Προς το περιεχόμενο

Mambo - Joomla και υπάρχον site Ηtml


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω σε ένα υπάρχον site .gr OTENET να δοκιμάσω και μια εφαρμογή mambo - joomla.Όμως θέλω να δοκιμάσω δημιουργώντας ένα directory xxx.gr/test και να τεστάρω εκεί το script.Είναι αυτό εφικτό? ΤΙ ακριβώς πρέπει να κάνω για να μην επηρεαστεί το υπόλοιπο site αλλά και να δοκιμάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπες κι εσυ εγκατεστησε το σε ενα καινουριο directory, δημιουργησε μια ανεξαρτητη βαση δεδομενων και θα εισαι ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν του πεις εσύ να κάνει redirect δεν πρόκειται να κάνει τίποτα μόνο του.

Απλά πρόσεξε να μην κάνεις απολύτως τίποτα στο αρχικό σου directory, αλλά ότι κάνεις να είναι από το test και έπειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά μην πειράξεις με τίποτα την αρχική σου βάση!!! σου μιλάει ένας παθών που ένα ολόκληρο βράδυ προσπαθούσα να "επαναφέρω" την βάση που κατα λάθος είχα πειράξει (1000 χρήστες ήταν αυτοί, αν τους έχανα κάηκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να μην πειράξω την βάση την υπάρχουσα?

εγω σκέφτομαι ναι ειναι σε τέτοια διάταξη τα files στον ftp server:

<products>

<files>

<1>

<2>

<3>

<test>

index.html

new.html

e-mail.html

synergates.html

 

 

to mambo ή joomla σκέφτομαι να το έχω τοποθετήσει μέσα στο

<test> directory ώστε να δημιουργήσω εκεί κάτι καινούργιο που σκέπτομαι να προσθέσω.Δεν θα επηρεαστεί τιποτα άλλο έτσι?

 

Sorry που επανέρχομαι αλλά δεν το διακινδυνευω να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να εγκαταστήσεις το Joomla πρέπει να έχεις και μια βάση MySql. Αυτό που σου λένε τοι προηγούμενοι είναι να μην πειράξεις την ήδη υπάρχουσα βάση (αν έχεις) και να χρησιμοποιήσεις μια νέα για το Joomla.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...