Προς το περιεχόμενο

Ασύρματος πομπός/δέκτης και προστασία σήματος


clairvoyant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχουμε στο σπίτι Nova και τη μοιράζουμε στις τηλεοράσεις με έναν ασύρματο πομπό και πολλαπλούς δέκτες (έναν για κάθε τηλεόραση). Πρόσφατα, κατά τη διάρκεια ενός γεύματος σε συγγενείς μου 2 ορόφους πιο κάτω, είπα δοκιμαστικά να βάλω έναν από τους δέκτες σε μια τηλεόραση και, με ανάμικτα συναισθήματα χαράς και τρόμου, ανακάλυψα πως η εικόνα που έδινε ο δέκτης ήταν πάρα πολύ καλή. Η είδηση διαδόθηκε σύντομα και, απ' όσο υποψιάζομαι, σκοπεύουν όλοι στην πολυκατοικία να πάρουν δέκτες για να βλέπουν nova τσάμπα. The bastards :D [φυσικά δεν αναφέρομαι στους συγγενείς μου αλλά στους υπόλοιπους κατοίκους της πολυκατοικίας που γενικά λατρεύουν τις...ατιμίες].

 

Ερωτώ λοιπόν: υπάρχει τρόπος να "κωδικοποιήσω" το σήμα που στέλνει ο πομπός; Αυτός που κατέχω ήδη έχει το μειονέκτημα ότι προσφέρει μόνο 4 "κανάλια", οπότε οποιοσδήποτε πάρει δέκτη θα δοκιμάσει 1 από τα 4 και τελικά θα βρει το σωστό. Κάποια καλύτερη λύση (π.χ. με 100 συνδυασμούς; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες γεννήτρια (ελπίζω να ξέρεις τι είναι αυτό) και σπρώξιμο λίγο μπρος η πίσω.

δυστυχώς δεν έχω ιδέα.. Μπορείς να μου δώσεις 1-2 πληροφορίες παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο καλύτερα,πρέπει να επέμβεις στο εσωτερικό και να ρυθμίσεις μικρομετρικά τα τριμεράκια.Μπέρδεμα ακόμη και για επαγγελματία.

 

Μπορείς όμως να τους μπερδέψεις και να μην ξέρουν τι να ψάξουν.Κυκλοφορούν κάτι καβλιτζέκια που δίνουν ασύρματο σύνθετο σήμα (ήχου και εικόνας).Μπαίνουν πίσω από κάθε συσκευή που έχει ανάλογη έξοδο και με ένα αντίστοιχο στην TV,βλέπεις τι παίζει η πηγή σου.Ακριβούτσικα,αν και το Lidl δίνει κατά καιρούς φτηνά σετάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks marios για τη βοήθεια. Θα ρωτήσω και στο κατάστημα ηλεκτρονικών που αγόρασα το πρώτο σύστημα ασύρματης μετάδοσης, μπας και έχουν κάποια έτοιμη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που τοποθετησες τον πομπο;

 

Εχω Filmnet και θελω να το μοιρασω αν γινεται ασυρματα σε αλλες τηλεορασεις, γινεται;

 

Πως;

 

Επισης αν δεν γινεται αυτο, υπαρχει τροπος να μοιρασω το σημα της κεραιας σε περισσοτερες τηλεορασεις αλλα ασυρματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που τοποθετησες τον πομπο;

 

Εχω Filmnet και θελω να το μοιρασω αν γινεται ασυρματα σε αλλες τηλεορασεις, γινεται;

 

Πως;

 

Επισης αν δεν γινεται αυτο, υπαρχει τροπος να μοιρασω το σημα της κεραιας σε περισσοτερες τηλεορασεις αλλα ασυρματα;

 

 

 

Οooops. Κατι αργησε να κανει ανανεωση.... και καποιοι θα βριζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω κάτι;

Δεν το αφήνεις όπως είναι; Άστους να δούνε. Άλλωστε εσύ επιλέγεις τι κανάλι θα βλέπουν. Εσύ μπορεί να το αλλάξεις και να τους αφήσεις στα κρύα του λουτρού! Δεν έχουν δικαίωμα επιλογής!

