Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με gst-register(ήχος)


psycho_dreams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!!:)

Χρησιμοποιώ τα ubuntu 5.10 σε laptop acer aspire 1520!

Έχω πρόβλημα όσον αφορά τον ήχο του συστήματος!Ενω κατα την έναρξη του pc και το τερματισμό ακούγονται κανονικά οι ήχοι όταν πάω να ακούσω μουσική δεν ακούγεται τπτ!Έκανα όλα αυτά που έγραφε ο οδηγός του ubuntu αλλά μου εμφανίζει 1 x στο εικονίδιο του ήχου!Κάνοντας 2 κλικ βγάζει το εξής μύνημα:

 

"Registry is not present or it is corrupted,please update it by running gst-register"

 

Καμμία βοήθεια κάποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ήταν η εντολή που προείπε ο biocrasher!Το πρόβλημα όμως είναι οτι συνεχίζει να φαίνεται το X στο εικονίδιο του ήχου βγάζει πάλι το ίδιο error και ήχος 0!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 'gst-register-0.8' trexto ektos apo root k san aplos xrhsths (sto aplo shell)

An de deis diafora k pali, dokimase apo konsola na dwseis 'alsamixer' k tsekare an yparxei kapoia epilogh 'External Amplifier' k des an einai muted. An einai , anoixe th.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχει ηχο στην εκινηση το προβλημα δεν ειναι τα volumes της alsa.

Δοκιμασε να τρεξεις gstreamer-properties και εκει που λεει

"προεπιλεγμενο sink" στο tab ηχος δοκιμασε ολες τις επιλογες.

 

A!

και πες μας με ποιο προγραμμα ακους μουσικη.

δοκιμασε επισης απο κονσολα το mpg123 ή το mpg321

(εντολη=>

#mpgxxx ονομα_αρχειου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά κατάφερα και έβαλα ήχο παίζουν και mp3!Επρεπέ να κατεβάσω κάποια πακέτα για gst-reamer!Όλα λειτουργούν μια χαρά εκτός από τον ήχο στα dvd.Έβαλά 1 dvd ενώ παίζει κανονικά δεν ακούγεται τπτ!Τι μπορεί να φταίει?Το πρόγραμμα με το οποίο παίζουν αυτόματα music και dvd είναι το Totem Movie Player μήπως να έβαζα κάποιο άλλο??

 

Υ.Γ Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει με modem και dial up σύνδεση??

Το modem είναι το εξής:AC'97

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσον αφορά το modem στο laptop σύμφωνα με scanModem.gz είναι το VIA Technologies,Inc Intel 537 (AC'97 modem).

Εχω κατεβάσει αρχικα το intel-537ep-2.60.80.1(ο οποιος πιστεύω οτι είναι ο σωστός driver αλλά είναι uncompiled σύμφωνα με

http://downloadfinder.intel.com/scripts-df-external/filter_results.aspx?strTypes=all&ProductID=1230&OSFullName=All+Operating+Systems&lang=eng&strOSs=All&submit=Go%21 !)

Πριν από αυτό είχα προσπαθήσει τα εξής:

1)ltmodem-8.31a10.tar.gz

2)slmodem-2.9.9e-pre1-alsa.tar.gz

3)slmodemd-2.9.11_20051009_gcc4.tar.gz

Λοιπόν προσπάθησα με τα παραπάνω αλλά και ως αρχάριος δεν έβγαλα τπτ ουσιαστικό!Έχω μπερδευτεί,εχω κατεβάσει και κάτι extra packages και libs για να μπορώ να εγκαταστήσω τα 1-2-3 αλλά δεν ξέρω κατα πόσο τα έχω εγκαταστήσει και ακόμα χειρότερα αν χρειάζεται να κάνω κάτι τέτοιο!Πως μπορώ να ελέγξω αν λειτουργούν σωστά?

Θα κάνω μια προσπάθεια με το driver της intel που μάλλον αυτόν χρειάζομαι και θα σας πω για τα προβλήματα στη συνέχεια..

Έχει κανείς κάποια ιδέα στο τι να κάνω???

Α!Χρησιμοποιώ για οδηγό το εξής link:https://wiki.ubuntu.com/DialupModemHowto

ρίξτε μια ματιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα πήρα όλα από την αρχή!Κατέβασα το intel-537ep-2.60.80.1.tgz

του έκανα gunzip...make clear...make Intel537...Σύμφωνα με το link όλα πήγαν μια χαρά μέχρι εκεί που μου ζητάει να κάνω αντιγράψω το αρχείο Intel537.ko στο /lib/modules/2.16.12-9-386/kernel/drivers/char εμφανίζεται κανονικά το αρχειο εκει αλλά στην συνέχεια όταν λέει(το link) να τρεξουμέ την εντολή "sudo modprobe Intel537" μου εμφανίζει:

 

FATAL :Error inserting Intel537(/lib/modules/2.16.12-9-386/kernel/drivers/char/Intel537.ko):Unknown symbol in module , or unknown parameter (see dmesg)

Σύμφωνα με το link αν εμφανιζόταν αυτό το error μάλλον φταίει οτι αντιφράφτηκε σε λάθος μέρος,εγώ πάντως το βρήκα και υπάρχει σ'αυτό το path!Τι μπορεί να φταίει??Θα μπορούσα να το αντιγράψω κάπου αλλόυ?

Βέβαια δεν ανοίγει και από εκεί που είναι ο φάκελος του driver..Τι να πω...

A!Τέλος τρέχοντας την εντολή dmesg στην κονσόλα εμφανίζει σε κάποια φάση:

[4300266.653000] Ιntel537:module lincense "Proprietary" taints kernel.

[4300266.653000] Ιntel537:Unknown symbol pm_access

[4300857.712000] Ιntel537:Unknown symbol pm_access

[4301096.882000] Ιntel537:Unknown symbol pm_access

......

.....

......

[4301776.647000] Ιntel537:Unknown symbol pm_access

Kαμία ιδέαα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...