Προς το περιεχόμενο

A disk read error occurred


sYn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

P4-2.4GHz,RAM 1GB,WD40(windows xp),WD120,NEC3540A,PIONEER120,Sounblaster Audigy,Asus P4s8x-x(latest bios),Ati radeon 9700pro(R300),Windows Xp Home(original with Sp2),dsl router speedtouch 510i 512/128.

Κατεβάζοντας από το Windows Update τα τελευταία updates και βάζοντας το Kaspersky Personal Security Suite 1.53("κατεβασμένο"),είχα τη πρώτη μου μπλε οθόνη στα xp εδώ και 3 χρόνια.Το μόνο που προλάβαινα να δω ήταν κάτι για http.sys εφόσον το σύστημα έκανε συνέχεια restart.Οπότε μπαίνω με το cd των windows κάνω ένα chkdsk /r εντοπίζει ένα ή περισσότερα σφάλματα και μετά μπαίνει κανονικά στα windows.Κάνω ότι κάνω και τον κλείνω για το βράδυ.Το πρωί ανοίγω και βλέπω a disk read error occurred.press ctrl alt del to restart.Μπαίνω στο recovery console ckhdsk /r τίποτα.Κάνω format,κάνει copy τα αρχεία κάνει reboot αλλά δε προχωράει αφού βγάζει το γνωστό μύνημα.Ξανά format βάζει τελικά τα windows,μπαίνω κάνω updates και πάλι μπλε οθόνη.recovery console και repair.Μετά το reboot βγάζει corrupted to ntoskrn.exe.το κάνω copy απο το cd.Μετά το hal.dll.το κάνω copy.μετά ο φάκελος system!tespa χρησιμοποιώ fixboot,fixmbr αλλά τίποτα.κάνω fdisk kai format se fat32 αλλά πάλι τίποτα.Αναγκάστηκα να κατεβάσω ένα utility από το site western digital για να κάνω low level format(zero fill).Πάλι τίποτα.δοκίμασα και αντιγραμμένα windows.Έβαλα το σκληρό σε εξωτερική θήκη και το έβαλα στο laptop για να ψάξει για ιούς αλλά πάλι τίποτα.Απελπισμένος βάζω τα suse linux 9.3pro.Η εγκατάσταση κανονική αλλά είχε πρόβλημα με το gnome το boot loader.Μόνο αν διάλεγα εγκατάσταση και από εκεί να κάνει boot από το σκληρό έμπαινε.Νομίζω ότι κάτι γίνεται με το boot loader και όταν είχα windows αλλά και όταν δοκίμασα linux.Επίσης άλλαξα τα καλώδια των σκληρών και των dvd-rom με καινούρια,αφαίρεσα ότι hardware δε χρειαζόταν και έλεγξα τις μνήμες με το memtest που είχε το suse linux.Έχω ψάξει για κάθε πιθανή λύση στο google και εφάρμοσα αλλά τίποτα.

Είμαι απελπισμένος και δε ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω.Καμμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou ws texnikos ipologistwn sou lew pws exei pithanotata but sectors o hdd sou epomenos dokimASE NA fotoseis enan allo hdd. an sinexisei pas gia ram kai meta motherboard.

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Μετά το low level format ο σκληρός δεν έχει bad sectors που έτσι και αλλιώς το utility της WD δεν δίνει.Έχω δοκιμάσει 2 άλλους σκληρούς οπότε δεν είναι πρόβλημα από σκληρό.Όσο για τις μνήμες αναφέρω ότι έχω χρησιμοποιήσει το ramtest από το SuSe Linux οπότε και αυτό άτοπο.Έτσι μένουμε στη motherboard.Ίσως αλλά δε το ριψοκινδεύω να αγοράσω άλλην.Θα βγάλω τη μπαταρία και θα κάνω reset στο CMOS και θα επανέλθω με καινούρια αποτελέσματα(προβλήματα).

