Προς το περιεχόμενο

ρύθμιση εξωτερικής static ip address να βλέπει εσωτερική διεθύνση


G-68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά χαρά

 

είναι η πρώτη φορά (δυσυτχώς) που επικοινωνώ μέσω αυτού του site αλλά νομίζω οτι ο συγκεκριμένος χώρος επιτελεί κοινωνικό έργο και πως να μην πιστευώ κάτι τέτοιο μετά την εμπειρεία που είχα σήμερα με το help-desk του οτενετ. ήλπιζα οτι θα ηταν σε θέση να μου δώσει λύση για το παρακάτω θέμα αλλά η μόνη απάντηση που πήρα ήταν αφοπλιστικότατη... "επικοινωνήστε με κάποια εταιρεία που ασχολείται με δίκτυα. εμείς μόνο για τη λειτουργία της σύνδεσης σας είμαστε εδώ !" ...σάμπως εγώ αγόρασα το συγκεκριμένο modem απο αλλού και ήταν και δική μου επιλογή το συγκεκριμένο μοντέλο !!! αθάνατε ΟΤΕ !

 

ας μπω στο θέμα, όμως...

 

έχω το thomson alcatel speedtouch 510i και θέλω να μπορώ να μπαίνω στο δίκτυο του γραφείου μου μέσω της static ip address μου, (λειτουργικό windows server 2003, small business, premium edition). ως γνωστόν όμως το μόντεμ κάνει re-route την διεύθυνση εσωτερικά (μορφής 10.0.0.1, 10.0.0.2 κ.τ.λ.) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το προσπεράσω και να προσπελάσω την επιθυμητή θέση εργασίας στο εσωτερικό δίκτυο.

 

μέχρι στιγμής έχω διαβάσει απο το manual του μόντεμ αλλά και όποιες αναφορές βρήκα εδώ, για ρύθμισεις του NAPT αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να απορυθμιστεί το μοντεμ και να χάσω τη σύνδεση με το διαδίκτυο.

 

 

:confused: καμία ίδεα ? (παρακαλώ όσο το δυνατόν πιό αναλυτικά, δεν είμαι και ο πλέον ειδικός στο αντικείμενο)

 

ευχαριστώ

G-68

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OTEnet και Static IP Address, σημαίνει το εξής (OFFICE 1024):

 

Η σύνδεσή σου ώς σύνδεση έχει μια static IP Address (πχ. 83.110.229.32) και 16 DNS καταχωρήσεις.

πχ. host1.yourdomain.ondsl.gr, host2.yourdomain.ondsl.gr, ..., host14.yourdomain.ondsl.gr

 

Το κάθε ένα από τα DNS που σου έχει δώσει έχει μια δικιά του IP Address, πχ. το host1.yourdomain.ondsl.gr την 82.112.176.100, το host2.yourdomain.ondsl.gr την 82.112.176.101, κ.ο.κ.

 

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι το εξής:

1. Να ρυθμίσεις τον router σου, ώστε αντί της προεπιλεγμένης διεύθυνσης (10.0.0.138), νά παίρνει την διεύθυνση που αντιστοιχεί στο host1.yourdomain.ondsl.gr, δηλαδή την 82.112.176.100.

(σε αυτό το σημείο, είναι καλό να ρυθμίσεις και το DHCP, ώστε να δίνει διευθύνσεις πάνω από το όριο που σου έχει κατοχυρώσει η OTEnet, δηλαδή μετά την διεύθυνση που αντιστοιχεί στο τελευταίο host....yourdomain.ondsl.gr)

 

2. Ρυθμίζεις την IP διεύθυνση του υπολογιστή στον οποίο θέλεις να συνδεθείς, χειροκίνητα (δηλαδή όχι Automaticaly assigned by DHCP) με την διεύθυνση που αντιστοιχεί, ας πούμε, στο host2.yourdomain.ondsl.gr (δηλαδή την 82.112.176.101).

 

3. Ρυθμίζεις μέσω του IP address table του router σου, το translation του interface που αντιστοιχεί στην static IP Address που φαίνεται προς τα "έξω", (δηλαδή την 83.110.229.32) από napt σε none (ώστε να αφήνει το request να περάσει προς τα μέσα).

 

Στήνεις και ένα πρόγραμμα να περιμένει για σύνδεση και είσαι έτοιμος.

 

 

 

Υ.Γ.: Μια που πιάσαμε το θέμα για το speedtouch, μήπως ξέρει κανείς να μου πει πώς θα επιτρέψω το ping στον router, χωρίς όμως να κλείσω το firewall;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego na po kati allo.to oti exei static ip den simenei oti exei kai pragmatiko diktio.an exei pragmatiko diktio klinei to napt kai tha pexei.an omos den exei pragmatiko diktio tote thelei port forward kai alles istories analogos ti thelei na kanei sto pc tou grafeiou.an einai ena aplo remote desktop tote anigei 3389 kai ola mia xara an omos thelei na kanei perisotera tote ....as mas pei ti exei kai leme kai ta ipoloipa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνισα ότι στο πακέτο της OTEnet που δίνει και 16 DNS μπορεί να δώσει μια από αυτές στον υπολογιστή του και να παίξει έτσι. Από όσο ξέρω οι providers το κάνουν αυτό. (δίνουν δηλαδή κάποιο πακέτο ip διευθύσεων)

 

Αν πάλι δεν έχει, τότε ναι, χρειάζεται port forwarding.

 

 

Υ.Γ.: ping θα μου πει κάποιος πώς να κάνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως πας σε λίγο θα παίζεις και χωρίς υπολογιστή...

mpa auti i katastasi einai para poli kairo kai to pc pezei mia xara kai sinexeia sto net.xero pou mpeno kai dne kolao tipota ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνισα ότι στο πακέτο της OTEnet που δίνει και 16 DNS μπορεί να δώσει μια από αυτές στον υπολογιστή του και να παίξει έτσι. Από όσο ξέρω οι providers το κάνουν αυτό. (δίνουν δηλαδή κάποιο πακέτο ip διευθύσεων)

 

Αν πάλι δεν έχει' date=' τότε ναι, χρειάζεται port forwarding.

 

 

Υ.Γ.: ping θα μου πει κάποιος πώς να κάνω;;[/quote']

 

an doseis mia pragmatiki ip sto pc tha xriastei na doseis kai ston router alli mia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an doseis mia pragmatiki ip sto pc tha xriastei na doseis kai ston router alli mia.

Βρε πουλί μου :-D, την εντολή ψάχνω για να με "αφήσει" ο router, χωρίς να κλείσω το firewall. (το γράφω πιο πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε πουλί μου :-D, την εντολή ψάχνω για να με "αφήσει" ο router, χωρίς να κλείσω το firewall. (το γράφω πιο πάνω)

 

psaxe gia kana full manual pou na leei pos anigeis ports sto firewall.tha prospathiso aurio na bro ena link pou grafei kati entoles gia to firewall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...