Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να αλλάξω τα paths των default folders στο OS X;


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάθε user μέσα στο φάκελο του έχει τα movies, pictures, music, movies folders. Πως μπορώ να τα έχω σε κάποιον άλλο δίσκο αλλά να κάνω το OS X να αντιλαμβάνεται πως η θέση τους είναι κάπου αλλού και όποιο application θέλει να σώσει κάτι πχ στο pictures folder να βρίσκει το νέο custom path που έχω ορίσει εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μουσικη γινεται...αλλου εχεις τα κομματια ενω στο music εχεις μονο το library,στο iphoto,πηγαινε στα preferences-advanced και ξετσεκαρε το copy files...βγες.Τωρα ασ υποθεσουμε πως εχεις φωτο στο desktop .Πας στο iphoto,file -import to library.Τωρα σου κανει import alias και οχι ολοκληρη τη φωτο.Να καταργησεις τελειως το Pictures δεν μπορεις νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνωρίζω όλα αυτά, εγώ ψάχνω κάτι όπως το δεξί κλικ - properties στο My Documents των Windows που αλλάζεις το path μια για πάντα και το OS έχει ως φάκελο My Documents τον καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις απλά ένα symbolic link προς τη νέα θέση;

 

μπορείς να μου ο εξηγήσεις αυτό; δε γνωρίζω πως κάνω κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι έχεις έναν κατάλογο ή αρχείο (το ίδιο κάνει) /kati/katiallo. Αν δώσεις ln -s /kati/katiallo /katineo τότε στο filesystem δημιουργείται ένας «σύνδεσμος», που λέει ότι το /katineo απλά δείχνει στο /kati/katiallo. Κάθε πρόγραμμα που προσπελαύνει το /katineo απλά θα «βλέπει» τα δεδομένα που υπάρχουν στο /kati/katiallo. Με άλλα λόγια, αν εσύ θες να βάλεις τη μουσική σου στο /Volumes/Audio ή κάτι τέτοιο, τότε θα δώσεις

ln -s /Volumes/Audio /Users/Snollygoster/Music ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...