Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για dvd-rom & (πλαίσιο και κουλή φωτογραφία)


getty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για ένα dvd-rom και φυσικά μπαίνω στο site του πλαισίου και δείτε κουφό

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=709&Nav_Section_Id=27&Catalog_Id=1&Product_Id=233169&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Τόσες φωτογραφίες, το refurbished βρήκαν να βάλουν...τι να πω

Τέλοσπάντων πιο μου προτείνετε να πάρω, θέλω να είναι γρήγορο και πρωτίστως ευαίσθητο για τα "ανάποδα" media, το samsung λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούργιο topic αντιμετωπίζω και το εξής πρόβλημα με το nec dvd-rw, σε κάποια dvd media (tdk) πάω να περάσω κάποιες ταινίες στο σκληρό και κολλάει, μου βγάζει ότι θέλει πάρα πολλές ώρες για να περαστούν. Ωραία λέω χάλασε το dvd, αμ δε αφού χάλασε γιατί μετά την ίδια ταινία την παίζει κανονικά από το dvd?? Δεν είναι κουφό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λογοι για να ΜΗΝ παρει καποιος DVD-RW αντι για DVD-ROM (εννοειται οταν εχει ηδη ενα DVD-RW):

 

1) Tο ενα κανει 20 ευρω και το αλλο 50.

 

2) Το να εχεις 2 DVD-RW ειναι περιττο. Δεν υπαρχει απολυτως κανενα κερδος, ειδικα απο τη στιγμη που θα εχεις και την ιδια μαρκα πιθανοτατα, οποτε χανεις και το πλεονεκτημα ποικιλιας στα drive σου.

 

3) Αν εχεις 2 NEC DVD-RW, θα εχεις 2 αχρηστα reader.

 

4) Αν εχεις 1 NEC και πας για Plextor DVD-RW αντι για reader, πληρωνεις οχι 30 παραπανω αλλα 60...

 

5) Τα DVD-RW ειναι κατα βαση πολυ θορυβωδη. Ειναι ευνοητο, οτι προτιμας ενα reader που να ειναι αθορυβο, οπως πχ τα ASUS DVD-rom.

 

6) Συνηθως τα DVD-RW κανουν πολλη ωρα να αναγνωρισουν τα CD-DVD σε αντιθεση με τα περισσοτερα DVD-ROM. Και η συσκευη αναγνωσης καλο ειναι να μη σε πρηζει μια ωρα για το καθε δισκακι, γιατι το βαλε βγαλε ειναι πολυ συνηθισμενο.

 

7) Εχοντας πολλη ωρα ενα δισκακι στο drive, ειτε γιατι το χρησιμοποιεις συχνα (mp3) ειτε γιατι το ξεχασες μεσα, δεν υπαρχει περιπτωση να το διαγραψεις/σβησεις ξαναγραψεις, αν αυτο βρισκεται στο reader.

 

8 ) Οταν θες να γραψεις κατι, δε ψαχνεις να δεις σε ποιο απο τα 2 DVD-RW εβαλες το αδειο δισκακι.

 

9) Οταν χαλασει το DVD-RW σου θα παρεις καινουργιο, νεοτερο μοντελο με περισσοτερες δυνατοτητες, πιθανως και με λιγοτερα χρηματα αφου πεφτουν οι τιμες τους. Κατι που δε θα κανεις αν εχεις ηδη αγορασει 2 απο παλιοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λογοι για να ΜΗΝ παρει καποιος DVD-RW αντι για DVD-ROM (εννοειται οταν εχει ηδη ενα DVD-RW):

 

1) Tο ενα κανει 20 ευρω και το αλλο 50

 

2) Το να εχεις 2 DVD-RW ειναι περιττο. Δεν υπαρχει απολυτως κανενα κερδος' date=' ειδικα απο τη στιγμη που θα εχεις και την ιδια μαρκα πιθανοτατα, οποτε χανεις και το πλεονεκτημα ποικιλιας στα drive σου.

 

3) Αν εχεις 2 NEC DVD-RW, θα εχεις 2 αχρηστα reader.

 

4) Αν εχεις 1 NEC και πας για Plextor DVD-RW αντι για reader, πληρωνεις οχι 30 παραπανω αλλα 60...

 

5) Τα DVD-RW ειναι κατα βαση πολυ θορυβωδη. Ειναι ευνοητο, οτι προτιμας ενα reader που να ειναι αθορυβο, οπως πχ τα ASUS DVD-rom.

 

6) Συνηθως τα DVD-RW κανουν πολλη ωρα να αναγνωρισουν τα CD-DVD σε αντιθεση με τα περισσοτερα DVD-ROM. Και η συσκευη αναγνωσης καλο ειναι να μη σε πρηζει μια ωρα για το καθε δισκακι, γιατι το βαλε βγαλε ειναι πολυ συνηθισμενο.

