Προς το περιεχόμενο

html και τοπικά links


Sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία σελίδα html θέλω, χρησιμοποιώντας τοπικά links (δεν ξέρω αν λέγονται anchors), να πηγαίνω πιο κάτω στη σελίδα και αυτη να κάνει scroll έως πάνω πάνω. Αυτό όμως κάποιες φορές δεν είναι εφικτό διότι η σελίδα δεν έχει αρκετό περιθώριο scroll προς τα κάτω. Έχετε κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα; Ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία σελίδα html θέλω, χρησιμοποιώντας τοπικά links (δεν ξέρω αν λέγονται anchors), να πηγαίνω πιο κάτω στη σελίδα και αυτη να κάνει scroll έως πάνω πάνω. Αυτό όμως κάποιες φορές δεν είναι εφικτό διότι η σελίδα δεν έχει αρκετό περιθώριο scroll προς τα κάτω. Έχετε κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα; Ευχαριστώ θερμά.

 

Μάλλον δεν είμαι ο μόνος που δεν σε κατάλαβε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, έχω π.χ. σε ένα σημείο της σελίδας:

<a href="#1">foo</a>

<a name="#2">bar</a>

 

Θέλω με το που πατάει ο χρήστης το πρώτο link να έρχεται στο υψηλότερο μέρος της σελίδας το "bar". Αυτό από όσο βλέπω είναι δυνατόν όταν υπάρχει αρκετό κομμάτι της σελίδας κάτω από το "bar". Πώς όμως διασφαλίζεται γενικά αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται, απ' όσο ξέρω. Αν δεν υπάρχει περιεχόμενο παρακάτω, δε μπορεί να scrollάρει άλλο ο browser.

 

Α) Δεν χρησιμοποιείς anchors που είναι κακή τεχνική γενικά και αποφεύγεται.

Β) Βάζεις στην αρχή της σελιδας καμια 10αριά <br/> και έχεις scroll :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Δεν χρησιμοποιείς anchors που είναι κακή τεχνική γενικά και αποφεύγεται.

 

Ε, πώς δε χρησιμοποιείς anchors... Όταν έκανες κλικ στο link αυτού του topic δεν είδες κάτι σαν #post1094029 στη μπάρα του browser σου; :mrgreen: Πάρα πολλά sites και σχεδόν όλα τα forums χρησιμοποιούν anchors... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα anchors είναι ο μόνος τρόπος πλοήγησης στο εσωτερικό μιας σελίδας (δηλαδή όχι στην αρχή της).

Η παρούσα σελίδα που παράγει το vBulletin έχει πάνω από 15 anchors, ώστε να μπορεί π.χ. κάποιος να δώσει link για το 10ο post χωρίς να λέει "μέτρα, το post που θέλω να σου δείξω είναι το 10ο".

 

Για scrolling πάντως αν ντε και καλά το θες ισχύει αυτό που λέει ο bandito, δηλαδή αν βάλεις π.χ. 50 <br> στο τέλος της σελίδας τότε θα scrollάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρούσα σελίδα που παράγει το vBulletin έχει πάνω από 15 anchors, ώστε να μπορεί π.χ. κάποιος να δώσει link για το 10ο post χωρίς να λέει "μέτρα, το post που θέλω να σου δείξω είναι το 10ο".

 

Αυτό πάει για μένα; Αν ναι, δε χρειαζόταν, το ήξερα ήδη... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, πώς δε χρησιμοποιείς anchors... Όταν έκανες κλικ στο link αυτού του topic δεν είδες κάτι σαν #post1094029 στη μπάρα του browser σου; :mrgreen: Πάρα πολλά sites και σχεδόν όλα τα forums χρησιμοποιούν anchors... :)

 

Αυτό τι σημαίνει;

Τα intro pages είναι κάκιστη τακτική, έχει αποδειχτεί οτι διώχνει 20% των επισκεπτών που έρχονται για πρώτη φορά, και όπου και να ψάξεις θα δείς οτι λένε οτι είναι του διαβόλου :)

 

Ε, αν δείς ποοοοοοοοοοσες σελίδες έχουν intro pages, δεν θα το πιστεύεις.

