Προς το περιεχόμενο

Ο εκτυπωτής καθυστερεί να εκτυπώσει.


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον Ricoh Aficio 450 LASER http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=7595034270

 

Εκτυπώνω από ένα Λογιστικό πρόγραμμα έντυπα Α3 και από τις 2 πλευρές.Δηλαδή 4 σελίδες Α4. όταν πατάω εκτύπωση μου λέει ο υπολογιστής ότι το αρχειο είναι 13ΜΒ. το πρόβλημα μου είναι ότι για να εκτυπώσει Α3 και από τις 2 πλευρές κάνει 6-10 λεπτά.

Αυτή η καθυστέριση που οφείλεται??? στον υπολογιστή ή στον εκτυπωτή?? πως μπορώ να το διορθώσω??

 

Ο υπολογιστής είναι 3GH 512MB RAM και η θύρα είναι παράλληλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια και το βρήκα ψάχνοντας για Laser...

Τα 13MB πρέπει να σταλούν στον εκτυπωτή και να γίνει και επεξεργασία.

Αν έχει και εικόνες, τότε σίγουρα θα καθυστερήσει ακόμα περισσότερο.

Νομίζω πως η παράλληλη θύρα (άσχετα την επεξεργασία) είναι πολύ αργή για 13ΜΒ.

Αν έχει κάρτα δικτύου ή USB προτίμησέ τες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εκτυπωτής ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να έχει μεγάλη μνήμη για να τυπώνει. Πρέπει να κάνεις spooling με την βοήθεια της RAM του υπολογιστή σου. Οκ, δέχομαι ότι η παράλληλη είναι ΑΡΓΗ και η usb ΓΡΗΓΟΡΗ αλλά δεν πιστεύω ότι θα δεις τρελλές διαφορές. Δοκιμασμένο τουλάχιστον σε plotter όπου οι εκτυπώσεις ξεπέρναγαν και τα 50-70 MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

internet_gr το spooling είναι built in service κατά microsoft - computer managment - Services And Applications - Services - Print Spooler /

Πάντα κατά microsoft ο spooler κάνει load files to memory for later printing......μέχρι εδώ καλά.

Οπως σου είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω καλύτερα USB ή ethernet , αλλά όπως γράφεις η εκτύπωσή σου είναι 13MB περίπου -

1. Κοίτα για Drivers : Οι Postscript drivers είναι recommented σε αντίθεση με τους PCL για τον εκτυπωτή σου ; Οι PCL έχουν μία "τάση" να κάνουν τα αρχεία εκτύπωσης μεγαλύτερα απ'ότι είναι ...

2. Αν όλα είναι καλά με τους Drivers τι μνήμη έχει ο εκτυπωτής σου ? Αν έχει 2 MB δεν χρειάζεται παραπάνω χρόνο για να "κατεβάσει" στην μνήμη του την εκτύπωσή σου ?

Αυτό τον ρόλο παίζει η extra μνήμη στον εκτυπωτή - "κατεβάζει" τα MB στην μνήμη του εκτυπωτή και μετά εξαρτάται από την ταχύτητα εκτύπωσης .

Δώσε λίγες λεπτομέροιες παραπάνω ...

Stk@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCL drivers έχω.. που θα βρω όμως postscript...? Με το που δώσω εκτύπωση βγαίνει αμέσως στην κατάσταση "Γίνεται εκτύπωση"και ανεβαίνουν τα MB μέχρι να φτασει 16MB και να γίνει η εκτύπωση.. δεν ξέρω τι μνήμη έχει ο εκτυπωτής , ψάχνω και δεν το βρήσκω... Ο εκτυπωτής δεν έχει ούτε usb ούτε κάρτα δυκτίου δυστήχώς.

 

Μπορείς να μου πεις στα Ελληνικά πως γίνεται το spooling γιατί έχω winxp gr και δεν μπορώ να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και μου είπε ότι έχει μνήμη 8ΜΒ.. έχει SIM μνήμη! τι είναι αυτή?? για εκτυπωτές?? Μου είπε ότι βρήκε μια 250 ευρω!!! που μπορώ να βρω τέτοιες μνήμες και πόσο κάνουν περίπου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες για εκτυπωτές είναι πανάκριβες.

Αν μπορεί να στην περάσει για να δεις αν λύνεται το πρόβλημα, πες του να το κάνει και φυσικά αν λυθεί κράτησέ τη.

Αυτό με την προυπόθεση ότι θα την επιστρέψεις αν δεν λυθεί.

 

Η 8ΜΒ μνήμη είναι όντως μικρή για εκτυπωτή (πλέον).

Οι μεγάλοι εκτυπωτές έχουν πάνω απο 32ΜΒ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...