 

7) Εχοντας πολλη ωρα ενα δισκακι στο drive, ειτε γιατι το χρησιμοποιεις συχνα (mp3) ειτε γιατι το ξεχασες μεσα, δεν υπαρχει περιπτωση να το διαγραψεις/σβησεις ξαναγραψεις, αν αυτο βρισκεται στο reader.

 

8 ) Οταν θες να γραψεις κατι, δε ψαχνεις να δεις σε ποιο απο τα 2 DVD-RW εβαλες το αδειο δισκακι... :P[/quote']

 

exeis apolyto dikio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exeis apolyto dikio

 

Εγώ πάλι διαφωνώ σε όσα λέει.Μόνο ο λόγος νούμερο 6 στέκει αλλά καί αυτός είναι προς συζήτηση.Έχετε υπόψιν πως μιλάμε γιά χρόνους της τάξης των 30 με 40 milliseconds διαφορά ποιό γρήγορα στην αναζήτηση τα dvd-rom από τα αντίστοιχα rw.Δεν θεωρώ αρκετά λογικές τις αιτιάσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entaxei iparxoun kai thetika stoixeia...analogos gia ti to thelei o kathenas.Ego as poume pou ta xrisimopio apoklistika gia backup me boleuei na exo dio dvd-rw poli apla gia na grafo 2-2 ta diskakia.Alla an apla theleis ena reader tote pare dvd-rom kai oxi dvd-rw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, δε χρειάζομαι dvd-rw αφού έχω (αν και δε προκειται να ξαναπάρω nec αφού αυτό που έχω είναι το 2ο nec, το πρώτο πέθανε και το δεύτερο που έχω μου κάνει το πρόβλημα που περιγράφω). Οπότε θα χτυπήσω asus ή το liteon. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι διαφωνώ σε όσα λέει.Μόνο ο λόγος νούμερο 6 στέκει αλλά καί αυτός είναι προς συζήτηση.Έχετε υπόψιν πως μιλάμε γιά χρόνους της τάξης των 30 με 40 milliseconds διαφορά ποιό γρήγορα στην αναζήτηση τα dvd-rom από τα αντίστοιχα rw.Δεν θεωρώ αρκετά λογικές τις αιτιάσεις του.

 

xwris na eimai 100% sigouros pistevw oti ta 30 i ta 40ms tha xreiastoun gia tin anazitisi opoioudipote simeiou dedomenwn mesa sto diskaki k oxi tin 1i fora pou tha to valeis mesa

opote ta 30-40ms mporei na xreiastoun gia anazitisi tou drive polles fores.

 

to geniko symperasma einai oti ean den thelei 2o rw tote kalytera na min to parei.

autis tis apopsis eimai k symfwnisa me tous parapanw autapodeiktous gia mena logous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλουσαμε για χρονους ταξεως milliseconds δε θα το ανεφερα γιατι δε θα με ενοχλουσε. Μιλαμε για διαφορα 3-4 δευτερολεπτων (ASUS vs NEC). Το ASUS διαβαζει γρηγοροτερα και τελειως αθορυβα το δισκακι μολις το βαζεις, ενω το NEC αργει παραπανω, αφου πρεπει πρωτα να κανει σαν σκουπα για να αναγνωρισει το δισκακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα αγοράς ενός dvd-rom για δείτε λίγο τα παρακάτω κ πείτε μου προς τα που να κινηθώ...

 

1) Liteon: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.346609

2) BENQ: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.346800

3) Asus: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.33001 και

4) Gigabyte: http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=CDDVD&cp_id=59397&MSCSProfile=584C39EC14974C113536C602F8F7C5B7D3887A1BBBB2FC59479F4930A4F2AB1D23943B6136B7D3EADB6F1263324DA4CEDB4239C93745564627215676D78ED1E8C8EBB212F02C7E5844FD12264AB44133A7EE8D619CAC5C159C82FE46B03E7084923BE71385B04EFAAA7CD9AAA3EA8FD5AD467B9FC83D906DF4332A13F99C0847AA5FF1AB82D4E4FC

 

Eγώ προσωπικά τείνω ανάμεσα στο 1 κ το 4 (επειδή μπορώ να τα βρω άμεσα). Το 1 κιόλας έχει και καλή τιμή!!

 

Επειδή είμαι κ άσχετος...το Buffer παίζει ρόλο? όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο?

 

Σας παρακαλώ, μη μπείτε σε διαδικασία σύγκρισης dvd-rom me dvd-rw. To θέμα του τόπικ κ αυτό που ζητάω από εσάς είναι ξεκάθαρα γραμμένο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...