Προς το περιεχόμενο

Web design απορία! - επανάληψη


spileon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

**Συγγνώμη που επναλαμβάνω το θέμα, αλλά τώρα διαπίστωσα ότι έπρεπε να το είχα στείλει εδω!

 

Καλημέρα,

 

στήνω ενα web site και θέλω όλες οι υποσελίδες να έχουν ένα στεθερο περίγραμμα ( να παραμένουν σε όλες τις υποσελίδες σταθερα αριστερα τα menu κτλ κτλ ). Νομίζω ότι γίνεται και διαφορετικά από το να γράφω σε όλες τις υποσελίδες ξανα και ξανα τον ίδιο κώδικα. Ξέρει κάποιος με ποια εντολή γίνεται;

 

Ευχαριστω!

 

ΥΓ Κάποιο πιο ελαφρύ πρόγραμμα από το dreamweaver υπάρχει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)An douleueis php tote ftiakse ena arxeio px menu.php kai se ka8e selida pou 8es kane

><? include("directory/menu.php");?>

opou directory to path pou 8a einai to menu.php

 

2) An pali douleueis me php tote sthn index perioxh se ka8e menou 8a exeis san link gia to 1o link tou menu px to index.php?id=1 kai mesa ston kwdika sou ekei pou 8es na emfanizontai ta periexomena twn link sou 8a exeis ton ekshs kwdika:

>
$id=$_GET["id"];

switch ($id)
{
  
  case("1"):
     include("periexomena_link1.php");
  break;

  case("2"):
     include("periexomena_link2.php");
  break;

}

klp klp...

 

3) An xrhsimopoieis html xrhsimopoihse frame kai afou douleueis dreamweaver 8a pas insert -> html -> frames

 

Den mporw na sou dwsw alles plhrofories giati eimai sthn douleia opote katalabaineis..

 

Kalh epityxia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
3) An xrhsimopoieis html xrhsimopoihse frame kai afou douleueis dreamweaver 8a pas insert -> html -> frames

 

Den mporw na sou dwsw alles plhrofories giati eimai sthn douleia opote katalabaineis..

Μην κάνεις το λάθος να βάλεις frames. Εϊναι καταστροφή για τα searh engines. Κάνε το πρώτο που πρότεινς ο φίλος μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο server δεν υποστηρίζει όμως PHP μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με SSI (Server Side Includes). Η συντριπτική πλειοψηφία των server υποστηρίζουν το πρότυπο. Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ για μια πρώτη γεύση περί τίνος πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...