Προς το περιεχόμενο

background image!


elsoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να εισαγάγω image για background στα link μου και να μην υπάρχει πρόβλημα με την φόρτωση της σελίδας όταν την σηκώσω! Μικραίνοντας την δεν γίνεται τίποτα γιατί μου την παραθέτει συνεχώς! Το photoshop θα βοηθούσε ή είναι πιο αισθητικό να βάλω frames και να έχω εικόνα ας πούμε στο πάνω frame και στο κεντρικό frame να τοποθετώ κείμενο κλπ.Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση , αύτό που λές το έχω δοκιμάσει με το no repeat αλλά δεν πιάνει διότι έχω αρκετό κείμενο στα link μου και έτσι μου την παραθέτει συνέχεια μέχρι το σημείο που έχω γράψει . (εννοείται επειδή την εικόνα την έχω μικρή για να μην έχει μεγάλο μέγεθος και αργεί να φορτωθεί ) . Να σημειωθεί ότι τα background μου τα πήρα από το fireworks (έτοιμα) τα έκανα export από εκεί στο dreamweaver αλλά ανησυχώ γιατί νομίζω ότι θα αργούν να σηκωθούν λόγω του ότι είναι αρκετά μεγάλα!Ελπίζω να σε κατατόπισα τώρα κάπως καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα background mou einai gyrw sta 800 kb kai ta flashakia moy per;ipoy 1 mb. Ti les;:oops:

 

elsoula όπως λέει και ο sotris99 το μέγεθος των αρχείων είναι πολύ μεγάλο.

 

Βέβαια το background image και το flash γίνονται cache αλλά και πάλι είναι κάπως υπερβολικό.

 

Μπορείς να διαπιστώσεις και μόνη σου για τι χρόνους μιλάμε.

 

Μία ISDN σύνδεση κατεβάζει με 64Kb/s, δλδ 8KB/s. (1 Byte είναι 8 bits)

800KB το background διά 8KB μας κάνει 100s (1'40'') για να κατέβει μόνο το background.

Αν αναλογιστείς πως ο μέσος χρόνος που ένας χρήστης περιμένει για να ανοίξει μία σελίδα είναι τα 5'' - 8'' όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν to background είναι γραφικό κάνε το καλύτερα gif. Αν είναι jpg μείωσε την ποιότητα...

 

Τι εννοώ???

 

Αυτή η κοπελίτσα έχει και αυτή μεγάλη εικόνα στο background αλλά το μέγεθός της είναι μόλις 91 kb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...