Προς το περιεχόμενο

Flash site, πως γίνεται και αξίζει?


getty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν χρειάζεται να γίνει flame.

(γιατί φαγώνονται όλοι με το flame δεν καταλαβαίνω).

Λέω: το flash θεωρείται απο τους ειδικούς κακή πρακτική για web sites.

Δεν λεω:το flash ειναι κακο overall.

 

Παραθέτω τα links που λένε οτι το flash πρέπει να αποφεύγεται οσο γίνεται για την δημιουργία web site. Και μάλιστα απο "ειδικούς" . Αν υπάρχουν μελέτες/οργανισμοί/οτιδήποτε που εξηγουν τα αντίθετα θα ήθελα να τους δώ.

 

Δεν αμφισβητώ οτι κάποιοι κάνουν καλό web design με flash. Το site που έδωσες είναι οντως καλοσχεδιασμένο, αλλά για έναν συγκεκριμένο σκοπό. Και εμένα προσωπικά με κουρασε το animation (but that's just me). Ενα εταιρικό site που ο χρήστης έρχεται για πληροφορίες γιατί να υποστεί 20 λεπτα άσκοπο animation? Λεω (μιας και αυτή ηταν η αρχική ερώτηση), οτι το flash είναι για συγκεκριμένες χρήσεις (παιχνίδια/demo) και οχι για τα πάντα για τους λόγους που προανέφερα (και που δεν τους λέω εγώ αλλα οι ειδικοί του χώρου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το flash:

  • δεν παίζει σε lynx
  • δεν παίζει στο SGI μου ούτε στο Sparcstation με Linux που είναι στο δίπλα γραφείο
  • δεν επιτρέπει απευθείας linking
  • απαιτεί proprietary plugin

πρέπει να αποφεύγεται. Τα παραπάνω συνοψίζονται στην απλή φράση: «Το flash δεν είναι portable», οπότε δεν πρέπει να είναι μέσον διεκπεραίωσης της λειτουργικότητας του site. Αν θέλει κανείς, ας βάλει ένα μικρό κλιπάκι για εντυπωσιασμό, αλλά γενικά τα flash-only sites είναι απαράδεκτα. Τόσο απλά. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις (με βοηθήσατε να ξακαθαρίσω τι παίζεται με το flash) και ιδιαιτέρως τον bandito για τις πολύτιμες συμβουλές του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...