Προς το περιεχόμενο

ubuntu: είναι καλό;


Voorhees

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άλλο. Αν το swap μπεί σε άλλο δίσκο εκτός του πρώτο πχ που θα είναι το ubuntu θα έχουμε κέρδος σε ταχύτητα? Ένα πράμα σαν τα win ας πούμε με το pagefile.
Den ehw ypopsin mou na ehei anaferthei kerdos hronou kat afton ton tropo.

 

Tounantion an afxiseis ti ram me skopo na mi hrisimopoieis swap, ehw diavasei se forums oti nai, kerdizeis ligo, dioti i wthisi kai anaklisi dedomenwn apo to swap, kathysterei anepaisthita. Den ehw idian peira kai den xerw poso alithevei ki an ontws einai axiologo zitima.

 

Episis boreis na dialexeis ext3 anti gia reiserfs ws filesystem. To reiserfs ehei tin option tail packing (hontrika mazevei tis "oures" apo ta files kai tis vazei mazi). Eheis kerdos se hwro , alla ginetai elafra pio argo logw katakermatismou fakellwn Edw ehw kai proswpiki empeiria, alla i argoporia einai anaipaisthisti enw to kerdos hwrou kapou 5% isws einai simantikotero an eheis liga GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Exw ReiserFS kai aftomata to systhma exei valei na einai notail to filesystem. Me notail einai pistevw pio grhgoro apo to ext3.

To tail packing einai kalo gia diaheirisi mikrwn fakellwn ws 4 kb. An ph eheis partition mou tha egkatastiseis email server einai grigorotero apo ext3.

 

Genika omws einai provlima gia tin performance tou systimatos.I Namesys to epesimane kai genika bainei notail by default twra. Apo tin proswpiki mou empeiria kai aftwn pou diavazw se kyriws xena forums einai anepaisthita argo. Diladi hwris notail einai heirotero, se vathmo pou borei na prokalesei syghisi sto filesystem check ki akoma na epireasei kai to bootloader lilo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά τα partitions έχει να πέσει δουλειά διότι: Θα μουν μάλλον 10-20GB για ρίζα και μετά θα μπούν άλλα ακόμη 2-3 που θα είναι σε fat32 ώστε να είναι άμεσα προσπελάσιμα από win και άλλους υπολογιστές.

 

Τώρα έχω και την εξής απορία. Αν είναι να βάλω win να τα βάλω αρχικά σε ένα partition 20GB στην αρχή του δίσκου? Και μετά το ubuntu βλέπει αυτόματα τα win καi μορώ να ρυθμίσω τον boot loader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω αλλά μου αρέσει καλύτερα το gnome και επειδή το έχω ψιλοδουλέψει δεν θα ψάχνομαι και τόσο.

 

Και ένα τελευταίο που μου ήρθε....(αχ έχω ξεφύγει τελείως από τον τίτλο τπυ topic)...

Τα win θα τα βάλω σε partition 20GB. Που να προτιμήσω να μπεί? στην αρχή ή στο τέλος του δίσκου. Εγώ λέω τέλος διότι αφού το Ubuntu θα είναι το κύριο.. Τα win μόνο για κανα game..Ώστε το ubuntu να δουλεύει πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win βαλ'τα καλύτερα στο πρώτο partition του δίσκου, γιατί είναι μυστήρια. Όχι ότι δε θα τρέχουν, απλά χτυπάει λίγο περίεργα στο μάτι να είναι βασικός δίσκος ο K: :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα και εγώ την πρώτη κύρια δοκιμή μου με το ubuntu live όπου και σας γράφω τώρα. :mrgreen:

Πάντα για το live θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω έως τέλειο.

Και φυσικά με τρώει τώρα να το κάνω και εγκατάσταση.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω και δύο εγκαταστάσεις των win xp η μια εκ των οποίων πρόκειται σε κάποιο διάστημα να φάει και ένα φορμάτ γιατί τα έχει παίξει.

Το βασικό πρόβλημα που σκέφτωμαι είναι ο boot manager. Μόλις εγκαταστήσω για παράδειγμα το ubuntu πιστεύω θα βάλει δικό του.