Το οτι το κάνουν όλοι, δεν σημαίνει οτι ειναι και καλό.

 

Τσέκαρε αυτο:

http://www.useit.com/alertbox/within_page_links.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... "μέτρα' date=' το post που θέλω να σου δείξω είναι το 10ο"...

[/quote']

 

Μπορεί να σε πάει μόνο σε αυτό το post.

Το να παλεύω με τον browser που αποφάσισε οτι θέλει να με πάει στο τελευταιο anchor, να το γυρνάω πίσω, και αυτο να με ξαναπηγαίνει με το στανιό, είναι μάλλον χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις. Εγώ βασικά θέλω να υλοποιήσω ένα FAQ. Στη σελίδα που θα δείχνει το FAQ σκέφτηκα πάνω-πάνω να βρίσκονται οι κατηγορίες, από κάτω από κάθε αντίστοιχη κατηγορία οι ερωτήσεις που είναι τοπικά links. Κάθε τοπικό link είναι πιο κάτω στη σελίδα όπου βρίσκεται και η απάντηση. Έχετε μήπως να μου δείξετε κάποια καλύτερη υλοποίηση;

 

Και μία γενικότερη ερώτηση, μιας και η κακή μου η τύχη έφερε στο δρόμο μου το web development. Ποιο καλό εργαλείο έχετε να μου προτείνετε για να μη γράφω χειροκίνητα html; Θέλω να είναι και php aware, δηλαδή τα στοιχεία της php να μπορούν να γίνουν εύκολα embed στον κώδικα. Επίσης, αν είναι δυνατόν να έχει έτοιμα συνηθισμένα πράγματα όπως FAQ templates κ.τλ. Είμαι ελαφρώς άσχετως με το αντικείμενο είναι η αλήθεια και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις. Εγώ βασικά θέλω να υλοποιήσω ένα FAQ. Στη σελίδα που θα δείχνει το FAQ σκέφτηκα πάνω-πάνω να βρίσκονται οι κατηγορίες' date=' από κάτω από κάθε αντίστοιχη κατηγορία οι ερωτήσεις που είναι τοπικά links. Κάθε τοπικό link είναι πιο κάτω στη σελίδα όπου βρίσκεται και η απάντηση. Έχετε μήπως να μου δείξετε κάποια καλύτερη υλοποίηση;

 

Και μία γενικότερη ερώτηση, μιας και η κακή μου η τύχη έφερε στο δρόμο μου το web development. Ποιο καλό εργαλείο έχετε να μου προτείνετε για να μη γράφω χειροκίνητα html; Θέλω να είναι και php aware, δηλαδή τα στοιχεία της php να μπορούν να γίνουν εύκολα embed στον κώδικα. Επίσης, αν είναι δυνατόν να έχει έτοιμα συνηθισμένα πράγματα όπως FAQ templates κ.τλ. Είμαι ελαφρώς άσχετως με το αντικείμενο είναι η αλήθεια και θα ήθελα τη βοήθεια σας.[/quote']

 

Linux ή Windows?

Free?

Υπάρχουν διάφορα (θα σου πουν το dreamweaver, που είναι commercial όμως), αλλα κοίτα και τα Εvrsoft First Page και Nvu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Dreamweaver είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει σε WYSIWYG για τη δημιουργία static και dynamic site (<- site και όχι απλές σελίδες). Τον χρησιμοποιώ από την έκδοση 3, εδώ και 6 χρόνια. Τα άλλα προγράμματα απλά δεν τον φτάνουν όσο καλά και αν είναι στο να επεξεργάζονται files html, php, asp κτλ. Είναι σαν να συγκρίνεις το Photoshop με το Ctrl+E του ACDSee... Το Nvu κάτι πάει να πει, το μεγάλο του ατού είναι ότι είναι open source αλλά μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε αν και είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή για Linux (υπάρχουν και εκδόσεις για Win και Mac). Μακρυά από FrontPage που δημιουργεί δικές του extensions...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...