 

Όποια βοήθεια-υπόδειξη->έστω και παραμικρή-ασήμαντη είναι ευχαρίστως καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει γίνει μάθημα.Όταν βλέπω ότι μετά από κάποια ενημέρωση ο υπολογιστής μου κάνει κόλπα ενώ πριν δεν είχε τίποτα φταίει 100% το update.Και στην προκειμένη περίπτωση επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έψαξα μέχρι τέλους το θέμα σου λέω ότι το Kaspersky αντιμετωπίζει πρόβλημα με το update K887742.Τσέκαρε το και σίγουρα το έχεις!Ορίστε και το link:http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=d96edb1c-79f0-443b-ac96-8b5dca23f395&displaylang=el

"Αυτή η ενημερωμένη έκδοση αντιμετωπίζει ένα θέμα που θα μπορούσε να προκαλέσει τη διακοπή ανταπόκρισης του συστήματός σας, αν είναι εγκατεστημένα ορισμένα προγράμματα τείχους προστασία ή προστασίας από ιούς. Μπορείτε να αντιμετωπίσετε αυτό το θέμα εγκαθιστώντας αυτήν την ενημερωμένη έκδοση HTTP.sys από τη Microsoft. Μετά την εγκατάσταση αυτού του στοιχείου, ίσως χρειαστεί να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας." :) Είναι προτιμότερο να μην έχεις τα updates στο αυτόματο να ελέγχεις τι σου περνάει,μερικά είναι αχρείαστα,όπως το συγκεκριμένο και το Windows Malicious Software Tool ή κάπως έτσι που επίσης δημιουργεί προβλήματα με τα antivirus.

Edit.Χμ...τώρα είδα ότι με το που έκανες format δεν μπόρεσε να μπει στα Windows.Αλλάζει το πράγμα.Για το πρώτο σου πρόβλημα με τη μπλε οθόνη φταίει σίγουρα το update πάντως,εγώ έβγαλα τον Kaspersky και δεν είχα ξανά αυτό το μήνυμα με το http.sys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει γίνει μάθημα.Όταν βλέπω ότι μετά από κάποια ενημέρωση ο υπολογιστής μου κάνει κόλπα ενώ πριν δεν είχε τίποτα φταίει 100% το update.Και στην προκειμένη περίπτωση επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έψαξα μέχρι τέλους το θέμα σου λέω ότι το Kaspersky αντιμετωπίζει πρόβλημα με το update K887742.Τσέκαρε το και σίγουρα το έχεις!Ορίστε και το link:http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=d96edb1c-79f0-443b-ac96-8b5dca23f395&displaylang=el

"Αυτή η ενημερωμένη έκδοση αντιμετωπίζει ένα θέμα που θα μπορούσε να προκαλέσει τη διακοπή ανταπόκρισης του συστήματός σας' date=' αν είναι εγκατεστημένα ορισμένα προγράμματα τείχους προστασία ή προστασίας από ιούς. Μπορείτε να αντιμετωπίσετε αυτό το θέμα εγκαθιστώντας αυτήν την ενημερωμένη έκδοση HTTP.sys από τη Microsoft. Μετά την εγκατάσταση αυτού του στοιχείου, ίσως χρειαστεί να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας." :) Είναι προτιμότερο να μην έχεις τα updates στο αυτόματο να ελέγχεις τι σου περνάει,μερικά είναι αχρείαστα,όπως το συγκεκριμένο και το Windows Malicious Software Tool ή κάπως έτσι που επίσης δημιουργεί προβλήματα με τα antivirus.

Edit.Χμ...τώρα είδα ότι με το που έκανες format δεν μπόρεσε να μπει στα Windows.Αλλάζει το πράγμα.Για το πρώτο σου πρόβλημα με τη μπλε οθόνη φταίει σίγουρα το update πάντως,εγώ έβγαλα τον Kaspersky και δεν είχα ξανά αυτό το μήνυμα με το http.sys[/quote']

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Μια απορία έχω όμως.Επειδή και στο laptop έχω εγκαταστήσει το kaspersky και έχω το συγκεκριμένο update και όντως και σε αυτό μου βγάζει τη γνωστή μπλε οθόνη,ήθελα να ρωτήσω έχοντας βγάλει μόλις το kaspersky από το laptop,θα πρέπει να εγκαταστήσω το http.sys από το site της microsoft ή να το αφήσω ως έχει;

Σημείωση: Στο laptop έχοντας το update και το kaspersky βάζοντας το καλώδιο δικτύου που πηγαίνει στο modem router μόνο τότε μου έβγαζε τη μπλε οθόνη.Όσο για το pc έκανα clear τις ρυθμίσεις στο bios και τώρα θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Μια απορία έχω όμως.Επειδή και στο laptop έχω εγκαταστήσει το kaspersky και έχω το συγκεκριμένο update και όντως και σε αυτό μου βγάζει τη γνωστή μπλε οθόνη' date='ήθελα να ρωτήσω έχοντας βγάλει μόλις το kaspersky από το laptop,θα πρέπει να εγκαταστήσω το http.sys από το site της microsoft ή να το αφήσω ως έχει;

[u']Σημείωση[/u]: Στο laptop έχοντας το update και το kaspersky βάζοντας το καλώδιο δικτύου που πηγαίνει στο modem router μόνο τότε μου έβγαζε τη μπλε οθόνη.Όσο για το pc έκανα clear τις ρυθμίσεις στο bios και τώρα θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω τα windows.