Άλλωστε μπορείς να τους κάνεις και πλάκες έτσι! Να γυρνάς από τσόντα στο Discovery Channel να μάθουν πόσο είναι η ουρά του ιπποπόταμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yparxoun sta 2,4(wifi) alla einai zeygaria,diladh 1 pompo kai ena dekth.einai arketa pio asfalh sto 8ema ayto kai exoun to pleonekthma oti alazeis kai kanalia ston dekth apo makrya.to mono meionekthma oti an exeis asyrmato diktyo sto spiti kanoun paremboles h tous kanei paremboles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yparxoun sta 2,4(wifi) alla einai zeygaria,diladh 1 pompo kai ena dekth.einai arketa pio asfalh sto 8ema ayto kai exoun to pleonekthma oti alazeis kai kanalia ston dekth apo makrya.to mono meionekthma oti an exeis asyrmato diktyo sto spiti kanoun paremboles h tous kanei paremboles.

ναι τέτοιο έχω, στα 2.4 GHz.

 

melody τελικά αφού το καλοσκέφτηκα, κατέληξα σε ότι μου λες και εσύ. Εξάλλου κάθε βράδυ αλλάζω μανιωδώς κανάλια (discovery, national geographic, history channel, animal planet), σε τέτοιο βαθμό που οποιοσδήποτε κάτσει να παρακολουθήσει θα του σπάσουν τα νεύρα :D

 

xalva ο πομπός δέχεται εικόνα και ήχο με 3rca καλώδια. Επομένως μπορείς απλώς να πάρεις έναν μετατροπέα από scart σε rca ώστε να δίνεις την εικόνα του filmnet στον πομπό. Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη αλλά λογικά θα λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενω σε πολυκατοικια με κεντρικη κεραια.

 

Το καλωδιο της κεραιας το συνδεω στο Filmnet και απο εκει στην τηλεοραση.

 

Τι συσκευη χρειαζομαι και που μπαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενω σε πολυκατοικια με κεντρικη κεραια.

 

Το καλωδιο της κεραιας το συνδεω στο Filmnet και απο εκει στην τηλεοραση.

 

Τι συσκευη χρειαζομαι και που μπαινει;

εφόσον θέλεις να στέλνεις την εικόνα του filmnet στις τηλεοράσεις του σπιτιού σου, παίρνεις έναν μετατροπέα scart -> rca. Βάζεις το scart στο filmnet box και αγοράζεις έναν ασύρματο πομπό + δέκτη. Ο πομπός δέχεται (τουλάχιστον ο δικός μου) εισόδους rca, οπότε με τέτοια καλώδια συνδέεις scart και πομπό. Πλέον η εικόνα του filmnet πηγαίνει στον πομπό και από εκεί σε κάθε δέκτη που συνδέεις με άλλη τηλεόραση. Ο δέκτης συνδέεται (αντίστοιχα) στην τηλεόραση είτε με rca ή με scart. Για να βρεις ασύρματο πομπό/δέκτη, φαντάζομαι μπορείς να ρωτήσεις σε πολλά μαγαζιά ηλεκτρονικών ή και σε καταστήματα που κάνουν εγκαταστάσεις nova. Εγώ από ένα τέτοιο προμηθεύτηκα. Υπόψιν, ενώ το δικό μου σύστημα λειτουργεί πάρα πολύ καλά, ακόμη και 2 ορόφους πιο κάτω, έχω δει αντίστοιχα ασύρματα συστήματα να δυσκολεύονται ακόμη και εντός σπιτιού. Πάντως μη φανταστείς ότι το δικό μου είναι καμιας γνωστής εταιρίας..

 

Από την άλλη, αν θέλετε να βλέπετε filmnet σε όλη την πολυκατοικία, η λύση είναι πολύ πιο απλή αλλά συνάμα και παράνομη (νομίζω) οπότε ας μη την αναφέρω καλύτερα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο ειναι εσυ να εχεις το τηλεκοντρολ στο τραπεζι και να βλεπεις να αλλαζουν τα καναλια μονα τους

 

λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...