Όταν όμως πάρω απόφαση και δεν βαριέμαι και ξαναπεράσω το ένα partition με τα win xp τότε προφανός αυτά μετά θα βάλουν δικό τους !!!! Έτσι δεν είναι ή κάνω κάποιο λάθος εδώ. :-? ίσως !!!!!!

Κάπου εδώ γύρω είχα δει ότι μπορούμε να γράψουμε αυτόν τον κύριο lilo σε δισκέτα και όταν θέλουμε να κάνουμε boot από εκεί.

Πως ακριβώς το κάνουμε και τι γράφουμε εκεί;

Απ'ότι είδα στις αρχές του τόπικ δεν χρειαζόμαστε μάλλον antivirus. Με το firewall τι γίνεται; Εχουμε πρόβλημα κατά το σερφάρισμα και χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο; Είναι κάτι σοβαρό όπως στα windows ή μπορεί να περιμένει λιγάκι;

 

Η παιδικές μου απορίες :mrgreen:

Πάντως και το live cd τα κάνει όλα και το καλύτερο τα πάει μια χαρά με τα Ελληνικά μας :-D Πρωτοφανές :oops:

 

Αντε να φάμε τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall δεν είναι πρόβλημα. Έχει ενσωματομένο.

Ουτε με τη lilo 8α έχεισ πρβλ' date=' θα τα ρυθμίζει μόνο του.[/quote']

Δηλαδή ! Κάνω αύριο εγκατάσταση το ubuntu. Μου βάζει lilo ...

Σε κάνα δύο εβδομάδες ή ένα δύο μήνες που θα θέλω να κάνω φορμάτ και εγκατάσταση στα win δεν θα χαλάσει ο lilo;

Θα το ρίξω πάντως όπως και νά´χει σε λίγες μέρες ...... :mrgreen:

Με το live cd όλα πάνε καλά. Έλπίζω να μην τα άσπρα μαύρα μόλις κάνω εγκατάσταση εεεεε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ubuntu den ehei firewall. Diladi ehei enan tis plakas pou legetai lokkit, alla ama ton vreis grapse mou..:mrgreen: Ayto to lokkit ehei treis rytmiseis/epipeda kai dialegeis ena. Oi perissoteroi den xeroun oute kan oti yparhei.

Prepei na hrisimopoiiseis ton synaptic manager gia na katevaseis apo to repository tis ubuntu kai na egatastiseis ton firestarter. Alla tha sta pei kalytera enas hristis ubuntu pws ginetai giati ta ehw xehasei.

 

Oso gia ton bootloader, mia dianomi linux anagnwrizei mia proyparhousa egatastasi Windows kai provlepei dual booting, opote dialegeis pio systima tha doulepseis. An omws egatastiseis Windows meta apo linux, se grafei sta palaia tou ypodimata kai xekina mono windows. Boreis na egatastiseis to boadloader tou linux se disketa vevea. Kata tin egatastasi, otan erthei i stigmi epelexe floppy kai ehe mia disketa etoimi pou tha sti zitisei.

 

Gia des to thread "thelw na valw linux..please help me" Mipws se volevei kalytera i Mepis...Kai firewall etoimo ehei kai plugins, codecs kai epana topothetisi bootloader an svisthei. Ligo sta ellinika ta halaei vevea.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, το πράγμα είναι πολύ πιό απλό. Όταν κάνεις εγκατάσταση το Linux σαν σοβαρό λειτουργικό που είναι σε ρωτάει πού θές να εγκαταστήσεις τον grub (ο lilo είναι πολύ παλιός και πλέον μόνο το ιστορικό slackware τον χρησιμοποιεί αν δεν κάνω λάθος). Αν επιλέξεις την επιλογή MBR κάθε φορά που θα ξεκινάς το PC σου θα σου βγαίνει ο GRUB για να διαλέξεις windows η linux. Οταν εγκαταστήσεις ξανά τα windows θα σβήσουν το GRUB και θα περάσουν τον NTLDR που είναι το αντίστοιχο των windows αλλά επειδή η ms δεν το ξέρει το linux δεν θα σου το αναγνωρίσει και δεν θα σου δώσει επιλογή να boot-αρεις σε αυτό. Η λύση είναι αρκετά απλή και είναι όλες κι όλες 4 εντολές σε κονσόλα αφού boot-άρεις το PC σου με το live cd του ubuntu η ποιασδήποτε άλλης live-cd διανομής (ubuntu, knoppix, gentoo κτλ κτλ). Όποιος ενδιαφέρεται για τις εντολές και δεν φοβάται να χρησιμοποιήσει την κονσόλα του linux ας ρωτήσει και θα γράψω ευχαρίστως ένα μικρό howto με τη διαδικασία. (Δεν το κάνω από τώρα για τον κίνδυνο να βγώ off topic).

