Προς το περιεχόμενο

Αγορά TFT οθόνης 17'' εώς 300 ευρώ


HaPagan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε ο καιρός να αντικαταστήσω την τωρινή μου ταλαίπωρη οθόνη CRT 15'' Proview και επιτέλους να αγοράσω μια TFT 17'' !! Τα λεφτά που διαθέτω είναι γύρω στα 300 ευρώ.

 

Έχω ψάξει σε κάποια e-shops για οθόνες αυτής της κατηγορίας αλλά ειλικρινά δεν ξέρω ποια να επιλέξω. Η επιλογή μου δεν θέλω να είναι βιαστική έτσι έχω αρχίσει από τώρα την έρευνα και έχω βάλει ως στόχο να πραγματοποιήσω την αγορά κατά τον Μάιο.

 

Έχω δει κάποιες Phillips, LG, Samsung και BenQ αλλά δεν ξέρω ποια υπερέχει. Επειδή χαλάω πολλές ώρες μπροστά από τον υπολογιστή (ασχολούμε με την πληροφορική ...) , θα ήθελα να είναι ξεκούραστη στα μάτια αλλά και να έχει καλές επιδόσεις και φυσικά καλή εγγύηση για να μην τρέχουμε λόγβ καμμένων ή φωτεινών pixels.

 

Αυτά για την ώρα και ευχαριστώ προκαταβολικά ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=730bf&sp_catcode=SKROUTZ

 

Samsung 730BF apla koryfaia, alla sta 7 pixels allagh. (spania na xeis prob omws)

 

Alliws, phgaine gia thn Philips 170x6fb ( 0 pixels allagh) + hxeia + usb + koubia afhs-kalytero design - ligo xamhlotero contrast kai response time ( 600:1, 8ms)

 

http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=170x6&sp_catcode=SKROUTZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 300 ευρώ παίρνεις την EIZO flexscan Ρ1700 την οποία έχω και με βεβαιότητα μπορώ να πώ οτι είναι μια εξαιρετική οθόνη, η καλύτερη απ'όσες έχω δοκιμάσει εγω( χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχει καλύτερη) και απο την οποία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και έχει και 0 pixel εγγύηση...Επειδή είπς οτι οι EIZO είναι πολύ ακριβές για τα δεδομένα σου...όχι ποιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 300 ευρώ παίρνεις την EIZO flexscan Ρ1700 την οποία έχω και με βεβαιότητα μπορώ να πώ οτι είναι μια εξαιρετική οθόνη, η καλύτερη απ'όσες έχω δοκιμάσει εγω( χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχει καλύτερη) και απο την οποία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και έχει και 0 pixel εγγύηση[/b']...Επειδή είπς οτι οι EIZO είναι πολύ ακριβές για τα δεδομένα σου...όχι ποιά...

Gia 6 mines mono kai oxi gia oli tin egiisi... eno i LG exei egiisi midenikou kamenou pixel gia 3 xronia opos kai i egiisi tis...

Koita posa kamena pixel kaliptei i kathe etairia gia na pareis kaliteri apopsi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα καμένα pixels είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για την επιλογή μου! Με βλέπω να πηγαίνω για την PHILIPS 170P6EG 17'' TFT ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156287 ) εκτός βέβαια αν στο μεγάλο χρονικό διάστημα που μένει μέχρι το καλοκαίρι βρς κάποια καλύτερη...

 

Πως σας φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έχεις στη λίστα σου την Samsung 713N, βγάλτην. Εκτός, βέβαια, και αν τον ελεύθερο χρόνο σου, σου αρέσει να κοιτάζεις κατάματα έναν προβολέα δρόμων της ΔΕΗ από απόσταση 50cm!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 300 ευρώ παίρνεις την EIZO flexscan Ρ1700 την οποία έχω και με βεβαιότητα μπορώ να πώ οτι είναι μια εξαιρετική οθόνη, η καλύτερη απ'όσες έχω δοκιμάσει εγω( χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχει καλύτερη) και απο την οποία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και έχει και 0 pixel εγγύηση...Επειδή είπς οτι οι EIZO είναι πολύ ακριβές για τα δεδομένα σου...όχι ποιά...

 

allh mia psifos apo mena sthn p1700.

thn exw 2mhnes k eimai poly euxaristhmenos.mou hr8e vevaia me ena kammeno pixel(fainotan mono sto mauro)

thn phga sthn antiprosopia k se 10 lepta eixa kainouria o8onh.

poly kalh gia paixnidia k poly e3hpiretiko to systhma gia automath ri8mish ths fwteinothtas.analoga me to fotismo tou dwmatiou dhladh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HaPagan

Ίδια οθόνη είχα κι εγώ φίλε...(την proview εννοώ), μέχρι που παραλίγο να στραβωθώ και την άλλαξα τον περασμένο Οκτώβρη για μια LG 1730P από eshop-> αποδείχθηκε πολύ καλή επιλογή.

Ξέχασα να πω ότι έχει και πολύ καλή εγγύηση. Μου ήρθε προβληματική και την αντικατέστησε η alman hellas μέσα σε δύο μέρες με δικά της έξοδα, μέσω courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ο προβληματισμός μου συνεχίζεται ... Ειδικότερα λόγω της εγγύησης της Samsung 730BF που είναι στα 4 καμένα pixels . Είδα την ΕΙΖΟ 1700 και λέω να πάρω καλύτερα αυτή. Τι γνώμη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...