Προς το περιεχόμενο

ασυρματο δικτυο dsl


manthoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι μου!!!

θελω να δημιουργησω ενα ασυρματο δικτυο για δυο υπολογιστες...

μπορουν δυο υπολογισες να λαμβανουν σημα απο ενα ρουτερ το οποιο ειναι απομακρυσμενο και απο τους δυο η/υ?

μιλαμε παντα για επιτραπεζιους υπολογιστες και οχι λαπτοπ

δηλαδη στον κατω οροφο να ειναι το ρουτερ χωρις υπολογιστη

και στον πανω να ειναι οι δυο υπολογιστες με τις ασυρματες καρτες...γινεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη στον κατω οροφο να ειναι το ρουτερ χωρις υπολογιστη

και στον πανω να ειναι οι δυο υπολογιστες με τις ασυρματες καρτες...γινεται???

 

Ego den mporo na katalavo pos o router tha einai xoris ypologisti?

Diladi Ok tou dineis ta stixeia tou prov sou kai sindeete aftonoma.Krataei omos tin sindesi gia panda xoris na xriazete na epenvi ypologistis?akoma kai stis alages ton IP?

Epidi kai ego exo diktio me 3 ypologistes kai mirazo internet apo to router alla to dokimasa afto kai den epiase eprepe se kathe alagi ip na ton sindeeis me pc gia na perni mpros.

Mou linete afti tin aporia sas parakalo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ginetai fysika! Egw me auto paizw mono pou exw ena lap kai ena desktop.

An oi apostaseis den einai kai megales tote mporei na min xreiasteis kai keraia extra.

Oson afora auto pou les polidi, sthn arxh agorazeis to router sou kai sundeeis me kalodio diktyou (to gnwsto utp) me ton router (exei odhgies kata thn agora na tis deis). Apo ena web interface ton rithmizeis, dhladh pia ports tha paizoun, ti username kai password exeis gia na mpaineis sto net ktlp

kai afou ton rithmiseis eisai etoimos na baleis kai tous pelates

(clients) pou tha sindeontai asirmata.

gege?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να κανεις ενα site survey φιλε αν μπορεις για να δεις που και ποσο δυνατο σημα εχεις. ο ρουτερ κανονικα ειναι συσκευη που παιζει ΜΟΝΗ της χωρις υπολογιστη.. μην κοιτατε τα "USB router" που δινουν οι provider με τις DSL συνδεσεις! ο router κανονικα ειναι τελειως ανεξαρτητος απο οποιοδηποτε pc και το configuration μονο γινεται με τη βοηθεια καποιου Η/Υ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oson afora auto pou les polidi' date=' sthn arxh agorazeis to router sou kai sundeeis me kalodio diktyou (to gnwsto utp) me ton router (exei odhgies kata thn agora na tis deis). Apo ena web interface ton rithmizeis, dhladh pia ports tha paizoun, ti username kai password exeis gia na mpaineis sto net ktlp

kai afou ton rithmiseis eisai etoimos na baleis kai tous pelates

(clients) pou tha sindeontai asirmata.

gege?[/quote']

 

Ne re file mou Gege!!!

Den eime toso asxetos oso nomizeis alla to diko mou einai modem router kai fandazome den ginete afto pou les.

Den to exo psaxei kai poli to thema alla tis rithmiseis tou router tis xeskisa kai pali exo provlima stin alagi tis IP.Prepi diladi na kano meta pali sindesi me pc mono diladi anigondas ton IE perni amesos tin sindesi

Kala pou exo ena forito kai se 1 min ginete i doulia mou.

Isos einai alou to provlima den xero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιό απλός τρόπος είναι να πάρεις ένα wireless ADSL Modem + Router. (είναι βολικό να τα έχεις όλα μαζεμένα σε ένα κουτί)

 

Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να το συνδέσεις στην αρχή με utp καλώδιο για να το ρυθμίσεις, και μετά αυτό ήταν. Το έχεις μέρα-νύχτα ανοιχτό και λειτουργεί ανεξάρτητα από τους υπολογιστές και μοιράζει την σύνδεση.

 

Τα IP δίνονται στους υπολογιστές αυτόματα όταν ανοίγουν, αλλά αν θες μπορείς να τα ορίσεις χειροκίνητα ώστε να ξέρεις από πριν ποιό θα πάει σε ποιόν υπολογιστή.

 

Σχετικά με την εμβέλεια, θεωρητικά μπορεί να εκπέμπει στα 400μ αν δεν παρεμβάλεται τίποτα μεταξύ δύο συσκευών.

Στην πράξη, υπολόγιζε γύρω στα 10μ ο κάθε υπολογιστής από το router, αλλά αν δεν παρεμβάλονται κολώνες ή πλάκα μπορεί και περισσότερο. Για να μεγαλώσει η εμβέλεια έχουν κυκλοφορήσει μοντέλα όπως το Linksys WAG54GX που χρησιμοποιούν περισσότερες από μία κεραίες.

 

Όσο αυξάνει η απόσταση, μειώνεται η ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StavrosD

File mou den enoo tis IP ton ypologiston ala tin Ip tou ISP mou pou alazei kathe 24 ores(gia dinamic milao).

