Προς το περιεχόμενο

email a form?


Bogey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα την εξής βοήθεια.

Σε μια ιστοσελίδα, εταιρική, έχω μια φόρμα την οποία συμπληρώνει με τα στοιχεία του ο επισκέπτης.

Είναι φτιαγμένη με html και χρησιμοποιώ το κλασικό tag:

<form action=" mailto: [email protected]" method="post" enctype="text/plain">, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα φανεί η πραγματική mail διεύθυνση του πελάτη μέσω του outlook

 

Η ερώτηση είναι: Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη μέθοδο, π.χ javascript για να φτάνουν στην εταιρεία οι απαντήσεις των πελατών χωρίς να χρησιμοποιείται το outlook του επισκέπτη, αλλά ο server της εταιρείας και ποιός είναι αυτός ο κώδικας :oops: ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h JavaScript einai Client side language os apotelesma na mhn exei ayth thn dynatothta, ena form mail mporei na epitinxanei mia Server side language px PHP,ASP/ASP.NET,JSP,CFM

gia PHP an thes mporo na se bohthiso alla tha prepei o server sou na yposthrizei PHP episeis h selida prepei na einai .php kai oxi .html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζετε η σελιδα να ειναι .php αλλα .html απλά στο <form sto action="" βάζεις ένα αρχείο php Που περιέχει την εντολή της php βέβαια mail() και άλλες που παίρνουν τα δεδομένα από τα input της form.

 

Συγκριμένα στην html:

<form method="post" action="FormToMail.php">

 

Email Παραλήπτη:<br>

<input name="email" type="text" /><br />

<br />

 

Θέμα:<br>

<input name="subject" type="text" /><br />

<br />

 

Μήνυμα:<br>

<textarea name="message" rows="15" cols="40"></textarea><br />

<br />

 

<input type="submit" value="Αποστολή Μηνύματος" /> <br />

 

</form>

 

 

Τώρα στο FormToMail.php αρχείο βάζουμε

<?

$email = $_REQUEST['email'] ;

$message = $_REQUEST['message'] ;

$subject = $_REQUEST['subject'] ;

mail( $email, $subject,

$message, "From:απο ποιον" );

header( "Location: http://το λινκ που θα εμφανιζεται μολις πατησει αποστολη, μπορει να ειναι και η ιδια σελιδα" );

?>

 

 

Σημείωση: το τι θα βάλεις μέσα στα $_REQUEST[' ']; εξαρτάται από το όνομα που έχεις δώσει στα input και στο textarea.

 

Αυτό είναι.

Αν βέβαια ο server σου υποστηρίζει php....

 

Κάτι άλλο, θα μπορούσαμε να έχουμε ένα ακόμα input box στην html και να ζητάμε το email αποστολέα... φανταστήτε τη πλάκα μπορείς να κάνεις. Να στείλεις ένα mail σε κάποιον φίλο σου που να του λέι ότι και καλά το έχει στείλει η [email protected] η καλύτερα ο [email protected]

Καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panosru, Varathro, Giannis..

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!!

 

Θα κοιτάξω προσεχτικά όλα όσα μου προτείνετε, και με τις λίγες γνώσεις θα προσπαθήσω να τα καταφέρω..

Διαφορετικά θα «υπομείνετε» τις ίσως και αφελείς ερωτήσεις μου..

 

Καλημέρα!!!

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι,

 

Δοκίμασα όλα όσα μου προτείνατε.

Πήγα και στο link που έδωσε ο giannis, αλλά τίποτα.

Λοιπόν, ο server μας είναι ο tomcat 4.1 και οι σελίδες του site μας είναι στημένες με Opencms. Δεν ξέρω αν ο server υποστηρίζει PHP..

Αλλά δοκίμασα να βάλω τα τρία αρχεία του sendmail.zip σε ένα κοινό directory. Όταν πατάω το submit button, εμφανίζει μια κενή σελίδα με extension php και μετά.. τίποτα.

Ούτε mail ούτε ζημιά..

 

Δεν ξέρω τι να κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και συγνώμη για την σιωπή μου, αλλά έτρεχα τόσο πολύ να λύσω το πρόβλημα που ξέχασα ακόμα και να αναπνέω.

Είναι τρομερό να προσπαθείς να λύσεις πρόβλημα χωρίς να ξέρεις καν τον τρόπο.

Τελικά δεν χρησιμοποίησα php κώδικα.

Αλλά java.

Βρήκα μια απλή έτοιμη φόρμα και απλώς την τροποποίησα αρκετά.

Στο action έτρεχε ένα αρχείο σε jsp. Αυτό το αρχείο το μετέτρεψα ώστε να δεσμεύει τα νέα δεδομένα που συμπληρώνει ο χρήστης στην φόρμα και να τα στέλνει σε ένα mailbox.

Η νέα σκέψη που θα μου φάει το μυαλό σε λίγο καιρό, είναι να μπορώ να τα ρίχνω και σε μια βάση..

Αλλά όταν φτάσω μπροστά σ αυτόν τον Γολγοθά, και δεν μπορέσω να βρώ λύση, θα σας ενοχλήσω ξανά..

Προς το παρών έχω άλλο πρόβλημα, μα θα ανοίξω νέο topic..

 

Ευχαριστώ.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγνώμη για την σιωπή μου' date=' αλλά έτρεχα τόσο πολύ να λύσω το πρόβλημα που ξέχασα ακόμα και να αναπνέω.

Είναι τρομερό να προσπαθείς να λύσεις πρόβλημα χωρίς να ξέρεις καν τον τρόπο.

Τελικά δεν χρησιμοποίησα php κώδικα.

Αλλά java.

Βρήκα μια απλή έτοιμη φόρμα και απλώς την τροποποίησα αρκετά.

Στο action έτρεχε ένα αρχείο σε jsp. Αυτό το αρχείο το μετέτρεψα ώστε να δεσμεύει τα νέα δεδομένα που συμπληρώνει ο χρήστης στην φόρμα και να τα στέλνει σε ένα mailbox.

Η νέα σκέψη που θα μου φάει το μυαλό σε λίγο καιρό, είναι να μπορώ να τα ρίχνω και σε μια βάση..

Αλλά όταν φτάσω μπροστά σ αυτόν τον Γολγοθά, και δεν μπορέσω να βρώ λύση, θα σας ενοχλήσω ξανά..

Προς το παρών έχω άλλο πρόβλημα, μα θα ανοίξω νέο topic..

 

Ευχαριστώ.. :-D[/quote']

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον ο server είναι tomcat, τότε δεν τρέχει php, αλλά jsp. Πριν από μερικά χρόνια που έψαχνα κάποια mail συνάρτηση σε jsp δεν είχα βρει, αλλά είμαι σίγουρος ότι το πράγμα τώρα έχει ωριμάσει αρκετά και με λίγο ψάξιμο στο google, θα βρείτε πράγματα.

 

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...