Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια:Linux και DSL


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α βάλεις το router, θα έχεις ίντερνετ χωρίς να κάνεις τίποτα.

Θα συνδέσεις το καλωδιάκι στην ethernet θύρα σου, και θα κάνεις την πρώτη βόλτα σου στο internet από Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mix@lis. Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στον κόσμο του πιγκουίνου. Είναι πολύ λογικό οι οδηγίες που αναφέρονται στο link της Hellug να σε αποθαρύνουν. Προέρχονται από ΠΟΛΥ έμπειρο οχι απλά Linux-ά αλλά καλό γνώστη Η/Υ.

Συμβουλή #1 : Εαν σκοπευεις να μείνεις στον χώρο, ΠΡΕΠΕΙ να προσαρμόσεις τις αγορές hardware που κάνεις απο εδώ και στο εξής στο Linux. Στα Win (υποτίθεται πως) δουλεύουν όλα έτσι και αλλιώς. Εγώ πχ έχω πάρα πολλά κομμάτια (Zip, TV Cards, PCI adapters, κτλ) και δουλευουν ΟΛΑ κανονικά.

Συμβουλή #2 : ΟΠΟΙΟ router και να πάρεις είναι ΟΚ. Αλλά πάρε κανένα της προκοπής

Εγώ πήρα το US Robotics 9108 με 100 € αλλά εαν δεν θέλεις wireless το 9107 με 60 €

(αν θυμάμαι καλά) είναι άψογο. Μετα με μια απλή κάρτα δικτύου (~8 €) θα είσαι ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

angelheart.gr σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!Εξαλλου το λινουξ για αυτο το εβαλα για να μαθω κατι διαφορετικο απο τα windows...αλλα για να λεμε και την μαυρη αληθεια μολις ειδα τι πρεπει να κανω για να εχω μονο ιντερνετ τρομοκρατηθηκα αρκετα....ισως παρω το ρουτερακι που μου προτεινες για να κανω την δουλεια μου...Βεβαια αργοτερα μπορει να προσπαθησω να βαλω το μοντεμ usb και ισως τα καταφερω...!!!(Λεμε τωρα....)!!!!!

 

Παντως ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς έχει βελτιωθεί πολύ το Linux σε σχέση με 4-5 έτη πριν. Πάντως πάρα πολλά winmodem και usb routers δεν παίζουνε σε Linux. Καλύτερα πάρε ένα ethernet routerάκι όπως σου προτείνανε και οι άλλοι φίλοι, είναι πολύ απλό να το σετάρεις και παίζει ακριβώς το ίδιο και σε windows και σε linux. Πάντως μην απελπίζεσαι, ίσως το ψάξεις λίγο παραπάνω αλλά αξίζει τον κόπο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mix@lis : ΟΛΑ είναι θέμα επιλογών στη ζωή (πολυ βαθυστόχαστο μου φάνηκε αυτό). Όταν αγόρασα το hardware μου το ΕΠΕΛΕΞΑ με βάση την συμβατότητά του με το linux. Μέτρησε βέβαια και το οικονομικό, αλλά ήταν το δεύτερο κριτήριο. Έτσι μπορώ και ΕΠΙΛΕΓΩ να τρέχω ΜΟΝΟ LINUX. Περίπου 2 χρόνια τώρα (με μια διακοπή ~2 μηνών). Αύριο όταν θα βγεί το Windows Vista ίσως τα χρησημοποιήσω, αλλά θα ΜΠΟΡΩ να διαλέξω. Εσυ θα μπορείς ; Ή θα επιλέξεις ανάμεσα σε WinXP ή Vista ;

 

Αυτά

Σίμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Γηρυονης:Μαλλον παω για ρουτερακι αλλα προς το παρον no money...αρα μετα το πασχα....

@angelheart.gr:Δεν νομιζω οτι θα βαλω ποτε vista.....κατα την αποψη μου δεν υπαρχει καποιος σημαντικος λογος για να τα εγκαταστησω!Γιατι;για να εχω τρισδιαστατο γραφικο περιβαλλον και να μου τρωει μνημη πολυ περισσοτερη απο οπο σο μου τρωνε τωρα τα xp??:)

 

Παντως σας ευχαριστω ολους που προσφερθηκατε να με βοηθησετε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista δεν θα φορεθουν πολυ οταν βγουν.Δεν εχουν μεγαλες διαφορες με τα xp.Θα περασει καιρος μεχρι να μπουν στη ζωη μας.Αγοραστε hardware αφοβα γιατι οταν το μεγαλυτερο ποσοστο εχει vista ολα τα hardware που εχουμε τωρα θα εχουν παλιωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι έχει γίνει ΚΑΘΟΛΟΥ αντιλιπτό το πνεύμα της καταχωρήσεως #20. Τουλάχιστο αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ.

