Προς το περιεχόμενο

Γρίφοι


sato_gtd_pro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ δεν θα το έβρισκα, αλλά και το "This problem can be solved by pre-school children" είναι για να σου σπάει τα νευρα.

 

ισχύει, υπάρχει συλλογιστικό άλμα μέσα που αμφιβάλλω πως θα έκανε ποτέ 5χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

original.jpg

 

Ένα τεταρτάκι μου το έφαγε.

 

Το βρήκα, όχι πολύ γρήγορα, αλλά δεν παίζει να το βρει πεντάχρονος, ένα στα 100 παιδάκια μπορεί.

Ακόμα και που το βρήκα έχω αμφιβολίες μήπως είναι αυτή η εξήγηση που σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν είναι το θέμα η απάντηση, μπορούσε να το δίνει και αυτό το στοιχείο και να σου ζητάει γιατί είναι έτσι. Πάντως είναι καλό.

Δηλαδή σε τέτοιου τύπου γρίφους, όπως και στις ακολουθίες ας πούμε, θα μπορούσε να υπάρχουν παραπάνω τους ενός τρόπου.

 

Σε αυτό μόνο έναν τρόπο σκέφτηκα, λογικός είναι, και όμορφος άρα αυτό θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου σκεπτικό:

 

 

 

 

0000 = 4

1111 = 0

2222 = 0

3333 = 0

5555 = 0

6666 = 4

7777 = 0

9999 = 4

 

Άρα, η αξία για κάθε 0 είναι 1 όποτε εμφανίζεται σε μια τετράδα, όπως και του 6 και του 9.

Όλοι οι υπόλοιποι αριθμοί δεν τσοντάρουν στο άθροισμα.

Για το 4444 και το 8888 δεν έχουμε στοιχεία, αλλά το 4 δεν εμφανίζεται πουθενά.

Με αυτά τα δεδομένα, ο πρώτος αριθμός στη λίστα, το 8809 κάνει 6 επειδή:

 

0=1

9=1

88=4

Άρα 8=2

 

Οπότε το τελικό επειδή από τους αριθμούς με "αξία" δλδ το 0, το 6, το 8 και το 9 εμφανίζεται μόνο το 8 και η αξία του είναι 2, η λύση είναι 2 (εφ' όσον εμφανίζεται μία φορά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει, υπάρχει συλλογιστικό άλμα μέσα που αμφιβάλλω πως θα έκανε ποτέ 5χρονο.

 

Εγώ νομίζω ότι θα μπορούσε να ισχύει μια τέτοια κλίμακα... δηλαδή κάτι που ένας πεντάχρονος μπορεί να το λύσει σε 10 λεπτά ένας ενήλικας και μάλιστα ειδικός θα αργήσει να το λύσει..

 

Ισχύει και με τις μαϊμούδες (εκπαιδευμένες) όταν κάνουν προπαίδεια την λύνουν πολύ πιο γρήγορα από ανθρώπους..

 

Αυτό νομίζω ότι οφείλεται στις επιπλέον γνώσεις που προσλαμβάνουμε φιλτράρουμε δηλαδή το πρόβλημα πρώτα μέσα από ό,τι ξέρουμε και έχει νόημα να συσχετίζεται με το πρόβλημα...

 

μετά περιμένουμε (για να μην μας είναι προφανής η λύση) ότι θα έχει κάποιο "γύρισμα" η κάποιο δύσκολο σημείο/παγίδα σπαταλάμε κιαλλο χρόνο για να αποκλείσουμε και αυτό το γεγονός.. μετά επαληθεύουμε το αποτέλεσμα κτλ..

 

ένα παιδί που δεν ξέρει από μαθηματικές θεωρίες και τύπους και "συνηθισμένους" τρόπους σκέψεις/επίλυσης κτλ

 

θα τα δει σαν φωτογραφία όλα αυτά και με καθαρό μυαλό θα προσπαθήσει να βρει τι "ταιριάζει" και τι δεν "ταιριάζει" πχ θα δει ότι οι τετράδες που έχουν ίδιο αριθμό είτε είναι ίσες με 4 είτε είναι ίσες με 0...

 

και πως αυτές που δεν έχουν τετράδες με ίσο αριθμό βγάζουν αποτελέσματα "τυχαία"

 

οποτε για αυτες θα συνδυάσει απευθείας ότι όταν ένα από τα "Τα πολλά ίδια που κάνουν μηδέν" είναι μέσα στην τετράδα δεν μετράει..

 

και όταν ένα από τα πολλά τα ίδια που είναι ισα με 4 είναι μέσα στην ομάδα τότε τι?

 

Εδώ ίσως διχαστεί η θα θεωρήσει ότι τότε θα μετράει για 4 (δεν θα έχει κάνει διαίρεση δηλαδή) η ότι είναι ισα με 1 .. αυτό αν προσπαθήσει να δει τι γίνετε με τα αποτελέσματα που ήδη υπάρχουν πιστεύω ότι θα μπορούσε να το βρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εικονα

 

Ένα τεταρτάκι μου το έφαγε.

 

 

2

 

 

Μαλακα τρελή φλασία στα 10 δευτερόλεπτα σε φάση δεν παίζει ναι είναι αυτό. Αλλα ηταν. Αν αρχισα να ψαχνω αλλους τροπους, δεν θα το βρισκα ποτέ πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή λύση!

 

 

Τους αριθμούς τους βλέπεις ως σχήματα. Η αντιστοιχία κάθε αριθμού βρίσκεται με το πόσα κυκλάκια έχει κάθε αριθμός.

Άρα 1->0, 2->0, 3->0, 4->0, 5->0, 6->1, 7->0, 8->2, 9->1.

Άρα 2851=2, ενώ 2886=5 κτλ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η περιγραφή είναι παραπλανητική κάπως, ναι, πιθανόν ένα παιδάκι προσχολικής ηλικίας να το λύσει σε 5 λεπτά αν του εξηγήσει κάποιος τι πρέπει να κάνει για να το λύσει.

 

Και αν ξέρει να μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...