Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή μηχανή μέχρι 400-450


LEFteriz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!!

 

Λοιπόν ψαχνω για ψηφιακη φωτογραφικη μηχανή με μεγιστο όριο περιπου 400-450 ( αντε ν ανέβουμε και λίγο ακομα) στην τιμη συμπεριλαμβάνουμε και κάρτα μνήμης γυρω στα 512ΜΒ

 

Δεν εχω ιδέα τι παίζει οπότε ακούω τις γνώμες σας :) :)

 

απο απαιτησεις να ειναι σχετικά μικρή και να χει επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το τί θέλεις. Καταρχάς, γνώμη μου είναι να μην ψάχνεις για επαναφορτιζόμενη μπαταρία, αλλά για μηχανή που να παίρνει μπαταρίες ΑΑ. Τις βρίσκεις πανεύκολα, δεν θα εξαφανιστούν ποτέ από την αγορά και αγοράζοντας 2 ζευγάρια επαναφαρτιζόμενες, λύνεις το ενεργειακό σου πρόβλημα για πάντα.

Αν θέλεις απλότητα, ευχρηστία και πραγματικά μικρό μέγεθος δεν μπορώ να βοηθήσω, δεν το έχω ψάξει καθόλου.

Αν θέλεις πολλές χειροκίνητες ρυθμίσεις, value for money και πραγματικά καλές φωτογραφίες για την κατηγορία της, τότε Powershot A620. Και απο μέγεθος, είναι όσο τρία πακέτα τσιγάρα ας πούμε.

Αν θέλεις μεγάλο οπτικό zoom, Olympus SP-500. Το μέγεθος παραμένει όσο της προηγούμενης.

Αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω για μία σοβαρή ερασιτεχνική, (περίπου 500-550) τότε Sony H1 ή Canon S2-IS. Εδώ το μεγεθος ξεφεύγει λίγο, πάμε στα 4-5 πακέτα.

Αυτά τα λέω μετά από πολύ ψάξιμο, πριν καταλήξω στην A620...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalh h A620,alla an skefteis oti h s2-is exei immage stabilizer kai 12x optiko yperexei kata poly.an den se peirazei to mege8os kai to baros ths bebaia.

egw exw thn s1-is me ta ftwxa 3,2 mp alla den skeftome na thn allaxw,oi fwtografies pou bgazei akoma kai sto auto einai aristes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προτίμησα την S2-IS για αρκετούς λόγους. Το τεράτιό της zoom δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα, άσε που επειδή είναι 5 MP και η Α620 7 (me X4 zoom), η διαφορά δεν είναι και τεράστια. Έπειτα παραήταν μεγάλη και φυσικά παραήταν ακριβή.

Από τη στιγμή που και οι δύο έχουν τον ίδιο επεξεργαστή, οι διαφορές τους είναι μόνο το zoom και η πολύ καλύτερη πιοότητα video της S2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θές από μιά φωτογραφική μηχανή (για ποια χρήση τι θές , αν θες να έχει μεγάλο ζουμ(τηλεφακό), αν θες να έχει ευρυγώνιο φακό , τι ανάλυση να έχει κτλ.).

Εγώ πρόσφατα αγόρασα την Panasonic FZ5 . Πολύ καλή φωτογραφική με 12χ ζούμ και είναι στα 5 mp.

Η τιμή της μαζί με μια κάρτα μνήμης 512 mb θα φτάσει κοντά στα 400?.

Εδώ θα την βρεις στον κατερέλο (Περιστέρι - http://www.katerelos.gr ). Δύσκολα θα την βρεις αλλού αφου δεν την φέρνουν. Αλλιώς θα πρέπει να παραγγείλεις από έξω. π.χ Pixmania

Ένα καλό review θα βρείς εδώ : http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz5/

Έχει επιλεχθεί και ώς η καλύτερη φωτογραφική μηχανή (όχι dslr) με τηλεφακό για το 2005.

Πολύ καλή ποιότητα.

post-18697-129062929267_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poly kalh protash h FZ5 sthn timh pou anafereis.eixa dokimasei thn FZ20 kai mou arese poly.oso gia thn Α620 den syfonw omws.8a soy pw kati aplo.mikro ccd+polla mp=polys 8orybos.pistew na to exeis dei stis fwtografies pou bgazei akoma kai me metrio gia na mhn pw ligo fwtismo.epeita ta polla mp an den 8eleis terasties ektypwseis kata th gnwmh mou ektos apo ta megala files pou gemizoun thn karta tipota parapanw den prosferoun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poly kalh protash h FZ5[/color'] sthn timh pou anafereis.eixa dokimasei thn FZ20 kai mou arese poly.oso gia thn Α620 den syfonw omws.8a soy pw kati aplo.mikro ccd+polla mp=polys 8orybos.pistew na to exeis dei stis fwtografies pou bgazei akoma kai me metrio gia na mhn pw ligo fwtismo.epeita ta polla mp an den 8eleis terasties ektypwseis kata th gnwmh mou ektos apo ta megala files pou gemizoun thn karta tipota parapanw den prosferoun.

