Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με query στην mysql


ale3is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτιαξω μια σελιδα με ενα παιχνιδι με χαρτια και εχω κολλησει στο πως θα ανακατευω τα χαρτια.Εβαλα ολα τα χαρτια σε μια β.δ και θελω να αλλαζω την θεση τους ωστε να γινετε το ανακατεμα.Το προβλημα ειναι οτι κανοντας ενα select και ενα update μου βγαζει το εξης προβλημα:

query failed:You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTO tichu (id , card) VALUES ('49' , 'Resource id #3')' at line

 

Το μονο που ξερω ειναι οτι το 49 ειναι η θεση του φυλου,για τα υπολοιπα περιμενω την βοηθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να φτιαξω μια σελιδα με ενα παιχνιδι με χαρτια και εχω κολλησει στο πως θα ανακατευω τα χαρτια.Εβαλα ολα τα χαρτια σε μια β.δ και θελω να αλλαζω την θεση τους ωστε να γινετε το ανακατεμα.Το προβλημα ειναι οτι κανοντας ενα select και ενα update μου βγαζει το εξης προβλημα:

query failed:You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTO tichu (id ' date=' card) VALUES ('49' , 'Resource id #3')' at line

 

Το μονο που ξερω ειναι οτι το 49 ειναι η θεση του φυλου,για τα υπολοιπα περιμενω την βοηθεια σας![/quote']

 

Στον κώδικα σου , εκεί που εκτελείς το insert έχεις βάλει αντι για την μεταβλητή του φύλου, το handle του query. Για αυτο σου βγάζει αυτο το resource id.

Αν μπορείς κάνει cp των κώδικα να σε βοηθήσουμε λιγο περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γράφει ο φίλος bandito για το handle του query.

 

Αυτό που θέλω να σου πω εγώ είναι ότι δεν χρειαζεται να σβήσεις και να ξαναβάλεις τα στοιχεία στον πίνακα προκειμένου να ανακατέψεις τα φύλα.

Η mysql έχει την rand() που επιστρέφει τα στοιχεία ενός πίνακα με τυχαία σειρά. Αν πεις την λογίκή που ακολουθείς για το παιχνίδι, ίσως μπορέσουμε να σου πούμε περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...