Προς το περιεχόμενο

Disc Error Occured


antreaslam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μια εβδομαδα αγορασα για φιλο που μενει επαρχια, celeron 2,8G, 512 μνημη, κ motherboard|(δε θυμαμαι τωρα ποια ηταν) me 128k καρτα γραφικων ενσωματωμενη απο πλαισιο.

Τον συνεδεσε ενας φίλος που ξερει απο hardware, του περασαμε κ προγραμματα κ του τον στειλαμε.

Το προβλημα ειναι οτι ειναι ασχετος,και δεν ξερω τι του εκανε,κ ενω το pc λειτουργουσε μια χαρα για μια εβδομαδα,χθες του εβγαλε :DISC ERROR OCCURED, PRESS ALT+CTR+DEL TO RESTART.

Προσπάθησα να τον βαλω (τηλεφωνικα) σε safe mode,για να ον γυρισω σε προηγουμενο restore point,αλλα αντι να μπει σε safe mode,του βγαζει οθονη να επιλεξει boot device (επιλογες 1)floppy 2) σκληρος δισκος 3)dvd rw). Οποια επιλογη κ να δωσει, παλι το μηνυμα στην μπλε οθονη, disc error occured.

Μου εδωσαν μια συμβουλη,να περασω το cd των windows, kai recovery console. Όμως,επειδη το cd to εχω εδω, κανεις αλλος καποια σκεψη? οποιος δεησει να βοηθησει,ας σκεφτει οτι εχει να κανει με καποιον (εμενα δηλαδη),που δε σκαμπαζει πολλα...

Σημειωση: δεν εχει κολλησει τιποτα απο νετ,γιατι δεν εχει μοντεμ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μαλλον παταει το f8 σε λαθος στιγμη.ASUS ειναι η motherboard??Οταν το παταω πριν την ωρα του μου βγαζει ενα boot menu απο την motherboard.Δοκιμασε να το πατησετε λιγο ποιο μετα το κουμπι.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη δικη μου motherboard, το παταω απο τη στιγμη που ανοιγει το pc, (press del to enter setup klp_), k περναει αλλες 2 οθονες,και μετα με βαζει στην επιλογη για safe mode , γιαυτο του ειχα πει να κανει το ιδιο!

ναι , asus εχει, αλλα οταν του βγαζει το μηνυμα αν θελει να πατησει f8 ,κ το παταει, δεν του κανει τιποτα απολυτως.

Σε ευχαριστω πολυ παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το ακούω, μάλλον δεν βλέπει, ή δεν μπορεί να bootάρει από τον σκληρό. Νομίζω οτι το καλύτερο θα ήταν βάλετε κάποιο φίλο να κοιτάξει το hardware μέρος, μήπως κάποιο καλωδιάκι ή βύσμα κουνήθηκε.

 

Όπως και να 'χει, είναι μια ιδέα!

 

Φιλικά Skull

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, ξεχασα!!! πασα ιδεα για το τσεκ που θα κανουμε,δεκτη (να τις μαζεψω ολες μαζι, να μην τρεχουμε το παλικαρι 10 φορες)!!!! και παλι thanks!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα κ απο το πλαισιο,κ οι τεχνικοι του μου ειπαν οτι κατα 90% ειναι χαλασμενος ο σκληρος, κ οτι δε γλυτωνω το φορματ,κατι που σημαινει φυσικα οτι δε θα καταφερω να σωσω τα αρχεια (διπλωματικη που εχει αρχισει να κανει δηλαδη το παιδι)!Φταιμε τωρα να παμε να "ξεχεσ...με" το πλαισιο?? σημερα θα κανω τις δοκιμες που μου ειπατε πριν να καταληξω σε φορματ,μπας κ σωσω τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα, πριν κάνεις οτιδήποτε, βάλε τον σκληρό σε 1 άλλο PC και δες αν τον βλέπει και αν μπορείς να "τραβήξεις" τα αρχεία που θέλεις να σώσεις.

 

Μετά, αν δείς οτι κάνει πάλι νερά στον Η/Υ του φίλου σου, τσέκαρε αν παίζει κάνα patch η τίποτα για την μητρική μήπως το πρόβλημα είναι εκεί.

 

Τέλος, αν δεν βγάλεις άκρη με αυτά, δοκίμασε να επισκευάσεις την εγκατάσταση των windows, χωρίς να κάνεις Φορμάτ.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα προς πληροφορηση: τα καλωδια ηταν οκ, προγραμμα που σωζει αρχεια μας εσωσε οτι θελαμε,αλλα εβρισκε συνεχως λαθη,καναμε φορματ στο σκληρο, κ οταν πηγαμε να ξαναεγκαταστησουμε τα windows μας ελεγε οτι ο σκληρος ειναι ειτε γεματος ειτε κατεστραμενος, τρεξαμε ενα προγραμμα ελεγχου του σκληρου που επισης μιλουσε για critical λαθη, που σημαινει λαθη που δε φτιαχνονται,και το ιδιο εκανε κ οταν μεσα απο dos kaname checkdisk k scandisk

οπως καταλαβατε,φαγαμε ολη μας την ημερα,αλλα τελος παντων, το τελικο συμπερασμα ειναι οτι κατα 99%ο σκληρος ειναι χαλασμενος. θα παει αυριο στο πλαισιο να δουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε antreaslam, αν ο δίσκος έχει εγγύηση, σε συμφέρει πολύ απλά να τον γυρίσεις πίσω και να στον αντικαταστήσουν. Έχω επίσης την εντύπωση, οτι για 10 μέρες μετά την αγορά, είναι υποχρεωμένοι να στον αντικαταστήσουνε άμεσα, no questions asked. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό, αν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει και μας.

 

Τώρα στην περίπτωση που δεν έχει εγγύηση ο σκληρός, μπορείς να δοκιμάσεις το HDD REGENERATOR, μια μάλλον εξυπηρετική εφαρμογή, η οποία επιδιορθώνει τα bad sectors του σκληρού, όταν οφείλονται σε εσφαλμένο μαγνητικό προσανατολισμό του μέσου.

 

Ελπίζω να βγάλεις άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεσα στην εγγυηση, οποτε σημερα θα τον παω πλαισιο να τον δουν. Η εφαρμογη που μου εδωσες θα μου χρησιμευσει αν μου αρχισουν τις μπουρδες στο πλαισιο! οσο για τις πρωτες 10 ημερες,δυστυχως εχουν περασει!!

ευχαριστω πολυ,μολις μαθω τι εγινε απο το πλαισιο,θα ενημερωσω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ,εβγαλα ακρη. μετα απο ολα οσα ειπα,τον πηγαμε στο πλαισιο,και φυσικα δεχτηκαν οτι ειναι χαλασμενος κ μας εδωσαν πισω καινουργιο!!!! thanks skullman!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το disc error σε ASUS το είχα πετύχει κι εγώ, αλλά δεν θυμάμαι μάρκα δίσκου που είχε χρησιμοποιηθεί. Το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας τη λειτουργία του SATA controller από IDE compatibility mode σε AHCI. Μετά μία επανεγκατάσταση windows με F6 για SATA drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...