Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής Α0-Α1 για πολιτικό μηχανικό


whatid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά πόσο κάνει ο Α0 plotter? Θα κάνει απόσβεση?

 

Για να συμφέρει θα πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχος όγκος εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, βασικά τα Μηχανολογικά η Πολεοδομία τα θέλει έγχρωμα, το ίδιο και η Πυροσβεστική. Επομένως σκέψου πως για ένα συγκρότημα (ο grigas ξέρει γιαυτό) πρίν κάνα μήνα είχα δώσει περίπου 280-300 € για τις εκτυπώσεις...

Το συγκρότημα ήταν 7 μαιζονέτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ως μηχανολόγος, έχω παρατηρήσει ότι το Α1 με καλύπτει πλήρως.

Μερικές φορές βέβαια είχα πρόβλημα επειδή τύπωσα σε κλίμακα 1/100 αντί για 1/50 και όταν το είδε ο υπάλληλος στο βιομηχανίας δεν του άρεσε, αλλά αφού ο νόμος το επιτρέπει δεν χρειάστηκε να το τυπώσω σε Α0.

 

Σχετικά με το κόστος εκτύπωσης:

Σε μία τετραόροφη πολυκατοικία, το κόστος εκτύπωσης των μηχανολογικών (σχέδια + τεύχη. Κόστος μελανιού και χαρτιού) είναι περίπου 70?-80? αν τα τυπώσεις στο γραφείο σου. Αν τα τυπώσεις έξω λογικά θα έιναι πολύ περισσότερα, οπότε μετά από καμιά δεκαριά μελέτες θα έχω κάνει απόσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κάποιος παίρνει plotter, ΠΡΕΠΕΙ να υποστηρίζει και το Α0. Θα χρειαστεί κάποια στιγμή συνάδελφε Σταύρο να τυπώσεις Α0 σε 1:100.

Να παρακαλάς να χρειαστεί να τυπώσεις τέτοιου είδους σχέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε ppetr,

 

για βιομηχανίες/βιοτεχνίες που είναι και τα μεγαλύτερα κτίρια σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο υπουργείο ανάπτυξης, τα σχέδια πρέπει να είναι:

"... σε κλίμακα 1:50 ή 1:100 ή 1:200 σε κανονικές διαστάσεις 210Χ297 χιλιοστ. ή πολλαπλάσια αυτών, ανάλογα με το μέγεθός τους..."

 

 

Αν μου τύχει δουλειά (είτε πολυκατοικία είτε βιομηχανία) που δεν χωράει σε Α1 σε 1:200, σίγουρα θα έχει τέτοιο προϋπολογισμό ώστε να μην λυπηθώ τα χρήματα και θα πάρω έναν Α0.

 

(Για να πω του στραβού το δίκιο, ετοιμάζομαι να πάρω Α0, ακόμα και αν ξέρω ότι δεν με συμφέρει, για τον ίδιο λόγο που κάποιος παίρνει Audi ακόμα και αν ξέρει ότι με ένα Yugo κάνει την δουλειά του).

 

Πάντως εκτός από το Plotter κοίταξε και την οθόνη. Οπωσδήποτε από 20" και πάνω, ούτε καν 19". Στα σχέδια σου λύνει τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδι ειπε οτι ειναι ΝΕΟΣ Πολιτικος Μηχανικος....

 

Τι Α0 λετε βρε παιδια.... Και δουλειες να εχεις ειναι τοσα τα κοστη του πολιτικου μηχανικου σε εργαλεια που η επιλογη Α0 ειναι απαγορευτικη για νεο μηχανικο.

 

Προτεινω αυτον (η εκδοση NR εχει 60αρι ρολο):

Βασικα η κατωτερω λυση ειναι μονοδρομος.

 

Designjet 110plus NR A1

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=834&product=842915

 

Σου προτεινω μην πας στη σειρα 130 NR γιατι ειναι για γραφιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...