Προς το περιεχόμενο

μοιρασμα dsl


VasKag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχουμε 2 pc σε ενα switch. το 1ο pc εχει 2 lan θυρες. η μια παει στο dsl modem/router και η αλλη παει στο switch. (το modem δεν εχει αλλη θυρα lan). πως μπορω να παρει το 2ο pc dsl απο το πρωτο? κανω internet connection sharing) αλλα μου λεει οτι η Ip που χρειαζεται, ειναι δοσμενη αλλου. (προφανως 192.168.0.1) δεν ειναι ομως... πρεπει να ανοιξω καποια πορτα στο ρουτερ? να σημειωσω οτι το δικτυο μαλλον δουλευει γιατι ping κανουν και ο ενας και ο αλλος

καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Νίκος είναι σωστό. Παρ'όλα αυτά, αν στο δεύτερο PC βάλεις ως gateway την IP του πρώτου, αλλά την IP που έχει η θύρα που συνδέεται στο switch, όχι αυτήν που συνδέεται στο router, θα έχει δίκτυο και ο δεύτερος.

Δεν χρειάζεται internet connection sharing. Το ίδιο και για DNS server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε βαλω αυτοματο, ειτε χειροκινητο το λαν ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει. πιο πολυ με νοιαζει το ιντερνετ sharing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βάλεις σε "Αυτόματη απόδοση IP" και υποστηρίζει κάτι τέτοιο το router σου (που λογικά θα το υποστηρίζει) τότε και τα δύο pc θα πάρουν και IP και DNS και θα μπορούν να μπουν στο Internet ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.

 

Αν τα φτιάξεις manually θα πρέπει ως gateway να βάλεις την IP του router όπως και ως DNS.

 

Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Αν θες τίποτα παραπάνω εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σωστή λύση είναι αυτή που λένε τα παιδιά. Uplink το router στο switch και επάνω στο switch τα pc.

 

Αν το κάνεις με δυο κάρτες δικτύου πρέπει να κάνεις bridging.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μη ανοιξω καινουριο topic, αλλα εχω το εξης προβλημα.

Εχω ενα σταθερο pc, το οποιο εχει dsl. Επισης εχει και μια καρτα ασυρματου δικτυου, οποτε προσπαθω να κανω internet connection sharing ωστε να εχει ιντερνετ και το λαπτοπ.

Το ασυρματο δικτυο δουλευει κανονικα, και το laptop βλεπει τη συνδεση μεσω πυλης ιντερνετ.

Αλλα ο Mozilla δεν ανοιγει καμια σελιδα, ενω τα file sharing δουλευουν κανονικα στο λαπτοπ.

Προφανως κατι κανω λαθος στις proxy settings, αλλα δεν ξερω τι, και δεν εχω ιδεα τι ρυθμισεις πρεπει να βαλω.

Any help??

 

Επισης πως μπορω να δω ανα πασα στιγμη ποιος ειναι συνδεδεμενος στο ασυρματο δικτυο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...