Προς το περιεχόμενο

Πολλά δεδομένα σε ntfs + μεταφορά σε Linux...


spirosta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχει συζητηθεί πολλές φορές αλλά δεν βγάζω άκρη. Ξεκινάμε λοιπόν.

 

Έχω ένα δίσκο 160GB και αποκτώ σε λίγο ένα δίσκο 250GB. Ο καινούργιος θα είναι το λειτουργικό και μάλλον θα μπεί αποκλειστικά linux Ubuntu.

To πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν τουλάχιστον 120GB δεδομένων στον 160άρι σε ntfs. Γνωρίζω ότι το ntfs είναι μόνο read only. Οπότε έρχετε το ερώτημα.

 

Για να μπορώ να γράφω και να διαβάζω σε ένα partition αλλά και να μπορώ να τον πάρω τον δίσκο σε έναν φίλο με win ας πούμε για μεταφορά δεδομένων πρέπει να καταφύγω και να κάνω διαμόρφωση σε fat32 ή υπάρχουν και άλλες λύσεις? (μην σας προβληματίζει περίπτωση data loss γιατί όλα έχουν γίνει backup αλλά τα περισσότερα είναι mp3 που θέλω να είναι άμεσα προσπελάσιμα.

 

 

 

Α! και κάτι άλλο. Η λύση wine για τρέξιμο εφαρμογών "τύπου" windows είναι δόκιμη και δουλεύει ας πούμε με ένα παιχνίδι ή με κάποια προγράμματα μόνο για win? Υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορώ να γράφω και να διαβάζω σε ένα partition αλλά και να μπορώ να τον πάρω τον δίσκο σε έναν φίλο με win ας πούμε για μεταφορά δεδομένων πρέπει να καταφύγω και να κάνω διαμόρφωση σε fat32 ή υπάρχουν και άλλες λύσεις? (μην σας προβληματίζει περίπτωση data loss γιατί όλα έχουν γίνει backup αλλά τα περισσότερα είναι mp3 που θέλω να είναι άμεσα προσπελάσιμα.

Ναι' date=' μόνο με fat32 θα κάνεις σίγουρη δουλειά. Υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά δε λειτουργούν καλά.

 

Α! και κάτι άλλο. Η λύση wine για τρέξιμο εφαρμογών "τύπου" windows είναι δόκιμη και δουλεύει ας πούμε με ένα παιχνίδι ή με κάποια προγράμματα μόνο για win? Υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο?

 

Το wine γενικώς δουλεύει για απλές εφαρμογές χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και για παιχνίδια που χρησιμοποιούν OpenGL. Προσωπικά έχω τρέξει Warcraft III, Soldier of Fortune και Monkey Island 4 με αντίστοιχη ταχύτητα με αυτή που τρέχουν στα Windows. Ωστόσο θέλει αρκετή ρύθμιση για να παίξει σωστά, γι' αυτό μη βασίζεσαι πάνω του για να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wine γενικώς δουλεύει για απλές εφαρμογές χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και για παιχνίδια που χρησιμοποιούν OpenGL. Προσωπικά έχω τρέξει Warcraft III, Soldier of Fortune και Monkey Island 4 με αντίστοιχη ταχύτητα με αυτή που τρέχουν στα Windows. Ωστόσο θέλει αρκετή ρύθμιση για να παίξει σωστά, γι' αυτό μη βασίζεσαι πάνω του για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Καλά δεν θέλω τρελές απαιτήσεις αφού μάλλον θα κρατήσω και ένα μικρό partition για win. Αλλά με ενδιαφέρει να τρέχω μικρά προγράμματα πυ βγαίνουν μόνο για win. Σιγά σιγά θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...