Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ηχείων υπολογιστή σε dvd


nickall13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας:).Αγόρασα πρόσφατα ένα dvd sony dvp-ns52p.Καθότι άσχετος σε αυτά τα θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν σα συνδεθούν στο dvd ηχεία σαν αυτά π.χ. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502013 ;.Επειδή αυτήν την στιγμή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω ενισχυτή-ηχεία για home cinema,μια τέτοια αγορά γίνεται;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως λέει και στην περιγραφή του προιόντος στο link που δίνεις, χρειάζεται απλώς μια πηγή ήχου, είτε στερεοφωνική είτε 5.1.. ένα dvd player εκτός των άλλων είναι και πηγή ήχου.. όντως είναι φτηνή λύση και πιστεύω να αποδίδει πολύ ικανοποιητικά για τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε βρε παιδιά... Τα DVD έχουν στερεοφωνική έξοδο ήχου, όχι 5.1!! Το λέει και η σελίδα στο e-shop ότι τα ηχεία έχουν 3 ζευγάρια RCA. Το τρίτο (το woofer δηλαδή) δε θα βρεις τρύπα στο DVD να το βάλεις... Παράλληλα, αφού το DVD δεν έχει κωδικοποιητή για 5.1 ήχο, απλώς στέρεο ήχο θα έχεις, σε πολλά ηχεία.

 

Αφού δεν έχεις ενισχυτή φίλε μου, μείνε στην τηλεόραση. Άλλωστε το DVD σου υποστηρίζει εικονικό suround ήχο, και θα είσαι ικανοποιημένος με μια τηλεόραση με καλά ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου οτι το DVD αυτό δέν έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή Dolby Digital και DTS (έψαξα τις προδιαγραφές του στη Sony),

με τα ηχειάκια αυτά (που δεν έχουν επίσης, αποκωδικοποιητή) δεν θα μπορέσεις να ακούσεις 5-κάναλο ήχο. Μόνο stereo..(δηλ. θα παίζουν τα τέσσερα ηχεία, δύο εμπρός και δύο πίσω, αλλά σε stereo - όπως γίνεται π.χ. στο αυτοκίνητο και συνδέοντάς τα αναλογικά)

 

Θα πρέπει να διαλέξεις σύστημα ηχείων που να διαθέτουν δικό τους ψηφιακό αποκωδικοποιητή Dolby Digital και DTS, τα οποία υπάρχουν, αλλά δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα φτηνά....

Εάν αγοράσεις, πάντως τέτοιο σύστημα ηχείων, θα τα συνδέσεις ψηφιακά

(optical ή coaxial)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο nickall13 ρωτάει αν μπορούν γενικά να συνδεθούν τέτοια ηχεία στο dvd player, δε ρωτάει αν θα ακούει και 5.1.. φυσικά απαντήσατε σωστά ότι θα ακούει μόνο στερεοφωνικό ήχο αλλά κάτι είναι κι αυτό :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ntountou ΔΕΝ μπορεί να κάνει τη σύνδεση. Αυτό λέω! Το σύστημα 5.1 έχει 3 ζευγάρια καλωδίων και το DVD 2. Άρα, δε θα μπορεί να συνδέσει το woofer. Θα συνδέσει απλώς τα άλλα 4 ηχεία σε ζεύγη των 2 και θα ακούει στεροφωνικά.

 

Συμπέρασμα: Δεν αξίζει να τα αγοράσεις αν τα προορίζεις γι αυτό το σκοπό. Έχε το νου σου απλώς για κάποια προσφορά σε σετ ενισχυτή-ηχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ntountou ΔΕΝ μπορεί να κάνει τη σύνδεση. Αυτό λέω! Το σύστημα 5.1 έχει 3 ζευγάρια καλωδίων και το DVD 2. Άρα, δε θα μπορεί να συνδέσει το woofer. Θα συνδέσει απλώς τα άλλα 4 ηχεία σε ζεύγη των 2 και θα ακούει στεροφωνικά.

 

Είσοδοι: 3 ζευγάρια RCA δεξί+αριστερό, πίσω δεξί+αριστερό, κεντρικό+μπάσσο για σύνδεση 5.1 + 3 ζευγάρια RCA για σύνδεση με PC/CD/MP3/TV/VCD.

 

