Προς το περιεχόμενο

Αγορά Σκληρού Δίσκού για laptop


Armalord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτίστως θα ήθελα να πω ένα μεγάλο εύγε και ευχαριστώ σε όλους όσους μετέχουν ενεργά στο forum του insomnia καθώς με τις απαντήσεις τους σε προυπάρχοντα posts, μπόρεσα πολλές φορες να δώσω λύση σε αρκετά από τα προβλήματα και ερωτήματα που με απασχόλησαν κατά καιρούς.

 

Είμαι κάτοχος ενός laptop Acer Aspire 1693WLMi ο οποίος συνοδεύεται από σκληρό δίσκο 80GB/4200rpm. Όπως καταλαβαίνετε ένας δίσκος στις 4200 στροφές καθυστερεί αρκετά το σύστημα. Θέλω λοιπον να προβώ στην αγορά καινούριου σκληρού δίσκου και Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας (αν γίνεται με links από ηλεκτρονικά καταστήματα). Η χωρητικότητα του δεν με απασχολεί ιδιαιτέρως σε αντίθεση με την ταχύτητα.

 

Ένας ταχύτερος σκληρός θα βελτιώσει και την απόδοση σε παιχνίδια;

 

Το average seek time τι αντιπροσωπεύει ακριβώς?

 

Ποια είναι η άποψη σας για αυτόν?

 

http://uk.insight.com/apps/productpresentation/index.php?product_id=FJGA04N3H&nbs_search=C%3D1065%26200265v%3D1%253Abucket%264311v%3D10000%2Brpm%253Atext%26K%3D%26M%3D%26search_type%3D%26P%3D1

 

Μήπως και να θέλω, δεν μπορώ να τον ενσωματώσω στο laptop λόγω της σύνδεσης SCSI?

 

Η τιμή δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αρκεί να μην είναι εξωπραγματική... ;-)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

Υ.Γ.: Μια Firewire από μία USB 2.0 εξωτερική θήκη για σκληρό θα έχει διαφορά στη ταχύτητα (Πρακτικά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enas diskos tha thn beltiosei kata polu alla tha kanei kai pio polu thorubo Exo akousei oti kati seagate 2,5 arides stis 7200 eiai polu kaloi kai athoruboi. Tora an den exeis arketh ram enas kalos sklhros bohthaei polu sthn virtual memory. To av seek time deixnei se genikes grammes possa errors kanei enas diskos gia na brei thn anazhtoumenh plhroforia dhl poso grhgora thn briskei

Kata thn gnomh mou enas firewire diskos paizei kalutera apo usb 2.0 xoris na eimai kai apoluta sigouros

Ayta elpizo na se kalupsa kai kaloshrthes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou ama allakseis allakse se 7200 alla gia mena min to kaneis akoma...den tha deis megali diafora me 5400 apo 4200...gia mena perimene kapoio kairo kai dosta argotera ektos an exeis periseboumena lefta...ektos pali an kaneis apaititiki doulia me to laptop tote boreis na peis oti xriazese...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας αλλά μπορώ να πω ότι πιο πολύ με μπερδέψατε παρά με βοηθήσατε...

 

Συγκεκρημένα φίλε urezin έχω 1GB Ram DDR II / Dual Channel και 1,86GHz / 533 MHz FSB / 2MB L2 cache CPU. Το καταλαβαίνω ότι ένας πιο γρήγορος σκληρός θα βοηθήσει το σύστημα αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και την απόδοση του σε παιχνίδια. Επίσης δεν κατάλαβα πως το πόσα λάθη κάνει ο σκληρός για να βρει την απαιτούμενη πληροφορία σχετίζεται με το πόσο γρηγορα θα τη βρει... Εννοώ ότι μπορεί ο ένας σκληρός σε Α χρονικό διάστημα να κάνει 5 λάθη ενώ ο άλλος 4. Αυτό δεν συνεπάγεται κ το ότι ο ο δεύτερος είναι και πιο γρήγορος... Σωστά; Μήπως κάτι μου διαφεύγει; Και αν όντως έχεις δίκιο, πως είναι δυνατόν ένας σκληρός δίσκος με 8MB cache να έχει χαμηλότερο seek average time (και κατ' επέκαταση να είναι και πιο γρήγορος) από έναν άλλο που έχει 16MB;

 

Φίλε μου GI@RG@S, εγώ σκέφτομαι να αλλάξω σε 10000 αν είναι δυνατόν αλλιώς αναγκαστηκά σε 7200, δεν μίλησα ποτέ για αγορά σκληρού με 5400 στροφές... Να περιμένω για την αγορά αν έτσι νομίζεις, αλλά δεν μου εξήγησες το γιατί...;;; Και πόσο;

 

Τελικά κανείς που να ξέρει αν μπορώ να βάλω SCSI σκληρό στο laptop;

 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο ίδιος ακριβώς σκληρός αλλά με διαφορετικό product number έχει διαφορετική τιμή; Εννοώ βέβαια πάντα από το ίδιο μαγαζί.

 

Φιλικά,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν εχω ασχοληθεί (ακόμα) με αλλαγή σκληρού σε φορητό, αλλά φαντάζομαι ότι για να βάλεις SCSI χρειάζεσαι και SCSI controller κάτι που προφανώς δεν έχεις, άρα θα μείνεις σε ΑΤΑ. Ειδικά δε για το σκληρό που προτείνεις, θέλει ειδικό controller gia SAS κι απ' ότι βλέπω (http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=Serial+Attached+SCSI&sp_catcode=SKROUTZ) είναι πανάκριβοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και εδω :

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=136344

 

Μονο που τωρα ο σκληρος κανει 131*1.19=155 ευρω τελικη.

Τοτε εκανε 96*1.18= 115 ευρω τελικη.

Μιλαμε για σκληρο 2.5" 7200 rpm 80 GB 8 MB cache, τον Seagate Momentus 7200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε μου GI@RG@S' date=' εγώ σκέφτομαι να αλλάξω σε 10000 αν είναι δυνατόν αλλιώς αναγκαστηκά σε 7200, δεν μίλησα ποτέ για αγορά σκληρού με 5400 στροφές... Να περιμένω για την αγορά αν έτσι νομίζεις, αλλά δεν μου εξήγησες το γιατί...;;; Και πόσο;

 

Τελικά κανείς που να ξέρει αν μπορώ να βάλω SCSI σκληρό στο laptop;

[/quote']

 

SCSI σκληρό στο laptop δεν μπορεις να βαλεις, οποτε

σκληρος δισκος για φορητο με 10000 rpm δεν υπαρχει.

 

Μεχρι 7200 rpm βγαινουν και θα δεις εκπληκτικη διαφορα σε σχεση με τον τωρινο σου.

 

Στα παιχνιδια δε θα ειναι πιο γρηγορος ο φορητος.Τουλαχιστον δε θα βγαζει περισσοτερα fps.

Απλα οι πιστες ας πουμε του Quake 4 μπορει να κανουν να φορτωσουν σχεδον το μισο χρονο σε σχεση με πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...