Προς το περιεχόμενο

κωδικοποίηση χαρακτήρων


subdee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς, παρόλο που ο ναυτίλος μπορεί και φανερώνει κανονικά Ελληνικούς χαρακτήρες

 

screenshot4fu.png

 

σε άλλες εφαρμογές όπως το amaroK και όπουδήποτε αλλού υπάρχουν περιηγητές αρχείων, οι γραμματοσειρές είναι ως εξής:

screenshotamaroksingitloudersi.png

 

Που κάνω λάθος;

 

 

Ubuntu 5.10

Gnome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mipos kata tyxi o fakelos pu deixneis me provlimatika onomata einai se partition me win? An nai dokimase na allakseis to nls se iso8859-7 sto fstab kai kane remount.

 

Episis den ksero an tha se voithisei kai ayto

http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=126473&highlight=locales

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δυστυχώς αμα ήτανε μόνο τα windows, θα ήταν εύκολη η λύση. αυτό είναι το home partition όπως βλέπεις και έχω μείνει ιδέες. το λινκ που μου έδωσες, χρήσιμο αλλά τα έχω κάνει όλα αυτά.

 

γι'αυτό έχω μένει με αυτή την απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα encoding. Αλλα προγραμματα αναγνωριζουν τα ελληνικα κι αλλα οχι. Εννοειται οτι σε οποιο εχει ρυθμιση το ρυθμιζουμε ή το βαζουμε στο autodetect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πάλι, το amarok είχε τη σωστή κωδικοποίηση και αυτό το ξέρω γιατί τα tags τα εμφάνιζε σωστά. τέλος πάντων, τώα παίζω με bmp και δεν έχει πρόβλημα. πάντως ευχαριστώ και αν βρώ κάποια λύση θα επιστρέψω με την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amarok για να μου δείξει ελληνικά απλά πήγα στο Configure amarok μέσα απο το πρόγραμμα και στο πρώτο tab που σου πετάει, κάτω-κάτω που λέει Encodings, κοιτάς να είναι διαλεγμένα και οι δυο επιλογές (ID3v1 tags, Shoutcast metadata) και στο Instead decode using this character set βάζεις ISO 8859-7.

Ελπίζω να δουλέψει και σε σένα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, νομίζω πως εντόπισα το πρόβλημα

 

χρησιμοποιώ gnome και όποιο πρόγραμμα έχω που είναι μέρος του kde έχει πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες! ίσως η εγκατάσταση υποστήριξης Ελληνικών του kde να μου λύσει το πρόβλημα;

 

 

EDIT: εγκατέστησα το kde-18n-el και τις kdelibs αλλά πάλι τίποτα. τελικά μάλλον θα απεγκαταστήσω ότιδήποτε περι kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...