Προς το περιεχόμενο

Διακοπή wireless σύνδεσης


GiorgosH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει στηθεί ένα δίκτυο σε 2 απέναντι κτίρια οπου στο 1 κτίριο είναι ενα τερματικο κ στο άλλο ο server με το υπόλοιπο δίκτυο.

Το τερματικό επικοινωνεί με το server με 2 κεραίες Compu-Shack WAVEline Access Point και καταφέρνει και μπαίνει στο LAN.

Κατά διαστήματα όμως, το δίκτυο πέφτει και ενώ απο τη μεριά του server μπορόυμε να μπούμε στο management της κεραίας μέσω www, η κεραία του τερματικού δεν ανταποκρίνεται. Ούτε locally ούτε remotelly, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να αποσυνδέσουμε την κεραία του τερματικού από το ρεύμα και να την κανασυνδέσουμε για να υπάρξει πάλι επικοινωνία.

Μπορείτε να μου πείτε σε τι οφείλεται αυτο? Είναι θέμα τροφοδοσίας ή μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα?

Επίσης να πω ότι ακόμα και όταν επικοινωνούν οι 2 κεραίες τα pings του απομακρυσμένου τερματικού (του remote) στον server δεν είναι όσο 'καλα' όσο των υπολογιστών του LAN απο τον server (τα pings των Local PCs δηλαδή..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λογικό να γίνονται αποσυνδέσεις στο ασύρματο κομμάτι του LAN και γενικά να υπάρχει καθυστέρηση και αστάθεια.

οπτική επαφή υπάρχει? αν όχι φρόντισε να υπάρξει!

αν υπάρχει βάλε κατευθυντική κεραία ώστε το τερματικό να στοχεύει το server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά κοντά οι κεραίες (80μέτρα νομίζω) και υπάρχει οπτική επαφή η οποία δεν χάνεται ποτε..

Υπάρχει πιθανότητα να κάνει κάποιο timeout η κεραία?

Εν τω μεταξύ έψαξα να βρω το site της εταιρείας που τα παράγει αλλά πουθενά..

Έχει κανείς ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ

η απόσταση είναι πολύ μικρή από τη στιγμή που έχετε και καλή οπτική επαφή! άρα κάτι άλλο θα παίζει και δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω... α, δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι στο wlan, μπορεί να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς το κάνω αυτό? Δεν έχω ιδεά απο Wireless γαμώτο, και όπως είπα έψαξα να βρω πληροφορίες για το προιόν στο νετ αλλά ούτε site δεν βρήκα της εταιρείας..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αποκρίνεται ούτε locally πιστεύω δεν έχει τίποτα να κάνει με το κομμάτι του wireless, αλλά καθαρά θέμα του ίδιου του hardware, γι'αυτο και αν την βγαλεις απτην πριζα και την ξαναβάλεις παίζει..Σα να κάνεις reset δηλαδή..

 

Δεν ξέρω αν θα βρεις λύση, αν είναι για εταιρικό δίκτυο πιστεύω η καλύτερη λύση ειναι η αντικατάσταση να τελειώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...