Προς το περιεχόμενο

Μπορεί κάποιος να κάνει ένα πείραμα;


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επειδή θα τρελαθώ θέλω να κάνετε ένα πείραμα και να μου πείτε πως φαίνεται η πρώτη σελίδα της Insomnia στον Safari. Στους τίτλους νέων τα Ελληνικά και τα Αγγλικά εμφανίζονται με το ίδιο Font; Αν ναι ποιο; Για να δείτε πιο κάντε copy και paste στο Textedit μια επικεφαλίδα και ανοίξτε το Font Selection Dialog. Μόλις κάνετε κλικ σε Ελληνική λέξη ποιό font επιλέγεται και ποιο όταν κάνετε κλικ σε Αγγλική;

 

 

Δεύτερο πείραμα:

 

Στο font book αν κάνετε διπλό κλικ στην Helvetica στην Genova και στην Lucida Grande εμφανίζεται ένα preview με κάποια γράμματα σε ένα παράθυρο. Τα γράμματα αυτά είναι Ελληνικά ή Αγγλικά;

 

Σε όσες είναι Ελληνικά (από αυτές τις 3) μπορείτε να μου τις στείλετε στο snolly AT mac DOT com;

 

Δεν έχω κοιμηθεί όλο το βράδυ με τη μ.λ.κία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τίτλοι εμφανίζονται με γραμματοσειρά verdana (Ελληνικά και Αγγλικά)

 

Οι γραμματοσειρές μέσα στο Fontbook εμφανίζουν τους λατινικούς χαρακτήρες, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για ελληνικά κείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τίτλοι εμφανίζονται με γραμματοσειρά verdana (Ελληνικά και Αγγλικά)

 

Οι γραμματοσειρές μέσα στο Fontbook εμφανίζουν τους λατινικούς χαρακτήρες' date=' αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για ελληνικά κείμενα.[/quote']

 

μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις την Verdana.dfont στο snolly AT mac DOT com ;

 

επίσης μέσα στο forum οι τίτλοι των threads με τι font εμφανίζονται (Ελληνικά και Αγγλικα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έστειλα τη γραμματοσειρά.

 

Ολα σε verdana εμφανίζονται' date=' ακόμα και στους τίτλους (ελληνικά - αγγλικα)[/quote']

 

Το πήρα σε ευχαριστώ πολύ, θα πάω σπίτι να δοκιμάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψε!

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Αν είσαι σε broadband σύνδεση μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις τις

 

Arial

Genova

Monaco

Times

 

αν δε σου κάνει κόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...