Είναι λογικό να το βγάζει μόνο τότε,αφού απ'ότι είχα διαπιστώσει το conflict γινόταν όταν το Kaspersky μετά την εκκίνηση του υπολογιστή επιχειρεί να κατεβάσει updates.Όσο για το http.sys εγώ δεν θα το ξαναέβαζα ποτέ σε μηχάνημά μου:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Επιμένων λέει μια παροιμία ΝΙΚΑ.Στο πρώτο μύνημα θυμάμαι ότι είχα αναφέρει την αλλαγή των ide καλωδίων τα οποία τα αγόρασα από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων.Τελικά έχοντας απελπιστεί βάρεσα μια κούτα που είχα κάτι παλιά εξαρτήματα.Μέσα είδα μια κάρτα επέκτασης που είχα αγοράσει με 2 καλώδια IDE.Τα δοκίμασα και voila όλα καλά.

Αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός ότι από το ίδιο μαγαζί αγόρασα ένα εκτυπωτή HP στον οποίο το cd ήταν στραβό.Εργοστασιακό λάθος βέβαια αλλά πρέπει να ελέγχουν τα προιόντα τους από τη στιγμή που αυτός ο εκτυπωτής ήταν ο τελευταίος στο ράφι,δλδ ανοιχτή η συσκευασία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Επιμένων λέει μια παροιμία ΝΙΚΑ.Στο πρώτο μύνημα θυμάμαι ότι είχα αναφέρει την αλλαγή των ide καλωδίων τα οποία τα αγόρασα από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων.Τελικά έχοντας απελπιστεί βάρεσα μια κούτα που είχα κάτι παλιά εξαρτήματα.Μέσα είδα μια κάρτα επέκτασης που είχα αγοράσει με 2 καλώδια IDE.Τα δοκίμασα και voila όλα καλά.

Αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός ότι από το ίδιο μαγαζί αγόρασα ένα εκτυπωτή HP στον οποίο το cd ήταν στραβό.Εργοστασιακό λάθος βέβαια αλλά πρέπει να ελέγχουν τα προιόντα τους από τη στιγμή που αυτός ο εκτυπωτής ήταν ο τελευταίος στο ράφι' date='δλδ ανοιχτή η συσκευασία του.[/quote']Μπράβο!Πες μας τι έγινε τελικά.Θα κάνω κι εγώ ένα format εντός των ημερών για να καθαρίσω τον υπολογιστή από όλα τα προγράμματα που πέρασα για να βρω τι πρόβλημα είχε.Που να το'ξερα ότι ήταν το μπιπ το Windows Update.Τι τράβηξα κι εγώ δεν λέγεται.Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Πάντως ενημερωτικά αντί του Kaspersky πέρασα το Nod32 που μου φάνηκε πολύ πιο ανάλαφρο:) Ελπίζω να διάβασες το post μου από πάνω που σου γράφω να μην βάλεις το http.sys:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να μην εγκαταστήσω όλα τα updates.Έχω ένα τικ,τι να κάνουμε..

Πάντως αυτή την φορά θα βάλω το bitdefender antivirus(και όχι όλη τη suite)εφόσον έχει βγει από τα καλύτερα antivirus.

Όσο για το nod32 το έχω δοκιμάσει αλλά δε μου έχει αφήσει καλή εντύπωση.Μέχρι τώρα όλα πάνε καλά.Όταν θα έρθει η στιγμή να εγκαταστήσω το antivirus και κάνω reboot ,τότε θα έρθω να γράψω -ελπίζω- την τελευταία αναφορά και περιληπτικά τη λύση του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk,βρε συ το καταλαβαίνω πολλοί το έχουν αυτό το "κολλημα" με τα updates.Θέλω να πιστεύω ότι με το bitdefender δεν θα έχεις πρόβλημα,αλλά δεν μπορώ να σε διαφωτίσω περισσότερο γιατί αυτό το update δεν είχε συμπέσει στο ίδιο σύστημα με άλλο antivirus παρά μόνο με το Kaspersky.Καλή τύχη!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...