Προς το περιεχόμενο

VERO NOTEBOOK 9034WMTi


koutdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ήρθε το laptop. Μάλλον παρουσιάζει το αναμενόμενο πρόβλημα με τα 2 τσιπάκια μνήμης.

Dordas μπορείς σε παρακαλώ να δεις στα πόσα MHz τρέχει η μνήμη σου; Οι δυο δικές μου στα 266. Μάλλον θα δοκιμάσω αναβάθμιση bios στο 2.5.

Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλό.

DVD-RW Sony, σκληρός δίσκος Samsung στις 5400, μνήμες Kingston.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμτ ήταν ανάγκη για Sony!! Πάντως στο φυλλάδιο της Oktabit που κοίταζα χτες μιλάει για 1 dimmάκι των 512ΜΒ στα 333

 

Ζήτησα 2 x 512 αλλά αντί να δουλεύουν στα 333 δείχνουν 266.

Μάλλον θέλει update το bios.

 

Μερικά αρνητικά σε σχέση με ανταγωνιστικά μοντέλα:

 

- Δεν έχει κουμπάκι να απενεργοποιείς το touchpad.

 

- Δεν έχει θύρα PS/2, serial, ούτε υπέρυθρες, ενώ έχει bluetooth.

 

- Έχει εξαερισμό και ανεμιστηράκι δεξιά, εκεί περίπου που κινείται το ποντίκι, οπότε το καλοκαίρι θα έρχεται καυτός αέρας.

 

- Δεν έχει τηλεχειριστήριο, ούτε κουμπάκια για να λειτουργεί σαν cd-dvd player χωρίς να μπει στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα 2 x 512 αλλά αντί να δουλεύουν στα 333 δείχνουν 266.

Μάλλον θέλει update το bios.

 

Μερικά αρνητικά σε σχέση με ανταγωνιστικά μοντέλα:

 

- Δεν έχει κουμπάκι να απενεργοποιείς το touchpad.

 

- Δεν έχει θύρα PS/2' date=' serial, ούτε υπέρυθρες, ενώ έχει bluetooth.

 

- Έχει εξαερισμό και ανεμιστηράκι δεξιά, εκεί περίπου που κινείται το ποντίκι, οπότε το καλοκαίρι θα έρχεται καυτός αέρας.

 

- Δεν έχει τηλεχειριστήριο, ούτε κουμπάκια για να λειτουργεί σαν cd-dvd player χωρίς να μπει στα Windows.[/quote']

file mou AbreLos mporeis na mu peis kati pou brikes 8etiko apo ta alla montela kai poso sou bgeike i agora tou notebook?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou AbreLos mporeis na mu peis kati pou brikes 8etiko apo ta alla montela kai poso sou bgeike i agora tou notebook?????

 

Δεν ζεσταίνεται πολύ σε σχέση με τα FS 1437 και 1667 που τα έχω δοκιμάσει, αν εξαιρέσεις αυτά που είπα πριν, δεν του λείπει τίποτα, είναι ταχύτατο, ελαφρύ (2,8 kg) και από αυτονομία πρέπει να πιάνει τις 2,5 με 3 ώρες, ανάλογα τη χρήση. Οθόνη μου φάνηκε πολύ καλή, ίσως θα μπορούσε να είναι λίγο πιο φωτεινή, δηλ. την πάω στο τέρμα και νομίζω, θα έπρεπε να ανεβαίνει 1-2 κλικ ακόμα. Ακόμα δεν το έχω πολυδουλέψει για να σου πω περισσότερα. Σε γενικέ γραμμές ευχαριστημένος.

 

Το πήρα από μαγαζί στην επαρχία που μένω (13% ΦΠΑ) 1260 Ευρώ με 1024ΜΒ RAM (αντί 512) και δώρο δερμάτινη τσάντα και μικρό οπτικό ποντίκι της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μιας και το έχω και εγω για καμια βδομαδα..

 

να πω για τα συν του οτι έχει τον turion ΜΤ34 (με ακόμα χαμηλώτερη καταναλωση απο διαφορα acer με τον ML που είδα

αρκετά γρήγορο

και πράματι το δικό μου έχει 1χ512 333 kingston

 

πρπ δεν βλέπω κι κανένα καινουργιο αλλο να έχει ps2 + serial πλεον..

 

και ητιμή του έπεσε κα ιάλλο στα 1260 μαζι με φπα...

 

το μονο ουσιαστικό πρόβλημα είναι πραγματι το touchpad που δεν απενεργοποιητε...

 

πρπ πράγματι είναι MSI συγκεκριμένα το MEGABOOK 635

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μιας και το έχω και εγω για καμια βδομαδα..

 

να πω για τα συν του οτι έχει τον turion ΜΤ34 (με ακόμα χαμηλώτερη καταναλωση απο διαφορα acer με τον ML που είδα

αρκετά γρήγορο

και πράματι το δικό μου έχει 1χ512 333 kingston

 

πρπ δεν βλέπω κι κανένα καινουργιο αλλο να έχει ps2 + serial πλεον..

 

και ητιμή του έπεσε κα ιάλλο στα 1260 μαζι με φπα...

 

το μονο ουσιαστικό πρόβλημα είναι πραγματι το touchpad που δεν απενεργοποιητε...

