Προς το περιεχόμενο

SpeedTouch 530i : Port Forwarding for online gaming


s0l1D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας..

Εχω το SpeedTouch 530i και θα ηθελα να μαθω πως κανει κανεις Port Forwarding στο modem αυτο.

 

Εχω ADSL 1024 Otenet και ενω εχω download rate > 110kb/s στα online games εχω υψηλο ping(50+ και σε μερικους servers ακομα και 70+)..To online game που παιζω ειναι το Counterstrike και συμφωνα με την http://www.portforward.com/cports.htm πρεπει να ανοιξω τις εξης ports :

 

TCP/ip : 27020-27039 και UDP : 1200,27000-27015

 

Επειδη δεν ξερω την διαδικασια για port forwarding στο Speedlink 530 μου,θα ηθελα βοηθεια επι του θεματος απο καποιον και αν γινεται σε μορφη Manual-Step-by-Step

 

Ευχαριστω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Speedtouch για να γίνει αυτό, πάμε Advanced, και κάνουμε κλικ στο IP Adresses.

Δημιουργούμε μία νέα σύνδεση παρόμοια με την σύνδεση:

eth_0 <> 10.0.0.138/24 <> User <> None

 

και αντί για 10.0.0.138 βάζουμε την IP που θέλουμε να έχει το router.

(Για να δούμε τις ρυθμίσεις της παραπάνω σύνδεσης πατάμε το βελάκι "play" δίπλα απο το eth_0)

Έστω οτι βάλαμε 192.45.55.65 αντί για 10.0.0.138

Τώρα στον browser που έχουμε ανοιχτό γράφουμε 192.45.55.65 και πατάμε enter.

Έτσι συνδεόμαστε ξανά με την σελίδα ρυθμίσεων του router.

Πάμε ξανά Advanced, IP Adresses και ΣΒΗΝΟΥΜΕ την καταχώριση eth_0 <> 10.0.0.138/24

 

Σ' αυτό το σημείο αν έχουμε βάλει αυτόματη απόδωση ΙΡ στους υπολογιστές του δικτύου ο υπολογιστής μας (και όλοι οι υπολογιστές στο δίκτυο) θα αλλάξει ΙΡ και ρυθμίσεις, και όλα θα δουλέψουν κανονικά με νέες εσωτερικές ΙΡ.

Αν όμως έχουμε βάλει "καρφωτές" ΙΡ τότε θα πρέπει σ' αυτό το σημείο να τις αλλάξουμε χειροκίνητα....

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το να αλλάξετε την εξ ορισμού ΙΡ του router είναι κάτι που το κάνετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ΔΙΚΗ ΣΑΣ ευθήνη... Τυχόν λάθη κατά την αλλαγή της IP μπορεί να κάνουν το router απροσπέλαστο απο τον υπολογιστή σας και να χρειαστεί Hardware RESET... ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ευθήνη αν κάτι πάει στραβά, ή αν παρέλειψα / δεν εξήγησα καλά κάτι για την όλη διαδικασία....

 

Όπως και αν έχει, καλό είναι ΠΡΙΝ απο οποιαδήποτε αλλαγή να κρατήσετε ένα backup των ρυθμίσεων του router. Για να το κάνετε αυτό πηγαίνεται Advanced, System, και κάντε κλικ στο link "Backup"

 

Σώστε το αρχείο κάπου στο σκληρό σας δίσκο, ώστε αν κάτι κάνετε στραβά και δεν ξέρετε πως να το διορθώσετε, να επαναφέρετε τις ρυθμίσεις του router...

 

Επίσης, καλό είναι πριν απο μια τέτοια απόπειρα να διαβάσετε το manual και να καταλάβετε πως γίνεται το Hardware Reset σε περίπτωση που τα κάνετε τελείως "σαλάτα"...

 

 

To έκανα copy & paste από άλλο site και ελπίζω να σε βοήθησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amdakis auto pou egrapses den einai pos na ginei port forward alla pos na allaxeis tin lan ip.sol1d pos legesai esi pigene http://www.portforward.com kai stous routers tha breis to router sou kai sou leei pos na kaneis port forward.apla esi tha baleis tis anistixes thires.pantos kai na tis anixeis ta megala ping den ta kovo na mionontai alla anixe ta gia kalitera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...