Προς το περιεχόμενο

Πώς την ξεβαραίνουμε;


elsoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, έχω κάνει μία ιστοσελίδα με το Dreamweaver και δεν την έχω σηκώσει ακόμα γιατί μου είπαν ότι πιθανότατα να μην παίζει καλά λόγω των πολλών flash κλπ . Ήθελα να ρωτήσω αν το γεγονός ότι έχω βάλει για background images σε κάθε σελίδα και όχι color θα δημιουργήσει πρόβλαημα όταν σηκωθεί . Επιπλέον τι μπορώ να κάνω με τα flashακια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι εικόνες που έχεις για BG είναι μεγάλες,θα επιβαρύνει το άνοιγμα της σελίδες,οπότε προσπάθησε να είναι όσο μικρότερες γίνετε(σε μέγεθος).

 

Σχετικά με τα flash δεν μπορείς να κάνεις πολλά πραγματα.Να τα χρησιμοποιείς μόνο όπου είναι απαραίτητα,και σε λογικές διαστάσεις.

 

Φυσικά βασικός παράγοντας είναι και ο χώρος που διαθέτεις στο διαδίκτυο για να φιλοξενήσει την σελίδα σου,αλλά και το όριο κίνησης(αν υπάρχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν μικρύνω την εικόνα βέβαια το dreamweaver εκτελεί παράθεση της εικόνας και αυτό δεν είναι και πολύ αισθητικό . Άρα να υποθέσω ότι πρέπει να βγάλω τις περισσότερες εικόνες από background . Επίσης έχω βάλει ένα mp3 στην εισαγωγική 2 sec, πρέπει να το βγάλω και αυτό ; Και κάτι τελευταίο στη σελίδα μου έχω βάλει πολλά pop - up μενού , δημιουργούν αυτά κάποιο πρόβλημα όταν τα ανεβάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αν μικρύνεις την εικόνα γίνεται παράθεση,αλλά γενικά αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε εικόνες/φωτογραφίες για bg.Άλλωστε τις περισσότερες φορές ο σωστός συνδιασμός χρωμάτων πετυχαίνει καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα ;)

Το εισαγωγικό mp3 δεν σε αναγκάζει κανείς να το βγάλεις,αλλά και πάλι γενικά δεν είναι πια πολύ συνηθισμένοι οι εισαγωγικοί ήχοι.

 

Όταν λες popup μενού ενόεις και popup σελίδες;Γενικά στην περίπτωση των popup σελίδων μην ξεχνάς οτι αρκετοί browsers μπλοκάρουν αυτόματα τα popups.Δεν θα ήθελες κατα λάθος να μπλοκάρουν και τα menu σου.

Προσπάθησε να τα έχεις όλα στην ίδια σελίδα και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Καλό είναι επίσης να κάνεις μια περιήγηση σε αρκετές σελίδες ώστε να δείς τι συνδιασμούς χρωμάτων και τι σχεδιαστικά τρίκ υπάρχουν,ώστε να πάρεις ιδέες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις πανικοβλήθηκα ! τι εννοείτε "πιθανότατα να μην παίζει καλά λόγω των πολλών flash" ? ρωτάω γιατί μόλις τελείωσα το site μου και είναι γεμάτο flashάκια (μικρά σε μέγεθος αλλά πολλά) . τι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα , ο αριθμός τους ή το μέγεθος τους ? μέχρι πόσο περίπου μπορεί να είναι το κάθε flash για να μη δημιουργεί πρόβλημα (ή να μην αργεί να φορτώσει) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ giannisk1 όχι δεν δημιούργησα pop-up σελίδες απλά pop - up μενού οπότε να υποθέσω ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα από αυτό! Καλέ μου MinasC εγώ δυστυχώς δεν ξέρω να σου πώ, θα ανεβάσω την σελίδα μου και τότε θα ξέρω, αν και αφού τα δικά σου flashακια είναι μικρά αν δεν έχεις και πολλά στο ίδιο link, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα,εξηγούμαι:

ΟΤΙ θέλετε μπορείτε να βάλετε στην σελίδα σας,όσα flash θέλετε,μπορείτε να φτιάξετε ολόκληρη την σελίδα σε flash αν θέλετε.Θα λειτουργεί η σελίδα,απλά θα αργεί να φορτώσει :)

 

elsoula: όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με τα popup menu

 

MinasC: Ένας απλός τρόπος να υπολογίσεις αν τα flash σου "βαραίνουν" υπερβολικά την σελίδα,υπολόγισε το συνολικό τους μέγεθος(kb-mb) και σύγκρινε το με την ταχύτητα που κατεβάζει η κάθε σύνδεση.

Αν πχ.τα flash σου είναι συνολικά 150kb,ένας έπισκέπτης με dsl384 θα χρειαστεί περίπου 4 δευτερόλεπτα για να φορτώσει μόνο τα flash. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πατήσαμε . μία από τις σελίδες μου (η πιο βαριά) αποτελείται στην ουσία από ένα flash τεράστιο (3mb!!!) . βέβαια δεν έχει κάτι άλλο (π.χ. εικόνες κτλ) , αλλά αν είναι έτσι όπως μου τα λες θα αργεί πολύ .

υπάρχει τρόπος να μικρύνω ένα flash ?

τα 3mb σε απλή pstn γραμμή πόση ώρα (μάλλον ώρες !!!) θα κάνουν να φορτώσουν ?

 

thnx .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πατήσαμε . μία από τις σελίδες μου (η πιο βαριά) αποτελείται στην ουσία από ένα flash τεράστιο (3mb!!!) . βέβαια δεν έχει κάτι άλλο (π.χ. εικόνες κτλ) , αλλά αν είναι έτσι όπως μου τα λες θα αργεί πολύ .

υπάρχει τρόπος να μικρύνω ένα flash ?

τα 3mb σε απλή pstn γραμμή πόση ώρα (μάλλον ώρες !!!) θα κάνουν να φορτώσουν ?

 

thnx .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπα και νωρίτερα ... την πατήσαμε .

ίσως μια καλή ιδέα θα ήταν να χρησιμοποιήσω ένα από τα προγράμματα που κυκλοφορούν στο δίκτυο και κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά , δηλ. μικραίνουν το μέγεθος των αρχείων flash στο μισό .

 

όποιος ξέρει κάτι για αυτό ας απαντήσει .

 

ευχαριστώ .

 

(ίσως θα έπρεπε να κάνω καινούριο topic ώστε να το διαβάσουν και άτομα που τους ενδιαφέρει αυτό που βρισκόμαστε) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπα και νωρίτερα ... την πατήσαμε .

ίσως μια καλή ιδέα θα ήταν να χρησιμοποιήσω ένα από τα προγράμματα που κυκλοφορούν στο δίκτυο και κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά , δηλ. μικραίνουν το μέγεθος των αρχείων flash στο μισό .

 

όποιος ξέρει κάτι για αυτό ας απαντήσει .

 

ευχαριστώ .

 

(ίσως θα έπρεπε να κάνω καινούριο topic ώστε να το διαβάσουν και άτομα που τους ενδιαφέρει αυτό που βρισκόμαστε) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...