Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση μονάδας DVD σε Toshiba Satellite A30


lakaski

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εδώ και 2 χρόνια έναν Toshiba Satellite A30-303 (χρησιμοποιώ λειτουργικό WinXP Pro και software Nero 7). Τελευταία μου παρουσιάζει προβλήματα και δεν γράφει σε DVD ενώ σε CD γράφει κανονικά. Έχω προσπαθήσει ως τώρα με διαγραφή και της μονάδας από το Device Manager των Windows και έπειτα αυτόματη αναγνώριση της μονάδας από το σύστημα εκ νέου, εγκατάσταση του νεότερου firmware, αλλαγές στο software κ.ο.κ. Γενικά, δεν πέτυχε τίποτα από αυτά και καταλαβαίνω ότι χρειάζεται αντικατάσταση η μονάδα.

Το υλικό που έχει ο φορητός από τη μαμά του είναι Matshita UJ-811 και βρίσκεται στην μπροστινή πλευρά του φορητού. Το πορτάκι, δε, δεν είναι κάθετο προς την επιφάνεια του τραπεζιού, αλλά σχηματίζει οξεία γωνία.

Σε ερώτηση στο τεχνικό τμήμα της IDEAL, που είναι το εξουσιοδοτημένο service της TOSHIBA, με ενημέρωσαν ότι το κόστος για την επισκευή του εξαρτήματος είναι 173 ? σε περίπτωση που διατηρηθεί το ανταλλακτικό ή 266 ? (+40 ? εργατικά) σε περίπτωση που αγοραστεί νέα συμβατή μονάδα. Επίσης, μου ανέφεραν ότι αν επιλέξω μια μονάδα από αυτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο για να την εγκαταστήσω μόνος μου, αυτή μπορεί να μην αναγνωρίζεται από τον φορητό μου! Δηλαδή αναλαμβάνω αποκλειστικά το ρίσκο.

Μετά από μια σύντομη έρευνα αγοράς βρήκα ένα ενδιαφέρον slim DVD-RW της NEC μοντέλο 7551 με πορτάκι που έρχεται κάθετα στην επιφάνεια του τραπεζιού. Screenshot μπορείτε να δείτε στο συνημμένο nec7551.jpg. Μπορεί κανείς να μου πει αν θα μου δουλέψει;

post-19937-129062932685_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δες τι βύσμα έχει το DVD-Rom σου και δες αν είναι το ίδιο με της Nec.

 

- Στον δικό μου φορητό XE3-GC της Hewlet Packard πρόσφατα άλλαξα το πεθαμένο του DVD-Rom με το Nec 7551 DVD-RW επιτυχώς. Είχα το service manual του.

- Το μόνο που χρειάστηκα να κάνω ήταν με ένα κοπίδι να αφαιρέσω από την (πλαστική μάλλον) επιφάνεια του κουτιού γύρω από την θέση του Dvd-Rom λίγο πλαστικό (λίγα χιλιοστά).

- Αν κάνει το ίδιο, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ, στις οδηγίες και τις κοινήσεις σου, μιας και αν χαλάσει κάτι πχ ένα Pin θα έχεις μάλλον μεγάλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το χαλασμένο drive και κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά, έχοντάς το μαζί σου. Σύγκρινέ το με αυτό που θέλεις να αγοράσεις. Εύκολα θα καταλάβεις, αν μπαίνει στην θέση του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπόρεσα να βγάλω φωτογραφίες της μονάδας. Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι συμβατές με την αντίστοιχη της NEC;

post-19937-129062932767_thumb.jpg

post-19937-12906293277_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπόρεσα να βγάλω φωτογραφίες της μονάδας. Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι συμβατές με την αντίστοιχη της NEC;

Mια χαρά θα σου ταιριάξει. Απλά ξεβίδωσε τις 2 βιδούλες και το σιδεράκι που έχει πίσω το drive σου και βάλτο στις αντίστοιχες υποδοχές αυτού που θα αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

min to agoraseis. Μπορεί να έχουν το ίδιο τρόπο σύνδεσης αλλά τα toshiba δεν είναι συμβατά με τα nec. Την έπαθα εγώ. όταν πούλησα το compaq του αφαίρεσα την μονάδα dvdrw της NEC που την είχα προσθέση εγώ και την πρόσθεσα στο laptop της Tοshiba satellite m36 και ούτε καν μου έκανε boot. Eλπίζω να σε πρόλαβα. επι ευκαιρία μηπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω εξωτερική θήκη γι αυτό το drive???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχουν το ίδιο τρόπο σύνδεσης αλλά τα toshiba δεν είναι συμβατά με τα nec.

Καλό είναι να μην γενικεύουμε.

 

Στο δικό μου Toshiba M40X-105, μια χαρά ταίριαξε το Nec ND-7550A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το εγχείρημα στέφθηκε με επιτυχία. Η αντικατάσταση έγινε κανονικά. Το νέο drive παίζει όπως προβλέπεται. Το μόνο που στενοχωρεί λίγο είναι η αδυναμία του να προσαρμοστεί στο design του φορητού μου που ήθελε το πορτάκι να μην είναι | αλλά \ . Ευχαριστώ όσους βοήθησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...