 

πρπ πράγματι είναι MSI συγκεκριμένα το MEGABOOK 635

diladi mou to sinistate anepifilaxta . eimoun etoimos na paw stin octabit na paw na to dw zwntana .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diladi mou to sinistate anepifilaxta . eimoun etoimos na paw stin octabit na paw na to dw zwntana .

 

... και καλά θα έκανες. Εγω είμαι ευχαριστημένος, αλλά θέλω να περιεργαστώ περισσότερο κι άλλα μοντέλα για να βγάλω συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μιας και το έχω και εγω για καμια βδομαδα..

 

να πω για τα συν του οτι έχει τον turion ΜΤ34 (με ακόμα χαμηλώτερη καταναλωση απο διαφορα acer με τον ML που είδα

αρκετά γρήγορο

και πράματι το δικό μου έχει 1χ512 333 kingston

 

πρπ δεν βλέπω κι κανένα καινουργιο αλλο να έχει ps2 + serial πλεον..

 

και ητιμή του έπεσε κα ιάλλο στα 1260 μαζι με φπα...

 

το μονο ουσιαστικό πρόβλημα είναι πραγματι το touchpad που δεν απενεργοποιητε...

 

πρπ πράγματι είναι MSI συγκεκριμένα το MEGABOOK 635

to bluetooth to wireless ta exeis doulepse ka8olou?

exei ipodoxei gia kartes e3wterikes?

posa usb exei ? exei sindesei me tv?

basika egw to 8elw kai gia asirmata diktia einai a3iopisto sto wireless?

exei logismiko psa3imatos diktiwn ?to dvd exeis kanei kamia egrafi einai kalo trexei swsta? auta ta liga :) 8elw na ma8w an 3eeis kai mporeis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να βλεπεις απο κοντα τι αγοραζεις. Εχω ενα dell inspiron 8200 και δεν με βολευει σχεδον σε τιποτα απο εξωτερικης αποψεως πχ θεση ports, μικροφωνου, κλπ Ουτε το μεγεθος μου αρεσει,αλλα τι να καταλαβεις απο τα προσπεκτους εφοσον η dell δεν εχει μαγαζια.

Τετοιο λαθος δεν το ξανακανω. Μονο απο κοντα πλεον ο,τι αγοραζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meta apo ayta pou vlepo edo vazo kai to Vero 9034WMTi gia upopsifio gia na agoraso

to deytero ypopsifio einai to fs1667

deite tis prtosfores kai peite mou ti einai kalitero re guys

1667 http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1647

vero http://openmind.gr/product_info.php?products_id=2245

 

episis vlepo oti exoun diaforetikes othones . poies einai oi diafores tis crystalbrite pou exei o 1667 kai tis glare black tou vero?

 

apo ti vlepo to vero yperexei se timi kai service sti saloniki . einai kai mt o epexergastis . alla to fs mou kanei pio mourato .ti lete?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει να παραγγείλω το 1667, αλλά επειδή θα καθυστερούσε και είχε και τον ML επεξεργαστή, τελικά πήρα το Vero, δηλαδή το MSI 1029 ή αλλιώς Megabook M635. Είναι υπερβολικά λιτό, το FS είναι πιο μουράτο, έχει και κάποιες έξτρα θύρες και δυνατότητες, π.χ.

- Gigabit Ethernet

- DVI

- Powercinema + Remote control

- Πλήκτρο απενεργοποίησης touchpad

- subwoofer

- ExpressCard αντί PCMCIA (δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι καλό ή κακό)

- Ενσωματωμένο μικρόφωνο

 

Κατά τα άλλα, αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει, ο δίσκος του 1667 είναι πιο αργός (4200 αντί 5400), ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και το χειμώνα, οπότε το καλοκαίρι θα υποφέρει το δεξί σου χέρι και το laptop, είναι βαρύτερο κατά 300 γρ. και η μπαταρία του κρατάει λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lipon simera to prwi pira ena til stin vero thessalonikis kai tous ekana parapona oti den yparxi kanena notebook tis etiria se kanena magazi bitrina gia na to dw kai tous eipa oti 8a paw apo ekei na mou di3oun ena ,den mou ferana kamia antirisi kai etsi piga .

mou fanike arketa kalo kai stibaro elafri kai demeno san kouti,ta vismata tou olla itan de3ia kai aristera apo pisw den eixe tipota (den 3erw auto an einai ergonomiko esu perimeno na mou to pite) gia na pw tin ali8eia omos den to eida na douleuei giati to itan akoma tou koutiou kai den eixe mpataria to service einai ekei ston idio xwro enw tis almilo apo oti 3erw einai mono stin italia kai me mi epibarinsi 70euro apo 512 ginaite 1024 twra kai egw giati o8oni exw mia aporia san to filo mou parapanw etsi pws ta lene exoume xasei ton mpousoula..................8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... twra kai egw giati o8oni exw mia aporia san to filo mou parapanw etsi pws ta lene exoume xasei ton mpousoula..................8)

 

 

Οι οθόνες είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Κάθε εταιρεία βαπτίζει όπως θέλει τη γυαλιστερή-αντανακλάζουσα επίστρωση της οθόνης, άλλη τη λέει glare-κάτι, άλλη crystal-κάτι κ.λπ.

 

Πίσω δεν έχει ούτε μια υποδοχή, αφού εκεί είναι η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...