Προς το περιεχόμενο

problima me tin eikona stin lg1970h


evilsoler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gia sas paidia.

meta apo poly psaksimo kai anamoni telika pira tin 1970h.Otan tin sundesa genika emeina poly euxaristimenos omos paratirisa ena problima.i eikwna parousiaze ena "xioni" i to opoio itan idiaitera esthito se mauro fonto.prin paro til tin lg gia allagi tin syndesa sto pc enos filou mou opou ekei den to ekane.

kserei kaneis kaneis ti symbainei?kapoioi filoi mou eipan pos bgazei thorybo i karta grafikwn.isxyei?ti mporo na kano gia na to diorthoso giati mallon den ftaiei i othoni

thanks guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti karta grafikon exeis?Epeidi endiaferomai na tin paro aytin tin othoni,apo xromata pos paei?Exei katholou ghosting?Apo gonies theasis?Kapou diavasa oti logo tis megalis antithesis(1600:1) exei katapliktiko mayro an kai TN monitor....Genika aksizei ta lefta tis?Stis tainies pos ta paei?.........

Vgainei kai se mayro xroma i mono sto crem pou deixnoun oi foto?Moiazei me tin 1980q emfanisiaka i mou fainetai?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

popo polles erwtiseis kanonika tha eprepe na se xreoso:P.loipon epeidi to epsaksa kai egw polly prin tin paro tha sou po oti emena mou fenetai katapliktiki den exo kanena parapono,ta xrwmata ta tis mou fenontai polly kala kai zontana,emfanisiaka einai idia me tin 1980q mono pou i 1980 exei koumpia afis enw i 1970 den exei,den exei pivot kai mikro allages sto design.gia ghosting den exw paratirisi tpt.sto dikou mou pc den moro na krino gia tainies logo tou problimatos pou exw, sto pc tou filou mou pantos edeixne mia xara.episis to dvi mou fenetai poly apati giati den katalabaineis kamia diafora.Pantws egw emeina poly euxaristimenos exei poly oraia xromata kai to pio oraiao design.i karta grphikon mou einai arketa pallia kai den thymamai akribos,pantos kapia ati prpei na einai.paizei na thelei allagi i karta graphikon?episis mou eipane pos mporei na ftaiei to reuma mou ti mporo na kanw gi auto? plz help.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mallon prepei na allakseis kamia karta grafikon kai na pareis mia pio sixroni an ayti einai pampalaia.Me mia 9600xt den tha exeis provlima kai kanei sta metaxeirismena 50-60 eyro...

Mallon kai ego ayti tin othoni tha xtipiso meta to kalokairi giati mesolavoun kai oi diakopes....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το χρώμα πώς μπορούμε να το διορθώσουμε?Τι εννοω?Στην CRT LG 19' F900 που είχα σε φωτογραφία (π.χ ενα ηλιοβασίλεμα) εκει που ξεκινούσε απο τον ηλιο κιτρινο και κατεληγε σε κοκκινο το χρώμα ηταν ομοιογενες ενώ στην LCD LG TFT 1970H παρόλο με DVI φαινετε το εξεις:κιτρινο,μια λωριδα σκουρο κιτρινο γενικα λωρίδες μέχρι να γίνει κόκκινο.Αυτο ειναι παραδειγμα και ηθελα να ρωτήσω πως μπορώ να διορθώσω αυτήν την "διαβαθμιση¨ χρωμάτων γιατι φαινεται πολυ ασχημο στις φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τα χιονια ειναι της καρτας. Εγω εχω μια ATI 9200SE και μου κανει γυρω απο τα εικονιδια κατι σαν σκιες (εχω crt οθονη). Την αλλαξα και παλι το ιδιο. Απο καπου παιρνει θορυβο αλλα δεν ξερω απο που. Δεν προσεχεται ομως ευκολα και δεν ασχοληθηκα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα πώς μπορούμε να το διορθώσουμε?Τι εννοω?Στην CRT LG 19' F900 που είχα σε φωτογραφία (π.χ ενα ηλιοβασίλεμα) εκει που ξεκινούσε απο τον ηλιο κιτρινο και κατεληγε σε κοκκινο το χρώμα ηταν ομοιογενες ενώ στην LCD LG TFT 1970H παρόλο με DVI φαινετε το εξεις:κιτρινο,μια λωριδα σκουρο κιτρινο γενικα λωρίδες μέχρι να γίνει κόκκινο.Αυτο ειναι παραδειγμα και ηθελα να ρωτήσω πως μπορώ να διορθώσω αυτήν την "διαβαθμιση¨ χρωμάτων γιατι φαινεται πολυ ασχημο στις φωτογραφιες.

