Προς το περιεχόμενο

ubuntu k boot loader se floppy!!


dealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις να βαλει εναν απο τους 2 boot loader(lilo,grub)σε δισκετα στα ubuntu.Επειδη δεν θελω να πειραξω τον MBR αποφασισα να το κανω.ολα μια χαρα,εγκατασταθηκαν τα ubuntu,μπηκε κ ο grub στο floppy κ κανουμε restart.εχοντας λοιπον first boot device το floppy παει να φορτωσει κ αρχιζει να γεμιζει την οθονη με την λεξη GRUB,συνεχεια.

απο windows η δισκετα φαινεται αδεια.μηπως υπαρχει καποιο bug η κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχας ειναι το ubuntu, το linux, και φυσικα το windows.

 

Κατα δευτερον, το grub, δεν θελει μονο το binary, αλλα και το menu.lst για

να δουλεψει...

 

Αν το εχεις βαλει κι αυτο, και παλι σου κανει σχεδια, δοκιμασε αλλη δισεκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα δευτερον, το grub, δεν θελει μονο το binary, αλλα και το menu.lst για

να δουλεψει...

 

Αν το εχεις βαλει κι αυτο, και παλι σου κανει σχεδια, δοκιμασε αλλη δισεκετα.

οταν λες "να εχω βαλει" τι ακριβως εννοεις?δεν εχω μπει καθολου σε GUI για να πειραξω κατι,υποτιθεται οτι ο grub μπηκε κατα τη διαδικασια της εγκαταστασης.

Αλλη δισκετα εχω δοκιμασει κ παλι τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μενου εγκαταστασης εχει επιλογη "execute a shell".

εκει λοιπον προσπαθησα αλλα προφανως δεν αναγνωριζει ως εντολη το grub-install,μου λεει "grub-install:not found".

κ κατι αλλο,ας πουμε οτι τελικα θελω να τον βαλω στον MBR.εχω 2 δισκους.στον ενα εχω windows κ στον αλλον ubuntu.υπαρχει τροπος να δω ποιον το συστημα θεωρει ως first drive(εκει δηλαδη που θα μπει ο grub)?γιατι θελω ο grub αν μπει να μπει στοv MBR του σκληρου με το ubuntu.κ τελος εστω οτι μπει,θα μου δινει επιλογη μεταξυ των 2 λειτουργικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατεβασα,βεβαια εχω προβλημα στο να ρυθμισω το menu.lst.μηπως ξερει κανενας την εκδοση του kernel του ubuntu 5.10? ιδια με του debian δεν ειναι?

επισης αν μπορει καποιος να με βοηθησει να συμπληρωσω τα υπογραμμισμενα...plsz

>title		Debian GNU/Linux, kernel 2.6.8-2-686
root		[u](hd0,2)[/u]
kernel		/boot/vmlinuz-[u]2.6.8-2-686[/u] root=/dev/[u]hda3[/u] ro
initrd		/boot/initrd.img-2.6.8-2-686
savedefault
boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου menu.lst:

timeout 10

color black/cyan yellow/cyan

default 0

 

title Mandrake263-7

kernel (hd0,4)/vmlinuz-2.6.3-7mdk root=/dev/hda6 devfs=mount acpi=ht resume=/dev/hda7 splash=silent vga=794

initrd (hd0,4)/initrd-2.6.3-7mdk.img

 

title Ubuntu

kernel (hd0,4)/ubuntu/vmlinuz-2.6.12-9-386 root=/dev/hda11 vga=794

initrd (hd0,4)/ubuntu/initrd.img-2.6.12-9-386

 

title Slack

kernel (hd0,4)/slack/vmlinuz-ide-2.4.22 root=/dev/hda9 devfs=mount vga=788

 

title Suse

kernel (hd0,4)/suse/vmlinuz-2.6.11.4-21.7-smp root=/dev/hda10 devfs=mount vga=788

initrd (hd0,4)/suse/initrd-2.6.11.4-21.7-smp

 

title failsafe

kernel (hd0,4)/vmlinuz root=/dev/hda6 failsafe acpi=ht resume=/dev/hda7 devfs=nomount

initrd (hd0,4)/initrd.img

 

 

Για να μην μπερδευτεις το :

root (hd0,2)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.8-2-686 root=/dev/hda3 ro

initrd /boot/initrd.img-2.6.8-2-686

 

ειναι ισοδυναμο με το:

kernel (hd0,2)/boot/vmlinuz-2.6.8-2-686 root=/dev/hda3 ro

initrd (hd0,2)/boot/initrd.img-2.6.8-2-686

 

To (hd0,2) υποδηλωνει το partition που βρισκεται εγκατεστημενος ο πυρηνας

(το /boot).

Αν δεν κανω λαθος τα νουμερα του grub ειναι γενικα ενα λιγοτερο απο τα devices του πυρηνα.(το /dev/hda3 δηλαδη ειναι το (hd0,2))

 

 

o default πυρηνας του breezy ειναι ο vmlinuz-2.6.12-9-386 με initrd

το initrd.img-2.6.12-9-386 .

 

 

H παραμετρος root=/dev/hda3 ειναι το partition που κανεις mount ως /

(το root δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ευχαριστω.o kernel παει.δηλαδη το hd(0,4) σημαινει ο σκληρος που το συστημα αναγνωριζει ως πρωτο,εχει 4 partition,με τις 4 διανομες λινουξ.

δηλαδη αν καταλαβα καλα,σε μενα τον σκληρο με το windows το αφηνουμε στην ακρη,κ θα ειναι hd(0,0),εφοσον ο σκληρος που εχει το ubuntu εχει μονο το ιδιο το λειτουργικο κ το swap,κ η παραμετρος για το partition του root θα ειναι,root=/dev/hde1(συνηθως hde μου το εμφανιζει).σωστα?

P.S: δεν με ενδιαφερει να βγαζει επιλογη μεταξυ windows η ubuntu,απλα θελω οταν εχω μεσα τη δισκετα να φορτωνω ubuntu κ να τη βγαζω για να μπαινω στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ,εφοσον χρησιμοποιεις grub, δεν χρειαζεται να ξερεις τα παντα πριν το boot. Μπορεις να βαλεις τις τιμες που υποθετεις οτι ειναι σωστες και να τις αλλαζεις στην οθονη επιλογης πατωντας e.

Απο εκει και μετα βλεπεις και προχωρας αναλογα με τα μυνηματα που σου δινει.

Και μεχρι να βρεις το partition που εχει τον πυρηνα και το initrd δεν χρειαζεσαι καν reboot, εφοσον απλα σε γυρναει στην οθονη επιλογης οπου μπορεις να βαλεις αλλες τιμες.

Υποψιν οτι τα νουμερα 1-4 στα partition ειναι συνηθως για primary partition.

To (hd0,4) που βλεπεις στο menu.lst μου σημαινει απλα /dev/hda5 , το πρωτο logical partition δηλαδη. Τα partition μου πανε απο /dev/hda5 εως /dev/hda11 . (Το σημειωνω αυτο γιατι αν καταλαβα καλα, μπερδεψες το οτι εχω στο (hd0,4) το /boot, με το οτι εχω τεσσερις εγκαταστασεις. ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...