Προς το περιεχόμενο

SOS-Πρόβλημα με SQL και JSP!Oποιος μπορεί να βοηθήσει....


marcel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Φτιάχνω μια ιστοσελίδα με MySQL και JAVA PAGE SERVICES (JSP) όπου θέλω να εμφανίζω στη σελίδα τα τμήματα εργοστασίου πχ. Λογιστήριο, Παραγωγή κτλ. και κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα του τμήματος,στο Λογιστηριο για παράδειγμα,να ανοίγει ένα pdf διαφορετικό φυσικά για κάθε τμήμα.

Το πρόβλημά μου είναι εδώ γιατί,έχω καταχωρήσει τα τμήματα στη βάση αλλά αυτά τα pdf πως θα τα βάλω στη βάση?Να δημιουργήσω ένα νέο table όπου θα τα καταχωρήσω και θα βάλω ως ξένο κλειδί το id του κάθε τμήματος?Με τι μόρφή,τι datatype θα τα βάλω?Γίνεται να βάλω την διεύθυνση του κάθε pdf στη βάση?Μέχρι τώρα στη βάση έβαζα μόνο εγγραφές ως varchar ή integer κτλ. και απλά με ένα select from τα εμφάνιζα στη σελίδα μου ως εγγραφές.Τώρα όμως εκτός από σε τι datatype να τα βάλω,πως θα τα πατώντας απάνω στο όνομα του τμήματος θα βρίσκει το κατάλληλο pdf από την βάση και θα το ανοίγει απ'ευθείας?

Οποιος μπορεί να με βοηθήσει,θα με σώσει....γιατί προκειται για μια εργασία που πρέπει να παραδώσω.

Εχω ψάξει και στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους!

Να δημιουργήσω ένα νέο table όπου θα τα καταχωρήσω και θα βάλω ως ξένο κλειδί το id του κάθε τμήματος?

 

Την απάντηση θα την βρεις εφόσον σκεφτείς ποια είναι η σχέση μεταξύ ενός τμήματος και ενός pdf.

one-to-many?

many-to-one?

many-to-many?

 

Με τι μόρφή' date='τι datatype θα τα βάλω?Γίνεται να βάλω την διεύθυνση του κάθε pdf στη βάση?[/quote']

 

Κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις καταχωρημένα στη βάση το filename του κάθε pdf έτσι ώστε να μην έχεις hardcoded κάποιο path. Στο JSP μετά απλά θα πέρνεις το filename του εκάστωτε PDF για το συγκεκριμένο τμήμα με prefix το path.

π.χ.

 

>
/docs/[pdf filename]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Cue,νομίζω όμως ότι δεν πολύ-κατάλαβα τι εννοείς ότι στο JSP μετά θα πάρω το filename του εκάστωτε PDF για το συγκεκριμένο τμήμα με prefix το path.

Αν μπορείς διαφώτισέ με λίγο παραπάνω....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον όλα τα object σου που αντιπροσωπεύουν ένα τμήμα του εργοστασίου έχουν μία μέθοδο π.χ.

>
getPDF():String

 

Τότε στο JSP όπου περνάς αυτά τα αντικείμενα σου θα κάνεις

>
<a href="docs/department.getPDF()">PDF</a>

 

όπου η getPDF θα σου επιτρέφει το όνομα του αρχείου και το docs/ είναι το path όπου έχεις τα PDF αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...