 

Aυτό είναι ένα σοβαρό πρόβλημα που έχουν μερικές TFT οθόνες και περισσότερο μερικά μοντέλα της LG που έχουν ΤΝ Panel.....

 

Λέγεται COLOR BANDING και είναι αρκετά άσχημο....

Δεν μπορούν να αναπαραστήσουν σωστά όλη την χρωματική διαβάθμιση (οι ΤΝ Οθόνες) αφού τους λείπουν μρικά χρώμματα 16.2 εκατομμυρίων έναντι των 16.7 εκατ. που έχουν άλλα Panels (MVP - IPS - PVA etc.) με αποτέλεσμα να βλέπεις αυτές τις χρωμματικές "ΜΠΑΡΕΣ"....:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi.για να μην ανοίγω καινούργιο thread και sorry στον evilsoler,αγόρασα προχθες την LG 19" L1919s και ενώ είναι μια χαρά σε game και windows σε βιντεάκια ή dvd μου κάνει μια θολούρα.λες και τα βίντεο είναι σε χαμιλή ποιότητα και pixeliazoun...(έχω δοκιμάσει και με αυθεντική ταινία dvd και κάνει το ίδιο)η κάρτα γραφικών μου είναι msi fx 5950 ultra με klite codecs και last drivers...

 

μερικοί μου είπαν ότι έτσι είναι οι tft(πρώτη φορά αγοράζω tft) και άλλοι λένε το κάνει λόγο ποιότητας εικόνας τις tft δλδ ότι επιδή είναι πολύ καλή η ποιότητα της οθόνης φαίνοντε τα βίντεο έτσι...

 

υπάρχει τρόπος να μου δίχνει τα βίντεο όπως στην crt (χωρίς πιχελς?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό είναι ένα σοβαρό πρόβλημα που έχουν μερικές TFT οθόνες και περισσότερο μερικά μοντέλα της LG που έχουν ΤΝ Panel.....

 

Λέγεται COLOR BANDING και είναι αρκετά άσχημο....

Δεν μπορούν να αναπαραστήσουν σωστά όλη την χρωματική διαβάθμιση (οι ΤΝ Οθόνες) αφού τους λείπουν μρικά χρώμματα 16.2 εκατομμυρίων έναντι των 16.7 εκατ. που έχουν άλλα Panels (MVP - IPS - PVA etc.) με αποτέλεσμα να βλέπεις αυτές τις χρωμματικές "ΜΠΑΡΕΣ"....:(

 

Φιλε GR_Terminator ευχαριστώ για την απάντηση.Εψαξα και βρηκα αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Colour_banding .Ομως εγώ έχω 32bit χρωματων.Αυτό γινεται στα 8bit.Χωρις να ξέρω πολλά -καθως ειναι η πρωτη TFT πού παίρνω- μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?Ολες οι ΤΝ Οθόνες -ακόμη και eizo - που είναι κορυφή έχουν αυτό το "πρόβλημα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παντως με οθονη crt βαζοντας το χρωμα στα 16 bit (65.536 χρωματα) δε βλεπω κανενα προβλημα. Tωρα πως γινεται με 16.777.216 (24bit) χρωματα να υπαρχει προβλημα δεν το καταλαβαινω. Δυο πιθανοτητες υπαρχουν. Τα 24 bit ειναι ονομαστικο νουμερο και στην πραγματικοτητα δεν εχουν ουτε 16bit οι TFT, ή δε φταιει η οθονη και εχει καποιο προβλημα η καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...