Προς το περιεχόμενο

ρύθμιση για php + mysql για κατασκευή forum


gremlin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το συγκεκριμένο ποστ το έκανα και στον τομέα του linux αλλα το βάζω και εδώ γιατι πολλοί χρήστες που ενδεχομένως μπορούν να με βοηθήσουν δεν κοιτάνε και τις 2 θεματικές ενότητας.

 

λοιπον αρχικά να πω οτι ξεκίνησα να φτιάξω ένα φορουμ σε fedora core 5. Eιπα να δοκιμασω να εγκαταστησω το phpBB. έκανα όσα έλεγαν οι οδηγίες και πατώντας το κουμπί "εγκατάσταση" μου έβγαλε ένα μυνημα που έλεγε οτι η php μου δεν ειναι ρυθμισμένη να υποστηρίζει την mysql...μετά προσπάθησα να βάλω το punBB αλλά εμφανίστηκe πάλι ίδιας ουσίας μύνημα. να σημειώσω πως η mysql τρέχει κανονικά με έτοιμη βάση για το φόρουμ και συγκεκριμένο χρήστη για την διαχείρισή της.

 

έψαξα στο ιντερνετ για το τι συμβαίνει και διάβασα σε διάφορες σελίδες ότι οντως το php εγκαθίσταται πλέον default χωρίς να ρυθμίζεται για να δουλεύει μαζι με το mysql και βρήκα διάφορες οδηγίες για να το αλλάξω αυτό, οι οποίες όμως ήταν είτε δυσνόητες είτε δύσκολες στα βήματά τους (ειδικά για έναν νέο χρήστη λίνουξ σαν εμένα).

 

μπορείτε σας παρακαλώ με απλά βήματα να μου πείτε πως θα κάνω αυτή την ρύθμιση??

αν σας ενδιαφέρουν οι εκδόσεις που έχω:

[root@Server ~]# rpm -q php

php-5.1.2-5

[root@Server ~]# rpm -q mysql

mysql-5.0.18-2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...