Προς το περιεχόμενο

Διαφορά οπτικής webpage απο firefox-explorer


UnderDoG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε μια webpage που φτιάχνω εχω ενα μικρό αλλα σημαντικό πρόβλημα.

 

Χρησιμοποιώ το dreamweaver 8 και ό.τι δουλειά κάνω την κάνω preview με τον firefox που έχω και default :P

 

Το πρόβλημα ειναι οτι ενώ την ώρα που σχεδιάζω βλέπω κάποιες παρατυπίες τις οποίες παραδόξως στο firefox δεν φαίνονται ενω στον internet explorer φαίνονται.

 

Ειναι λίγο βλακεία το ξέρω.

 

Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω εγώ τουλάχιστον, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια άλλη λύση από το να αλλάξεις την σχεδίαση του κομματιού που σου παρουσιάζει πρόβλημα. Τέτοιου είδους "ασυμβατότητες" είναι γνωστές ίσως και αναπόφευκτες θα έλεγα, και δυστυχώς η μόνη λύση είναι να θυσιάσεις κάτι στην σχεδίαση σου, ώστε αυτό που κάνεις να δουλεύει σωστά και στους δυο browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμάζεις τη σελίδα που φτιάχνεις σε IE, Firefox αλλα και σε Opera, προβληματάκια υπάρχουν και με τους 3 και μόνο με δοκιμές και αλλαγές θυα ειναι ΟΚ σε όλους τους browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε μια webpage που φτιάχνω εχω ενα μικρό αλλα σημαντικό πρόβλημα.

 

Χρησιμοποιώ το dreamweaver 8 και ό.τι δουλειά κάνω την κάνω preview με τον firefox που έχω και default :P

 

Το πρόβλημα ειναι οτι ενώ την ώρα που σχεδιάζω βλέπω κάποιες παρατυπίες τις οποίες παραδόξως στο firefox δεν φαίνονται ενω στον internet explorer φαίνονται.

 

Ειναι λίγο βλακεία το ξέρω.

 

Τι να κάνω?

 

To css κάνει validate?

Ο FF κάνει πολλές διορθώσεις απο μόνος του, που ο expolorer δεν τις κάνει.

Τι mode είναι η σελίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω εγώ τουλάχιστον, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια άλλη λύση από το να αλλάξεις την σχεδίαση του κομματιού που σου παρουσιάζει πρόβλημα. Τέτοιου είδους "ασυμβατότητες" είναι γνωστές ίσως και αναπόφευκτες θα έλεγα, και δυστυχώς η μόνη λύση είναι να θυσιάσεις κάτι στην σχεδίαση σου, ώστε αυτό που κάνεις να δουλεύει σωστά και στους δυο browsers.

 

Έσχατη, έσχατη λυση. Τις περισσότερες φορές κάποιο hack θα κάνει την δουλειά (μέχρι και διαφορετικο css, ανα browser).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έδωσαν απαντήσεις πιστεύω πάντως οτι κάτι πρέπει να υπάρχει να διορθώνονται κι αυτα.

 

bandito πως κάνω css validation και πώς θα ξέρω τι mode ειναι η σελίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...