Προς το περιεχόμενο

Ερωτηματα ρυθμισεων Δικτυου σε Slackware 10.2


gokal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα...

 

Εχω εγκαταστησει Slack 10.2 και μολις εβαλα με σχετικη επιτυχια τον πυρηνα 2.6.14.5

 

Λεω σχετικη επιτυχια γιατι δεν δουλευει ο ηχος κ το δικτυο.

 

Το δικτυο με ενδιαφερει περισσοτερο ... (για τον ηχο θα το ψαξω μετα) ... εχω λοιπον onboard καρτα δικτυο της 3COM (αυτη που εχει η ASUS P4C800)

 

Με τον προηγουμενο πυρηνα και κατα την εγκατασταση φανηκε να την βρισκει κανονικα αφου ηταν στα μυνηματα του boot. Τωρα δεν υπαρχει.

 

Μπορει να βοηθησει κανεις? Αφησα μαλλον κατι εξω απο το compilation? Αν γινεται δωστε μια κατευθυντηρια γραμμη ωστε να συνεχισω το ψαξιμο.

 

Οταν την φτιαξω τελικα ... απο που σεταρω λεπτομεριες για να συνδεθω με το netroute2 και να εχω aDSL στο linux?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον driver της κάρτας σου, επιλέγεις (από το make menuconfig λογικά ή οποια άλλη μέθοδο θες)Device Drivers->Network Device Support->Ethernet (10 or 100mbit) και επιλέγεις την κάρτα 3Com. Αν δεν ξέρεις πιο ακριβώς μοντελο είναι βάλε όλα τα μοντέλα.

 

Τώρα για να ρυθμίσεις την κάρτα δικτύου για να μπαίνεις ίντερνετ, ανοίγεις το αρχείο /etc/rc.d/rc.inet1.conf και βάζεις στην eth0 τις ανάλογες ρυθμίσεις, και πιο κάτω δηλώνεις Gateway. Τώρα dns να σου πω την αλήθεια δεν έχω βάλει πουθενά, μιας και τρέχω dns server τοπικά.

 

Αν δηλώσεις στο rc.inet1.conf να δουλεύει με dhcp τότε ίσως ρυθμίζει και τους dns μόνο του, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον driver της κάρτας σου' date=' επιλέγεις (από το make menuconfig λογικά ή οποια άλλη μέθοδο θες)Device Drivers->Network Device Support->Ethernet (10 or 100mbit) και επιλέγεις την κάρτα 3Com. Αν δεν ξέρεις πιο ακριβώς μοντελο είναι βάλε όλα τα μοντέλα.

[/quote']

Το ξερω το μοντελο αλλα δεν εβαλα κανενα γιατι απ'οτι καταλαβα αναφερονται σε PCI καρτες ενω εμενα ειναι onboard (ασε που δεν το εχει ακριβως το onboard μοντελο). Διαλεξα ομως μια επιλογη παραπανω που αναφερεται σε onboard καρτες. Δεν ξερω αν εκανα καλα!

 

Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος. netconfig

Το ετρεξα αλλα στο σταδιο που λεει να κανει probe να βρει την καρτα δεν την βρισκει!

 

Παντως με τον 2.4.31 πυρηνα την βρηκε οποτε μαλλον κατι δεν εχω βαλει στον πυρηνα, ετσι? Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι onboard. Pci είναι και η δική σου (νομίζω).

Μπορείς να τα βάλεις όλα και να δεις αν δουλεύει, και μετά βγάζεις οτι θεωρείς περιττό.

Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον 2.4 κέρνελ που με τον οποίο δουλεύει η κάρτα σου δώσε ένα lspci | less για να δεις πως αναγνωρίζει την κάρτα σου. Επίσεις lsmod θα σου βγάλει τα modules τα οποία είναι φορτωμένα. Δες ποιο module είναι για την κάρτα σου και βάλτο built-in στον καινούριο κέρνελ. Μετά θσ σου δουλέψει το netconfig. Τώρα δεν σου βρίσκει την κάρτα σου γιατί δεν έχεις υποστήριξη στον κέρνελ σου.

 

Διαφορετικά δες στο manual της μητρικής σου για το ακριβές μοντέλο της κάρτας σου και βάλε built-in υποστήριξη στον κέρνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...