Όσον αφορά το firewall, όλα αυτά που αναφέρει ο φίλος insomnix είναι απλώς παράθυρα για το firewall που είναι ενσωματωμένο στον πυρήνα του linux, το iptables. Προσωπικά, 6 χρόνια που δουλεύω linux, στο PC που έχω σπίτι ποτέ δεν έστησα firewall (ούτε antivirus) και δεν είχα ποτε μα ποτέ πρόβλημα, οπότε συστήνω να μην ασχοληθεί κανείς. Στο setup των servers είναι άλλη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εγκαταστήσεις ξανά τα windows θα σβήσουν το GRUB και θα περάσουν τον NTLDR που είναι το αντίστοιχο των windows αλλά επειδή η ms δεν το ξέρει το linux δεν θα σου το αναγνωρίσει και δεν θα σου δώσει επιλογή να boot-αρεις σε αυτό. Η λύση είναι αρκετά απλή και είναι όλες κι όλες 4 εντολές σε κονσόλα αφού boot-άρεις το PC σου με το live cd του ubuntu η ποιασδήποτε άλλης live-cd διανομής (ubuntu' date=' knoppix, gentoo κτλ κτλ). Όποιος ενδιαφέρεται για τις εντολές και δεν φοβάται να χρησιμοποιήσει την κονσόλα του linux ας ρωτήσει και θα γράψω ευχαρίστως ένα μικρό howto με τη διαδικασία. (Δεν το κάνω από τώρα για τον κίνδυνο να βγώ off topic).

Όσον αφορά το firewall, όλα αυτά που αναφέρει ο φίλος insomnix είναι απλώς παράθυρα για το firewall που είναι ενσωματωμένο στον πυρήνα του linux, το iptables. Προσωπικά, 6 χρόνια που δουλεύω linux, στο PC που έχω σπίτι ποτέ δεν έστησα firewall (ούτε antivirus) και δεν είχα ποτε μα ποτέ πρόβλημα, οπότε συστήνω να μην ασχοληθεί κανείς. Στο setup των servers είναι άλλη ιστορία...[/quote']Yparhei shetiko topic kai malista sticky gia ti rythmisi grub i lilo, an svistei, alla o filos einai neos kai den tou to synestisa. Alloste o idios edeixe to endiaferon gia egrafi tou boatloader se disketa.

Twra gia firewall ehw antitheti gnwmi. Oi legomenoi firewalls sto linux ontws den einai pragmatikoi firewalls alla filikes epifaneies gia ti rythmisi netfilter kai iptables pou kanoun pragmatika ti douleia kai thelei tehnikes gnwseis na ta rythmiseis apeftheias. Den boreis na systineis ston allo na min valei firewall, epeidi esena den sou etyhe tipota.

Den xereis pws tha hrisimopoiisei to systima tou. Kapoios mou elege kapote oti den vazei firewall giati den ehoun tipota oi hackers mazi tou. Diladi nomize oti oi hackers asholountai me enan enan komputer xehwrista. :mrgreen:

Fysika kai thelei firewall kai malista tha elega me DROP policy gia ola plin apo tis ypiresies pou pragmatika hreiazetai kaneis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες.

Διαβάζω και αποφασίζω. :-D

Όντως τα sticky δεν τα κοίταξα. Επειδή είδα θέμα σχετικό με το ubuntu το οποίο και έπαιζα.

Απο το live του ubuntu έμεινα ευχαριστημένος. Ελπίζω συντόμος και με εγκατάσταση να είναι ακόμα καλύτερα.

Θέλω απλά ένα σύστημα να το μαθαίνω και να είναι και εναντίων του billakou και αυτό δείχνει να είναι μια χαρά.

Είχα ξαναπαίξει με το suse εδώ και λίγο καιρό αλλά λόγο που τότε δεν είχα χώρο για εγκατάσταση το άφησα. Τώρα έχω για όλα οπότε ώρα να παίξω μπάλα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...