Προς το περιεχόμενο

Suse και online reposistories+1 μία απορία ακόμα...


xaxa1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που μπορώ να βρω online reposistories για Suse 10?Κάνω mount ένα partition και επειδή το κάνω από το root,μετά δεν μπορώ να γράψω μέσα σαν απλός χρήστής.Επίσης μετά από επανεκκίνηση πρέπει να ξανακάνω mount.Δεν γίνεται να γίνεται κατευθείν mount στην εκκίνηση από μόνο του?

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω online reposistories για Suse 10?

 

Συγγνώμη που στο λέω' date=' αλλά λάθος διανομή... Yπάρχει το επίσημο repository της Novell (ελληνικό mirror στο ΕΜΠ: ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse) το οποίο μπορείς να δηλώσεις στο yast. Από 'κει και πέρα πρέπει να υπάρχουν διάφορα repositories με user-contributed πακέτα, αλλά στη θέση σου δε θα ήμουν και πολύ πρόθυμος να τα χρησιμοποιήσω.

 

Κάνω mount ένα partition και επειδή το κάνω από το root,μετά δεν μπορώ να γράψω μέσα σαν απλός χρήστής.Επίσης μετά από επανεκκίνηση πρέπει να ξανακάνω mount.Δεν γίνεται να γίνεται κατευθείν mount στην εκκίνηση από μόνο του?

Ευχαριστώ!!!

 

Άνοιξε με έναν editor το /etc/fstab και φτιάξε μια καταχώρηση για το partition σου, ίδια με τις άλλες, και εκεί που λέει defaults πρέπει να προσθέσεις και 'auto', δηλ. 'defaults,auto' (αν και κανονικά δεν πρέπει να χρειάζεται). Από 'κει και πέρα, για να μπορούν να γράψουν οι χρήστες, man chmod ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fstab μου είναι αυτό:

>
/dev/hda6            /                    ext3       acl,user_xattr        1 1
/dev/hda7            swap                 swap       defaults              0 0
[b]/dev/hda5            /mnt/win_d           D          defaults,auto[/b]
proc                 /proc                proc       defaults              0 0
sysfs                /sys                 sysfs      noauto                0 0
usbfs                /proc/bus/usb        usbfs      noauto                0 0
devpts               /dev/pts             devpts     mode=0620,gid=5       0 0
/dev/cdrecorder      /media/cdrecorder    subfs      noauto,fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0
/dev/fd0             /media/floppy        subfs      noauto,fs=floppyfss,procuid,nodev,nosuid,sync 0 0
none                 /subdomain       subdomainfs noauto         0 0

Πρόσθεσα τη πιο έντονη γραμμή.Το man chmod που το γράφω?

 

 

Υ.Γ.:Γιατί είπες ότι είναι λάθος η διανομή?Λόγω rpm-based?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/dev/hda5 /mnt/win_d D defaults,auto,umask=000 0 0

to umask mpainei gia na mporei kai o user na "pezei" me ton mounted fakelo

 

ta 0 0 sto telos xriazontai opws einai kai stis alles grames.

to prwto einai gia na mhn kanei buckup to partition kai to deytero gia na mhn to kaneio check...

 

to man <comand name>

to dineis sthn consola kai sou enfanizei plirofories gia to ti kanei kai pws syntasete i kathe comand...

 

try man man (poli klasiko e?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fstab μου είναι αυτό:

>
[b]/dev/hda5            /mnt/win_d           D          defaults,auto[/b]

Πρόσθεσα τη πιο έντονη γραμμή.Το man chmod που το γράφω?

Το filesystem type 'D' τί είναι; Πρέπει να βάλεις ntfs ή vfat ;-). Αν είναι ntfs' date=' μπορείς από τώρα να ξεχάσεις την περίπτωση εγγραφής.

 

Υ.Γ.:Γιατί είπες ότι είναι λάθος η διανομή?Λόγω rpm-based?

Βασικά λόγω του ότι είναι εταιρία-based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,έχεις δίκιο ότι είναι πρόβλημα ότι είναι εταιρεία-based,αλλά εδώ μου κάθησε η κάρτα wireless.Την έχω καταφέρει και στο Mandriva,αλλά μετά από κανά μήνα λειτουργίας,είδα ότι είναι λίγο απρόβλεπτη διανομή και όλο και κάποιο πρόβλημα μου δημιουργούσε και τελικά έβαλα Suse που είχα δοκιμάσει παλιότερα και είναι σταθερότερα και πιο αξιόπιστα...

 

Υ.Γ.:Νόμιζα ότι στο D βάζαμε το όνομα που θέλουμε να εμφανίζεται,αλλά τελικά πρέπει να βάλω vfat.Ούτως ή άλλως στον υπολογιστή μου,δεν έχω ntfs file system,για να μπορώ να τα χρησιμοποιώ από το Linux.Είμαι προετοιμασμένος όπως βλέπεις από πολύ νωρίτερα.Όταν βγει και η υποστήριξη και σε ntfs(ετσι ώστε να μπορούμε να γράφουμε και σε αυτό,τότε θα τα αλλάξω! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai giati einai Yast-based.

mou exei katsei poli stava aytos o Yast.

 

to onoma pou tha emfanisete tha einai win_d katw apo to mnt etsi opws ta exeis valei...

elpizw na ton exeis dimiourgisei to fakelo giati alliws tha fwnazei...

Ούτως ή άλλως στον υπολογιστή μου,δεν έχω ntfs file system,για να μπορώ να τα χρησιμοποιώ από το Linux.

 

exeis mono linux sto pc sou i exeis valei ta win se fat???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/dev/hda5 /mnt/win_d D defaults,auto

 

to /dev/hda5 einai to partition.

to /mnt/win_d einai o fakelos pou ginete mount kai ton opoio mporeis na allakseis opws 8eleis arkei na to allazeis kai apo to /etc/fstab.

kai ekei pou exeis D vazeis to File System vfat dld.

 

P.S to post egine xwris na dw tou filou boboss :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...