----------------2x512

GRAPHICS--------GIGABYTE PCX GEFORCE 6600GT 128MB TV-OUT DVI GDD3

HD-----------------80Gb

Water Cooling---Kit Asetek KT03A-12VS (03-L-1206)

 

pos sas fenete auto?

gia MB mia voithia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανόν αυτο που προτίνεις ( set cpu+vga ) να το έπαιρνα εγώ. γιατι θελω υπολογιστή all around.

αν τον εφιαχνα για τον αδελφό μου που δεν κάνει τιποτα αλλο απο παιχνίδια, θα εβαζα πχ. 3800 single core 2.4 Ghz, και οσα λεφτά κερδιζεις απο τον X2 3800 , 2.0 Ghz, θα τα εδινα σε vga, πχ 6800gs.

πανω-κατω σε κοστος, οι δυο περιπτωσεις μπορει να ειναι στα ιδια, αλλα ο 2ος θα ειναι καλυτερος σε games, και ο 1ος στο μ.ο. ολων των υπολοίπων χρήσεων.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=23954

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=133138

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανόν αυτο που προτίνεις ( set cpu+vga ) να το έπαιρνα εγώ. γιατι θελω υπολογιστή all around.

αν τον εφιαχνα για τον αδελφό μου που δεν κάνει τιποτα αλλο απο παιχνίδια' date=' θα εβαζα πχ. 3800 single core 2.4 Ghz, και οσα λεφτά κερδιζεις απο τον X2 3800 , 2.0 Ghz, θα τα εδινα σε vga, πχ 6800gs.

πανω-κατω σε κοστος, οι δυο περιπτωσεις μπορει να ειναι στα ιδια, αλλα ο 2ος θα ειναι καλυτερος σε games, και ο 1ος στο μ.ο. ολων των υπολοίπων χρήσεων.[/quote']

 

ego pisteuo oti an sou pezei to PC ta games ti provlima tha exei sta programmata. gia 6800gs den skeftomai, to poli argotera vazo kai mia deuteri karta.

mia voithia gia ti MB?opos eipa ti thelo kai gia deuteri karta grafikon!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

telika exo kataliksi se auto:

 

case----------------Thermaltake Shark Black VA7000BWA

PSU-----------------550W

MB------------------DFI LP UT nF4 SLI-DR - Socket 939

CPU-----------------AMD 3800+ x2 64bit

RAM-----------------2x512

GRAPHICS-----------GIGABYTE PCX GEFORCE 6600GT 128MB

HD------------------80Gb

Water Cooling-------Kit Asetek KT03A-12VS (03-L-1206)

 

H ydropsiksi tha xriastei h tzampa tha ti valo?(tha do diafora)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file sorry alla to pc tha exei metries epidoseis sta paixnidia..h sygekrimenh karta pleon einai entry level, se kapoio link pou postara allou sto toms oute kan evgale to 3dmark 05, crashare leei to systhma..

katarxhn thn ydropsyksh ti thn theleis??opos eipe 1 filos mou an h ydropsyksh den einai poly kalh, den tha deis terasties diafores apo aera, & tha plhroseis kai lefta..

epishs pisteyo oti o epeksergasths einai kathara polyteleia, eidika me tetoia karta grafikon...oute sto 30 % den tha douleyei thn stigmh pou h karta tha einai se trello oc kai tha zorizete..

an vgaleis ayta ta lefta anevaineis se mia pio aksiopisth karta pou tha se voithisei sta paixnidia..

ego gia paixnidia exo na proteino thn x800gto2 ths sapphire pou ksekleidonei se x850xt..kai exeis mia karta pou tha douleyei mia xara...

me ta ypoloipa lefta pare kai allo 1 goari sklhro kai vale tous se raid 0 gia na douleyeoun kai oi sklhroi grhgora..

tapeina h gnomh mou :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...