Eki exo to provlima diladi epano stin alagi tou IP apo ton ISP mou mou klini ti sindesei kai den kanei epita aftomata monos tou o router sindesi theli diladi voithia apo pc oste na gini pali online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας...

Πήρα το SpeedTouch 585 που είναι ασύρματο μόντεμ - ρούτερ έτοιμο ρυθμισμένο από την Βιβόντι. Το σύνδεσα, και με το που άνοιξα τα πισιά, αυτά συνδέθηκαν αυτόματα πάνω του και απέκτησαν πρόσβαση στο internet.

Το μόνο που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω την ασφάλεια του ασύρματου δικτύου και στο ρούτερ και στα πισιά.

Άρα, αγοράζεις τον ρούτερ, τον σετάρεις με καλώδιο ή ασύρματα και είσαι οκ. Το έχεις ανοικτό 24 ώρες και συνδέεσε από όπου θέλεις.

...Αυτήν την στιγμή γράφω από τον φορητό, δύο ορόφους πιο κάτω από τον ρούτερ (στον φορητό έχω Netgear PCMCIA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας...

Πήρα το SpeedTouch 585 που είναι ασύρματο μόντεμ - ρούτερ έτοιμο ρυθμισμένο από την Βιβόντι. Το σύνδεσα' date=' και με το που άνοιξα τα πισιά, αυτά συνδέθηκαν αυτόματα πάνω του και απέκτησαν πρόσβαση στο internet.

Το μόνο που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω την ασφάλεια του ασύρματου δικτύου και στο ρούτερ και στα πισιά.

Άρα, αγοράζεις τον ρούτερ, τον σετάρεις με καλώδιο ή ασύρματα και είσαι οκ. Το έχεις ανοικτό 24 ώρες και συνδέεσε από όπου θέλεις.

...Αυτήν την στιγμή γράφω από τον φορητό, δύο ορόφους πιο κάτω από τον ρούτερ (στον φορητό έχω Netgear PCMCIA).[/quote']

 

Ά γειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StavrosD

File mou den enoo tis IP ton ypologiston ala tin Ip tou ISP mou pou alazei kathe 24 ores(gia dinamic milao).

Eki exo to provlima diladi epano stin alagi tou IP apo ton ISP mou mou klini ti sindesei kai den kanei epita aftomata monos tou o router sindesi theli diladi voithia apo pc oste na gini pali online.

εχεις παραπονεθει στον ISP σου επειδη σου αλλαζει συνεχεια IP?εγω με dynamic IP της Forthnet θα μου την αλλαξει στις 15 μερες αν εγω πιο πριν δεν εχω κανει reset τον router για να την "ελευθερωσει".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις παραπονεθει στον ISP σου επειδη σου αλλαζει συνεχεια IP?εγω με dynamic IP της Forthnet θα μου την αλλαξει στις 15 μερες αν εγω πιο πριν δεν εχω κανει reset τον router για να την "ελευθερωσει".

 

Kalitera na tin alazei sixna einai pio asfales.

Tespa to provlima itane sto router.

Epikinonisa me mail me tin eteria kai simera to proi mou stilane apandisi legondas mou oti itan ena bug sto soft tou router kai mou sinestisan na kano firmware update kai to provlima tha lithi me tin alagi firmware.

 

Tora epidi ego me afto to router ime poli efxaristimenos kai me tis taxitites kai me tis apostaseis pou mou dinei sto diktio pou exo to diakindinevo na to alaxo firmware?

Poso epikindino einai? pios xeri apo tous idikous na mou pi?

Am pi na xaso afta pou mou parexei kai na liso to provlima pou den me kaiei kai toso e as mini etsi opos einai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αγοράσει static IP; Αν όχι, είναι αναμενόμενο να αλλάζει τακτικά.

 

Ακόμα και αν αλλάζει όμως, υπάρχουν υπηρεσίες όπως το DynDNS, που αντιστοιχείς ένα όνομα στο PC σου, και τρέχεις ένα πρόγραμμα που τους ενημερώνει κάθε φορά που αλλάζει το IP.

 

Στο δικό μου (Linksys wag54gs) έχει ενσωματωμένη υποστήριξη για DynDNS, οπότε όταν αλλάζει το IP ενημερώνεται και το url που έχω.

 

ΠΧ μπορείς να κάνεις register το manthoulis.dyndns.org και να σε πηγαίνει πάντα στο δίκτυό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αγοράσει static IP; Αν όχι' date=' είναι αναμενόμενο να αλλάζει τακτικά.

 

Ακόμα και αν αλλάζει όμως, υπάρχουν υπηρεσίες όπως το DynDNS, που αντιστοιχείς ένα όνομα στο PC σου, και τρέχεις ένα πρόγραμμα που τους ενημερώνει κάθε φορά που αλλάζει το IP.

 

Στο δικό μου (Linksys wag54gs) έχει ενσωματωμένη υποστήριξη για DynDNS, οπότε όταν αλλάζει το IP ενημερώνεται και το url που έχω.

 

ΠΧ μπορείς να κάνεις register το manthoulis.dyndns.org και να σε πηγαίνει πάντα στο δίκτυό σου.[/quote']

 

File malon den katalaves kala afto pou anafero pio pano ksanadiavase.

Ti na to kano to Dyndns otan kakaroni i sindesi me tin alagi tis ip apo ton provider mou kai o router den tin perni aftomata?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...