Αν το συνδέσει σε μία από αυτές τις στερεοφωνικές εισόδους, θα δουλέψουν όλα τα ηχεία, μαζί και το sub-woofer, απλά όχι σε 5.1. Οι δορυφόροι θα δέχονται το L και R σήμα μπροστά και πίσω, το sub-woofer τον διαχωρισμό των χαμηλών συχνοτήτων και το κεντρικό το άθροισμα των L+R. Οπότε φίλε Γιάννη, δεν υπάρχει νόημα για σύνδεση δύο ηχείων σε 1 κανάλι όπως είπες, ούτε το sub-woofer αχρηστεύεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασες αυτό φίλε μου; Σε μένα, σε άλλη μάρκα DVD δεν είχε λειτουργήσει γιατί άλλο σήμα πρέπει να λάβει το woofer κι άλλο το κάθε ηχείο, ενώ έτσι όπως λέτε απλώς παίρνει τον ήχο και τον μοιράζει σε 2 κανάλια τα οποία πια είναι 5 ηχεία + woofer. Δεν μου άρεσε αυτό που άκουγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το συνδέσει σε μία από αυτές τις στερεοφωνικές εισόδους' date=' θα δουλέψουν όλα τα ηχεία, μαζί και το sub-woofer, απλά όχι σε 5.1. Οι δορυφόροι θα δέχονται το L και R σήμα μπροστά και πίσω, το sub-woofer τον διαχωρισμό των χαμηλών συχνοτήτων και το κεντρικό το άθροισμα των L+R. Οπότε φίλε Γιάννη, δεν υπάρχει νόημα για σύνδεση δύο ηχείων σε 1 κανάλι όπως είπες, ούτε το sub-woofer αχρηστεύεται![/quote']

 

 

εχω την εντυπωση οτι κανεις λαθος -χωρις να ειμαι καθολου σιγουρος ομως.

κ αυτο για εναν απλο λογο: ο διαχωρισμος των συχνοτητων που θα γινει?

κανονικα θα γινοτανε στον ενισχυτη ή σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη θα συνδεοντουσαν τα 3 ζευγαρια rca.

δε νομιζω πως τα ηχεια εχουν τη δυνατοτητα να διαχωρισουν μονα τους τις συχνοτητες, αντιθετως θα προσπαθουνε να παιξουν ολα τα ηχεια ολες τις συχνοτητες.

 

nickall13, κυκλοφορουν πακετα που εχουν dvd φετα + 5.1 ηχεια, μαλλον θα επρεπε να εχεις προτιμησει μια τετοια λυση -παραδειγμα

κ θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις κ τα ηχεια μετα,

ή εναλλακτικά να ειχες αγορασει φετα που να εχει εξοδο για 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασες αυτό φίλε μου; Σε μένα, σε άλλη μάρκα DVD δεν είχε λειτουργήσει γιατί άλλο σήμα πρέπει να λάβει το woofer κι άλλο το κάθε ηχείο, ενώ έτσι όπως λέτε απλώς παίρνει τον ήχο και τον μοιράζει σε 2 κανάλια τα οποία πια είναι 5 ηχεία + woofer. Δεν μου άρεσε αυτό που άκουγα.

 

Για την ακρίβεια έτσι έχω συνδέσει τον παλιό μου Η/Υ καθότι δεν έχει πολυκαναλική κάρτα ήχου. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι η ποιότητα ήχου δεν είναι η καλύτερη, αλλά παρόλα αυτά είναι πλήρως λειτουργήσιμο.

 

ο διαχωρισμος των συχνοτητων που θα γινει?

κανονικα θα γινοτανε στον ενισχυτη ή σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη θα συνδεοντουσαν τα 3 ζευγαρια rca.

δε νομιζω πως τα ηχεια εχουν τη δυνατοτητα να διαχωρισουν μονα τους τις συχνοτητες' date=' αντιθετως θα προσπαθουνε να παιξουν ολα τα ηχεια ολες τις συχνοτητες. [/quote']

 

Σε απάντηση και στους δυό σας σχετικά με το τι σήμα πηγαίνει σε κάθε ηχείο και τον διαχωρισμό συχνοτήτων, έχετε υπόψη σας, οτι στα συστήματα αυτά, το sub-woofer εμπεριέχει και τον ενισχυτή για να παίξουν τα ηχεία, καθώς και crossover, μια απλή συσκευή (πλακέτα με πηνία), η οποία έχει ως ρόλο τον διαχωρισμό των συχνοτήτων ήχου, σε 2 (χαμηλές - υψηλές) ή σε πιο ακριβές υλοποιήσεις 3 (χαμηλές - μεσαίες - υψηλές) περιοχές συχνοτήτων.

 

Ακόμα λοιπόν και αν συνδεθεί σε μια στερεοφωνική είσοδο η πηγή ήχου (DVD Player), το sub-woofer θα πάρει το διαχωρισμένο σήμα των χαμηλών συχνοτήτων του σήματος, ενώ οι δορυφόροι αντίστοιχα, το διαχωρισμένο σήμα των υψηλών συχνοτήτων. Απλά δεν υπάρχει παρά μόνο στερεοφωνία, αντί για το ιδανικό στήσιμο του 5,1.

 

Ελπίζω να μη τα πα μπερδεμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενισχύσω τα όσα αναφέρει ο skullman θα δώσω ένα παράδειγμα απο μένα που πιστεύω και σε πολλούς άλλους συμβαίνει.. για τον υπολογιστή μου έχω ηχεία 2.1 της Creative.. τα συνδέω στην απλή στερεοφωνική κάρτα αλλά το sub παίζει πραγματικά τις χαμηλές (όπως θα έπρεπε άλλωστε) γιατί έχει ενσωματωμένο σύστημα όπως ακριβώς περιέγραψε ο skullman..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...