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά επειδή είμαι τελείως ερασιτέχνης, δεν έχω τεράστιες απαιτήσεις. Μέχρι τώρα είχα την Optio S40, εκεί να δείτε θόρυβο!!!

Η canon είναι πολύ μπροστά σε σχέση με pentax. Σε χαμηλό φωτισμό με αργό κλείστρο και ISO 50-100 δίνει αποτελέσματα που δεν μου δημιουργούν πρόβλημα.

Δεν ήθελα να περάσω κατευθείαν σε μία prosumer, ήθελα να δω πώς τα πάω με μία καλούτσική ερασιτεχνική και σε δυό-τρία χρόνια από τώρα να πάω σε κάτι πραγματικά καλό.

Έχω ένσταση και για την ποιότητα κατασκευής της S2 και της Η1, υπερβολικά πλαστικές και ευτελείς για τα λεφτά τους.

Πάντως γνώμη μου είναι πως αν διαθέτεις 400-450 ευρώ για μία μηχανή, κάνε λίγη υπομονή κανένα εξάμηνο, μάζεψε τα (πολλά) παραπάνω χρήματα και πάρε την Sony R1, να τελειώνεις με το θέμα ψηφιακή μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sigoura h poiothta kataskeyhs ths fz5 einai klaseis anwterh.perisotero metalo,leica lens,pio demenh mhxanh.o logos pou den thn phra htan h mpataria kai mono.protimhsa mia me aa mpataries.oso gia thn s1-s2 eina plastikes me metria poiothta...alla an skeyteis oti kai h poly kalh kai akribh eos 350 einai ex oloklhrou plastikh kai ayth,einai mallon politikh ths canon na bazei metalo mono stis panakrives pro.(kai stis ixous)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη η FZ5. Ημουν μεταξυ αυτης και της Kodak P850 ( την οποια αγορασα) Η Kodak μου βγηκε μαζι με 1Gb MMC καρτα και θηκη 500€ ακριβως. Σαν μηχανη κανει 420€. Μειονεκτηματα. Ειναι σχετικα μεγαλη και βαρια, και εχει αρκετα πλαστικο σωμα. Πλεονεκτηματα οτι ειναι μια prosumer με οτι συνεπαγεται αυτο (χειροκινητες ρυθμισεις, προσθετοι φακοι, εξωτερικο φλας.)

 

Και αν πιστευετε οτι το οπτικο zoom δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, τραβηξετε μια φωτο με 12x πανω απο κανενα βουνο και μετα καντε και ψηφιακο zoom στο preview και πειτε μου αν τα βλεπατε πριν αυτα που θα δειτε...

 

Παντως και οι δυο μηχανες δεν κανουν για το παλικαρι μιας και ζητησε κατι μικρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sigoura h poiothta kataskeyhs ths fz5 einai klaseis anwterh.perisotero metalo,leica lens,pio demenh mhxanh.o logos pou den thn phra htan h mpataria kai mono.protimhsa mia me aa mpataries.oso gia thn s1-s2 eina plastikes me metria poiothta...alla an skeyteis oti kai h poly kalh kai akribh eos 350 einai ex oloklhrou plastikh kai ayth,einai mallon politikh ths canon na bazei metalo mono stis panakrives pro.(kai stis ixous)

Το θέμα με τις μπαταρίες που αναφέρεις φίλε felix είναι πραγματικά τεράστιο και απορώ πώς τόσο λίγοι χρήστες το λαμβάνουν υπόψιν τους.

Όσο για το πλαστικό, τί να πω...Κρίμα να δίνεις τόσα λεφτά και να έχεις κάτι ευτελές. Βέβαια, για να βγει η 350 τόσο φτηνή, από κάπου πρέπει να κόψουν...Πάντως η Α620 έχει πολύ περισσότερο μέταλλο από όσο περίμενα (το πάνω, κάτω και εμπρός κομμάτι της είναι μεταλλικό), αλλά το τελικό αποτέλεσμα δε είναι και το καλύτερο...

Έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα και ο άμεσα ενδιαφερόμενος δεν έχει καν φανεί! Τέλος πάντων, επειδή έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε εμείς, νομίζω πως και με μία Sony W7 ο φίλος μας θα ήταν ευτυχισμένος...

Όσο για το zoom, φίλε songless_bird, αυτό ποτέ δεν θα είναι αρκετό και πάντα θα θέλουμε κι'άλλο...Όντως, και η kodak είναι από τις πολύ καλές σε αυτήν την κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!!

 

Λοιπόν ψαχνω για ψηφιακη φωτογραφικη μηχανή με μεγιστο όριο περιπου 400-450 ( αντε ν ανέβουμε και λίγο ακομα) στην τιμη συμπεριλαμβάνουμε και κάρτα μνήμης γυρω στα 512ΜΒ

 

Δεν εχω ιδέα τι παίζει οπότε ακούω τις γνώμες σας :) :)

 

απο απαιτησεις να ειναι σχετικά μικρή και να χει επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

 

 

12x zoom, stabilizer, 5mp, και πιστη αποδοση χρωματων. Βεβαια αν θες κατι πιο μικρο κοιτα για καμια fuji των 8 mp στην Καννιγκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...