@ mix@lis : Όταν θα έρθει η ώρα θα τα βάλεις και θα τα παραβάλεις.. Μπορεί όχι αμέσως, αλλά όταν το 80% γύρω σου θα τα έχουν βάλει θα το κάνεις και εσύ. ΔΕΝ θα έχεις επιλογή. Μέχρι τώρα τουλάχιστο ΠΑΝΤΑ αυτό συμβαίνει.( Φυσικά είναι δυνατόν να χρησιμοποιείς ακόμη Win95 πχ (ή dos) αλλά το πιθανότερο είναι οτι το XP χρησιμοποιείς, ενώ πρίν απο αυτά ήσουν στα win9x.)

 

@isle : Συμφωνώ οτι μέχρι που να βγεί το Vista θα έχει παλιώσει το hardware μας. Έτσι ακριβώς είναι. Αυτό ΔΕΝ μας εμποδίζει όμως να αγοράζουμε Linux compatible hardware

 

Να είστε καλά όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angelheart, εισαι πολυ σωστος, αλλα δεν χρειαζεται ψαξιμο πια για να αγορασεις linux compatible hardware.Ολο το διασημο hardware εχει linux drivers, ειτε απο την ιδια την εταιρια ειτε απο κανεναν εξυπνο που εφτιαξε driver επειδη αγορασε το hardware και δεν εβρισκε driver.

Απλα το θεμα ειναι να αγορασεις κατι που θα το εχουν πολλοι, κατι που θα υπαρχουν κι αλλοι χρηστες linux που θα ζητανε driver για αυτο.

Εγω πχ οταν αγορασα τον υπολογιστη με τα windowsακια(τωρα το οτι πληρωσα για αυτα ας το αφησουμε;)) δεν κοιταξα για hardware που να τρεχει σε linux, αλλα μετα βολευτηκα μια χαρα εκτος απο οτι επρεπε να κοιταξω την καρτα δικτυου, την καρτα ηχου και την καρτα γραφικων.Κατα τα αλλα ομως τωρα ειμαι μια χαρα και εχω και τα βρωμοwindows αμα τα χρειαστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Isle:Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να αποκαλεις τα windows βρωμοwindos...αυτο μου φαινεται πολυ αλλαζονικο και πολυ απαξιωτικο!Ενταξει,ΔΕΝ ΛΕΩ οτι ειναι και το πιο αξιοπρεπες λειτουργικο του κοσμου η οτι τα unixοειδη λειτουργικα δεν ειναι σαφως καλυτερα και πιο σταθερα απο τα windows,αλλα ας μην τα αποκαλουμε βρωμοwindows,κωλοwindows,παλιοwindows και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις....!!!Και στο κατω κατω με τα windows μπηκαμε στον χωρο της πληροφορικης και των υπολογιστων και μαθαμε καποια πραγματα γυρω απο αυτα!!!Κι μην ξεχνας οτι και τα windows τα χρειαζομαστε!Αλλωστε και εσυ ειπες οτι εχεις και τα windows γιατι μπορει να τα χρειαστεις καποια φορα!!

Αυτα απο μενα εντελως φιλικα!Να'σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναρρωτιέμαι πως στο καλό θα σχεδιάσω ένα γραφικό για μια ιστοσελίδα,μετά πως θα σχεδιάσω ένα flash animation, και πως γενικότερα θα κάνω τη δουλειά του γραφίστα σε linux περιβάλλον.

Μάλλον θα έχω το Linux για όλα τα άλλα και όταν πρόκειται για τέτοια δουλειά, θα το γυρίζω σε windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mix@lis : συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου (καταχώρηση #25).

 

@isle : Όντως είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα στο hardware σήμερα. Ίσως και 60% να υποστηρίζεται. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις (πχ ATI). Επίσης υπάρχουν και τα LiveCDs (πχ Knoppix, Kanotix) με τα οποία ο έλεγχος συμβατότητας είναι πανεύκολος. Θέλει απλά λίγη προσοχή.( Παραδειγμα : Ποιά κάρτα δικτύου να αγοράσει ο φίλος μας ο mix@lis ;)

 

@ALR : μήπως θα ήταν ποιό σωστό να ανοίξεις ενα καινούριο topic, ώστε άλλοι insomniacs, με περισσότερες γνώσεις επι του θέματος, ενδεχομένως να απαντήσουν ; Δεν νομίζω οτι εδώ θα δεί την ερώτησή σου πολύς κόσμος.

 

Να είστε όλοι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...